09:27 - 10.06.2024
Skolēniem sākušās vasaras brīvdienas, un to plānošana ir vecāku un bērnu pašu atbildība. Vieniem vasara saistās ar laiskiem rītiem un sev vistīkamākajām nodarbēm, otriem – ar kārtīgu menedžmentu. Skolēniem tas ir gada vismīļākais laiks, vecākiem – strikta grafika un rūpju pilns posms.
Priecājos, kad dzirdu, ka dažās ģimenēs vecāki apvienojušies, lai vasarā organizētu kopīgas nodarbes. Reizi nedēļā kādam ir atvērtā māja, kad bērni nāk ciemos un piedalās dažādās aktivitātēs. Katrā mājā ir savas iespējas un arī savi noteikumi, piemēram, ekrānu aizliegums. Bet dažās ģimenēs droši vien tikai tagad sāk domāt, kā saplānot interesantus un lietderīgus trīs vasaras mēnešus. Braukt pie vecmāmiņas uz laukiem, izvēlēties piemērotākās nometnes, izmantot skolu vai bērnu un jauniešu centra piedāvājumu? Izrādās, tam šogad liels pieprasījums, un vietas aizpildījušās ātri. Tāpēc var gadīties, ka vairs neizdosies atrast ko piemērotu.
Skolēniem no 15 gadiem ir vēl viena iespēja: strādāt. Gūt darba pieredzi brīvlaikā ir laba izvēle, jo pusaudži ne tikai iemācās jaunas prasmes, bet par to arī saņem algu. Jau vairākus gadus mūsu novada pašvaldība sniedz iespēju jauniešiem 16, 17 un 18 gados vasarā strādāt. Arī šogad interese bijusi liela: pieteikušies 142, no kuriem 120 varēs strādāt 45 uzņēmumos, pašvaldības iestādēs vai zemnieku saimniecībās. Arī Nodarbinātības valsts aģentūra piedāvā darbu tiem jauniešiem no 15 līdz 20 gadiem, kuri mācās vispārizglītojošajā, speciālajā vai profesionālajā skolā. Darba devējiem reģistrēšanās beigusies, bet skolēni joprojām var pieteikties. Informācija mājaslapā liecina, ka vēl neaizpildītas ir viesmīļu vietas restorānos Goldingen Room un Jēkaba sēta, tāpat vajadzīgi pārdevēji veikalā Rimi un kioskā Alsungā, bet palīgstrādniekus gaida zemnieku saimniecība Smaidas.
Vai visus trīs vasaras mēnešus bērniem tikai jāatpūšas? Varbūt vecākiem ir labas idejas, kā ārpus skolas iedzīvināt izglītībā iecerētās caurviju prasmes: domāšanu un radošumu, pašvadību, sadarbību un līdzdalību.
Brīvlaiks sācies. Ko lai dara?