08:07 - 14.04.2024
„Saimniek? Atceries savu kartona kastītē atstāto kucēnu ceļā no Kuldīgas uz Skrundu pieturā Ozols? Sunīts ir miris. Viņu atrada bērni. Pēc pamperu kastes spriežot, šķiet, ka tev pašam ir bērni, ceru, ka ar sevi lepojies. Nezinu, kā tev, saimniek, bet mums birst asaras!” Tādu ziņu nedēļas sākumā feisbukā ar sirdi plosošu foto, kurā sunītis kastē guļ miris, ievietoja Cieceres dzīvnieku aizsardzības biedrība un patversme Nika, vienlaikus aicinot mājdzīvniekus sterilizēt, lai tie brīvi nevairotos.
Ātri vien komentārus ar šausmināšanos izteica vairāk nekā 100 feisbuka lietotāju. Ja arī bija kāds laba vēlējums, tad tikai pārnestā nozīmē, līdzīgi kā Nika piemin lepošanos. Diemžēl ir arī tādi cilvēki, kas cietsirdību, nežēlību un vardarbību pret dzīvniekiem, bērniem, sievietēm vai citiem mazāk aizsargātajiem sazin kādas audzināšanas ietekmē uzskata teju par varonību. Komentāros vairākkārt piesaukta karma. Indijas filozofiskajās mācībās ar to saprot darbību, kas aizsāk tādu cēloņu un seku ciklu, no kura vairs nevar tikt vaļā. Bet latviešiem labāk saprotams sakāmvārds Ko sēsi, to pļausi.
Lai no kādas tautas nākusi šī gudrība, laika gaitā tā pārbaudīta un pierādījusies, vienīgi mēs nezinām, kur, kad un kā visi darbi un nedarbi mums atdarīsies. Varbūt karma jeb Ko sēsi, to pļausi ir labākais līdzeklis, lai ko mainītu uz labu. Jo ar bargākiem sodiem tas tik vienkārši neizdodas. Es nezinu daudzus gadījumus, kad cietumā ielikts varmāka tikai tāpēc vien sāk visu pasauli mīlēt. Tam vajadzīga vēl kāda ietekme, visticamāk, augstāki spēki. Paradoksāli: likumdevējs nenogurstoši strādā un sodus paaugstina, lai ļaundarības mazinātu, bet ik dienu kāds vai pat vairāki notikumi apliecina, ka cilvēce kļūst nežēlīgāka.
Nikas vadītāja Inese Laukšteine atzīst, ka šis gadījums viņas pieredzē vēl nav pats šaušalīgākais. Iespējams, suņa bērns pieturā nolikts vēl dzīvs un īpašnieks cerējis, ka to kāds paņems uz savām mājām, audzinās un viss beigsies laimīgi. Taču mirušo sunīti atraduši bērni, un viņiem pieredzētais radījis šoku. Uz patversmi piezvanījusi mamma, ziņots arī Valsts policijai, kas sākusi vainīgo meklēt. Bargākais sods par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku, kuras dēļ tas gājis bojā, ja tas noticis bērna klātbūtnē, ir brīvības atņemšana uz pieciem gadiem un tikpat ilgs aizliegums turēt jebkādas sugas mājdzīvniekus.
Jo bargāki sodi, jo nežēlīgāka pasaule?