12:54 - 23.06.2024
Folkloras kopai Suitu dūdenieki šogad aprit desmit gadu, un tam par godu izdots albums Trīs apaļi mēneši. Suitu dūdu danči. Daļu melodiju, kas atskaņotas kopā ar viesiem – dūdiniekiem no Jūrkalnes, Talsiem un pat no Spānijas –, varēja dzirdēt jubilejas koncertā sestdien.
Sākumā grūti, taču prasme izkopta
Suitu dūdeniekos spēlējuši 13 dalībnieki. Pašlaik pamatā ir seši: vadītājs Juris Lipsnis, Aleta Lipsne, Māra Rozentāle, Pauls Leimanis, Inga Šēna-Laizāne un bundzinieks Kārlis Lipsnis. Ik pa laikam pievienojas Santis Vanags, Ronalds Veiss, Andris Stepanovs, Inta un Anta Puķītes. 2014. gadā tradicionālo suitu spēli atdzīvinājis J.Lipsnis, kurš kopā ar sievu Aletu dūdas apguvis pašmācībā. Juris stāsta: „Kopas pirmsākumi ir 2013. gada janvārī. Katoļu baznīcā kalpoja Andris Vasiļevskis, kurš uz Alsungu atveda pirmās dūdas, kuras bija izgatavojis Eduards Klints. Kad 2007. gadā gatavojām pieteikumu UNESCO, gājām cauri tām nemateriālajām kultūras vērtībām, kas suitos saglabājušās un kas zudušas. Pēdējie dūdinieki te bijuši pirms daudziem gadiem. Kad to aktualizējām, dūdas neviens nemācēja ne taisīt, ne spēlēt, tāpēc tobrīd ideju atmetām. Andrim bija cita doma – viņš pie Eduarda dūdas pasūtīja, atveda, iedeva manai sievai, sakot, ka Andris sveicina un saka: jāmācās spēlēt. Tobrīd etniskās kultūras centra Suiti valdes priekšsēde Dace Martinova izdomāja, ka jāpasūta vēl un tradīcija jāatdzīvina. Viņa pasūtīja vēl divas un ar Eduardu Klintu sarīkoja vairākas meistarklases. 2014. gadā Alsungā bija burdona festivāls, un atklāšanas koncertā baznīcā pirmo reizi spēlējām mēs ar Aletu un Māri Laizānu, Santis Vanags sita bungas, jo vairāk dūdu nebija. Kad meistarklases turpinājās, spēlētāji nāca klāt. Mēs ar Aletu dūdas nopirkām, un bija jau tāds paliels domubiedru pulciņš. Parunāju ar kolēģiem un reģistrēju kopu Suitu dūdenieki – tā mūs sauca Dace.”
Pēdējos gados Juris dūdas taisa pats. Pašlaik viņa darinātās apgūst ģimene no Jūrkalnes: latviete un amerikānis. Jura dūdas ir arī Ventavā, Jūrmalā, Luksemburgā un ASV. Pirms gada uztaisītas jaunajam mūziķim Dāvidam Zeberiņam-Zeberam no Stendes, kurš spēlē vēl citus instrumentus un kā dūdinieks uzstājies Talsos un citviet Latvijā.
Eiropā draugu daudz
„Iesaistījos biedrībā Suitu kultūras mantojums, kam tolaik bija mazi projektiņi, un, tā kā Māra Rozentāle bija biedrībā un sākusi spēlēt dūdas, izdomājām, ka biedrība varētu dūdu tēmu suitos koordinēt. Lielākais bija Erasmus+ projekts Eiropas dūdinieku tīkls. Man bija kontakti ar dažādu valstu dūdiniekiem, atsaucība bija liela. Tagad mums ir draugi no Horvātijas, Slovākijas, Spānijas, Itālijas, Gruzijas, ir domubiedrs no Baltkrievijas, kurš dzīvo Polijā un projektā iesaistās par savu naudu. Esam bijuši viens pie otra ciemos, redzējuši, kā dūdu tradīcija tiek uzturēta citur. Pēdējais brauciens bija uz Spāniju pie Serdži Ļenas Mura (Sergi Llena Mur), kurš ar mums spēlēja jubilejas koncertā, un viens viņa gabals ir mūsu jaunajā diskā.”
Trīs Apaļā mēness versijas
„Vienmēr, kad braucam pie citvalstu dūdiniekiem, viņi mums dāvina savus diskus, bet mums nebija, ko dot pretī,” saka Juris. Albums ierakstīts grupas Auļi studijā, projektu vadījusi M.Rozentāle, vizualizāciju veidojusi Elīna Leiba-Lipsne. Diskā iekļauti 15 skaņdarbi, un trīs versijās ierakstīts kopas mīļākais gabals Apaļais mēness: „Ar to vienmēr koncertus sākam. Tas ir suitos pierakstīts meldiņš. Serdži no Spānijas tas ļoti iepatikās, un viņš uztaisīja savu apdari – arī ar ģitāru un sitamajiem instrumentiem. Bet Giorgijs Gordeladze no Gruzijas tajā saklausīja līdzību ar kādu gruzīnu dziesmu un mūsu meldiņam piedziedāja vārdus no savējās. Izklausās fantastiski! Tāpēc nosaukumā ir Trīs apaļi mēneši. Pārējās melodijas ir suitu dūdu danči.”
Mācās pēc dzirdes
Mēģinājumi Suitu dūdeniekiem notiekot pēc dzirdes. Tā 2014. gadā sākuši un turpina: „Kad dabūjam notis Alsungā pierakstītam meldiņam, mana sieva Aleta uz klavierēm to spēlē tik ilgi, kamēr iegaumējam, un tad apgūstam ar dūdām.”
Repertuārā ir ap 90 dziesmu, un 20–25 ikviens varot nospēlēt jebkurā diennakts laikā: „Lielākoties šie gabali pierakstīti suitu novadā, bet braucam uz danču vakariem arī citur. Klausoties meldiņu, ko spēlē cits, varam jau pēc dzirdes nospēlēt.” Jūlijā Suitu dūdenieki dosies uz folkloras festivālu Horvātijā, septembrī uz Bjalistoku Polijā, kur dūdinieku festivālā tiksies ar citiem projekta dalībniekiem.
Suitu dūdeniekiem pirmais albums