Trešdiena, 22. janvāris
Vārda dienas: Austris

Sākusies peldsezona – būsim uzmanīgi!

Raksta autors: Edgars Bružāns, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Kuldīgas daļas komandieris

08:40 - 23.05.2024

Edgars Bruzans1
Edgars Bružāns, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Kuldīgas daļas komandieris

Ir sākusies oficiālā peldsezona, un diemžēl cilvēki nereti aizmirst par drošību. Kā liecina statistika, pērn no 15. maija līdz 15. septembrim ugunsdzēsēji glābēji ūdenstilpēs izglābuši 12 cilvēkus, bet traģiski atpūta pie ūdens beigusies 50 cilvēkiem. Kurzemē, Zemgalē un Rīgas reģionā nelaime biežāk notika upēs, Latgalē – ezeros, Vidzemē – jūrā, upēs un ezeros. Lielākā daļa bojāgājušo, kurus glābēji no ūdens izcēla, bija vīrieši.

Jāatceras, ka peldsezona sākusies ar strauju laikapstākļu maiņu: vēl maija sākumā bija vēsi, tagad gaiss ir vasarīgi silts, bet ūdens temperatūra dziļumā ir ļoti zema. Šādos apstākļos jāievēro īpaša piesardzība – nedrīkst ūdenī ieiet strauji vai lēkt.

Bet vasarā nelaimes gadījumi notiek, lielākoties peldoties un izmantojot dažādus peldlīdzekļus: SUP dēļus, katamarānus, ūdens motociklus, laivas. Biežākie cēloņi – alkohola reibums, apstākļu neizvērtēšana, savu spēku pārvērtēšana, ignorētas elementāras drošības prasības, piemēram, netiek izmantota peldveste. Pagājušajā vasarā glābēji steidzās palīgā vairākiem cilvēkiem, kuru laiva bija apgāzusies un kuri paši nokļuvuši ūdenī. Diemžēl nereti cilvēki pie ūdens atpūtušies, lietojot alkoholu, un kāds devies peldēties.

Atgādinām, ka peldsezona jāsāk apdomīgi.

• Ieteicams peldēties tikai oficiālās peldvietās un tikai tad, kad ūdens temperatūra ir vismaz +18 grādu.

• Nepārvērtējiet savus spēkus – ja esat varējis šo upi pārpeldēt pirms gada, tas nenozīmē, ka varat to arī šodien.

• Pat zināmās vietās gultne jāpārbauda, izstaigājot to ar kājām, jo ziemā var būt sanesti koki, akmeņi u.c. priekšmeti, kas var radīt traumas.

• Bērni jāuzmana visu laiku – ja uzmanību novērš pat uz minūti, bērns var iekrist ūdenī, un var notikt nelaime.

• Piepūšamie riņķi, matracīši, bumbas u.c. peldlīdzekļi bērniem noder tikai rotaļām, turklāt seklumā un tikai pieaugušo uzraudzībā.

• Bērni mācās, skatoties, kā rīkojas vecāki un citi pieaugušie. Ja pieaugušie būs neapdomīgi un pārkāps drošības noteikumus, tā rīkosies arī bērni, jo domās, ka tā ir pareizi.

• Nodarbojoties ar kādu ūdens sporta veidu, braucot ar ūdensmotociklu, burājot ar vējdēli, glābšanas vestei jābūt uzvilktai. Laivā glābšanas vestei obligāti jābūt uzvilktai bērniem līdz 12 gadiem.

Viens no biežākajiem noslīkšanas iemesliem ir peldēšanās alkohola reibumā, kad cilvēkam ir traucēta apziņa un viņš labprāt uzņemas risku, taču koordinācijas spēja un reakcijas ātrums ir samazināti. Atturiet draugus vai radus no došanās ūdenī, ja viņi ir reibumā!

Otrs iemesls – pārdrošība: lēkšana ūdenī nepārbaudītās vietās, vēlme pierādīt spēju aizpeldēt tālāk par citiem.

Karstajā laikā var parādīties veselības problēmas, kuras rodas, sakarsušam cilvēkam aukstā ūdenī ieejot pārāk strauji.

Atbildēt