Piektdiena, 13. decembris
Vārda dienas: Lūcija,  Veldze

Studija – jauna telpa laikmetīgajai mākslai

Raksta autors: Lailas Liepiņas teksts un foto

08:05 - 31.05.2024

Dsc 0156
ASV mākslinieka Džonatana Traviesas performance, Kaļķu ielas kvartālā atklājot Kuldīgas mākslas telpu Studija.

Kuldīgā, Kaļķu ielas kvartālā, atklāta mākslas telpa Studija. Tā ir mākslas zinātnieces un kuratores Maijas Rudovskas iecere – te būs vieta, kur dažādu jomu vietējie un ārzemju mākslinieki varēs pētīt, radīt un izglītoties, tādējādi visā Kurzemē paplašinot laikmetīgās mākslas un kultūras izpausmes.

Pirmajā izstādē Par pļavas ziediem un lauvas zobiem + Kontūru meditācijas skatāmi Ņūorleānas (ASV) mākslinieku Kristinas Molinas un Džonatana Traviesas darbi.

M.Rudovska: „Esmu Kuldīgā dzimusi un, katru vasaru pavadot šeit, jau pandēmijas laikā sāku domāt, ka būtu jauki te izveidot mākslas telpu. Kuldīgai vajadzīga profesionāla, augstas kvalitātes māksla, un vajag arī to, lai kaut kas tiek radīts tieši šeit, nevis tikai ievests no ārpuses. Esmu atvērta izstādēm, lekcijām, darbnīcām un citiem piedāvājumiem.”

Video: Inese Slūka

K.Molina ir Fulbraita stipendiāte, kas Latvijā pēta augus, un top darbi, kuri apskatāmi arī Studijā. Izstāde veidota kopā ar dzīvesbiedru Dž.Traviesu, kura darbi balstīti dzintara vēstures izzināšanā. Latvijā viņi darbojas sešus mēnešus. M.Rudovska: „Mums jau ir sena sadarbība. Es piedāvāju Kuldīgā pirmo rezidenci – viņi šeit pavadīs trīs nedēļas, veiks pētījumus, iepazīsies ar cilvēkiem, mēs šur tur aizbrauksim. Darba laiks te ir no ceturtdienas līdz sestdienai, bet var pieteikties – atradīsim iespēju satikties citā laikā.”

Par iecerēm M.Rudovska stāsta: „Pēc tam Studijā darbosies jaunais arhitekts Gustavs Grasis, kurš pēta kuldīdznieka, dizainera Andra Grīnvalda mantojumu mākslā. Iecerēta lekcija un ekspozīcija. Pēc tam šeit strādās mākslas terapeite no Ņujorkas, tā būs starptautiska rezidence, cilvēki no visām pasaules malām.”

Atklāšanā bija sanākuši daudzi. Māksliniece Sabīne Vernere saka: „Tas ir tik liels un priecīgs notikums, ka mums ir telpa, kurā var apskatīt kvalitatīvu laikmetīgo mākslu, ka paši mākslinieki šeit strādā un reflektē par pilsētu. Viņi uzirdina enerģētisko lauku – pat tad, ja daudzi neatnāks izstādes apskatīt, kolektīvajā apziņā šī telpa mums dara ļoti daudz laba. Tas, ka Kaļķu ielas kvartālā ir dažādi uzņēmumi, palīdz – apskatīt laikmetīgo mākslu var arī būt bailīgi, jo daudziem nav tradīcijas speciāli iet uz izstādēm. Paldies Maijai, ka viņa to paveikusi!”

Kuldīgas skolotāja, keramiķe Danute Sīle papildina: „Salīdzināšu ar mūsu mākslas un humanitāro zinību skolu. Tie, kuri tur nokļūst, arī tad, ja māksla viņus neinteresē, vienalga to dabū, jo mēs, kas tur ilgi strādājam, vidi jau esam radījuši. Kuldīgai jebkura mākslas telpa ir ļoti vajadzīga.”

Mākslas terapeite Līga Enģele ar ģimeni ieradusies no Liepājas: „Jo mazāka pilsēta, jo vairāk tādu vietu vajag. 21. gadsimtā esam iegrimuši ekrānos, un cilvēki vairs neievēro neko, kas notiek apkārt, sevišķi bērni. Uz šādām kultūrvietām vajadzētu aicināt klases, lai bērni pēta, vēro un apzināti iesaistās realitātē.”

K.Molina darbojas Latvijas Mākslas akadēmijā, tāpēc uz izstādi atbraukuši kolēģi. Jānis Gailītis, attīstības un komunikācijas daļas vadītājs, uzsvēra augstskolas un pašvaldības veiksmīgo sadarbību, un tā paplašināsies: „Sadarbībā ar Maiju Rudovsku septembrī Kuldīgā paredzēts starptautisks tēlnieku simpozijs un radošās darbnīcas, strādāsim arī Studijā. Būs studenti no Portugāles, Francijas un citām vietām.”

Atbildēt