Piektdiena, 9. maijs
Vārda dienas: Klāvs,  Einārs,  Ervīns

Svin gadsimtu keramikā

Raksta autors: Jēkaba Aleksandra Krūmiņa teksts un foto

07:40 - 09.05.2025

Img 3547

Līdz 25. maijam Kuldīgas Mākslas namā apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) keramikas katedras izstāde Gadsimta nospiedumi. Tajā ir gan studentu, gan pasniedzēju darbi, kas atspoguļo laikmetīgās keramikas daudzveidību – no tradicionālajām formām līdz inovatīviem eksperimentiem. Vispirms tie bija aplūkojami LMA, bet tagad atceļojuši uz Kuldīgu.

Keramikas katedra dibināta 1924. gadā un pērn svinēja simtgadi. Pirmais tās vadītājs Rūdolfs Pelše akadēmijā izveidojis keramikas mācības teorētisko un praktisko pamatu. Viņš kā pirmais profesionāli sagatavotais keramiķis ar savām zināšanām par tehnoloģiju, dažādas tehnikas un materiālu izmantošanu būtiski ietekmējis nozari kā patstāvīgu mākslas mediju.

MĀKOŅU LAMPAS

Izstādē ir, piemēram, mākoņu lampas, ko veidojusi kuldīdzniece Kate Māliņa. Viņa stāsta, ka 2024. gadā tās tapušas bakalaura darbam: „Jūtos lieliski, ka mans darbiņš atceļojis arī uz Kuldīgu. Jūtos tā, it kā būtu noslēdzies vesels cikls, jo mākoņu lampām ideju smēlos pirms daudziem gadiem, mācoties Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas keramikas nodaļā. Šīs lampas ir tiešs turpinājums tām, kuras savulaik eksponēju Kuldīgas mākslinieku rezidencē pirms vairākiem gadiem.”

Keramikas bakalaura programmu Kate pērn beigusi un studē maģistrantūrā. Rīgā vairākus gadus viņa vada keramikas nodarbības cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

AR MATERIĀLIEM EKSPERIMENTĒ

Izstādes kurators, LMA mākslas vēstures katedras docents Raimonds Kalējs stāsta, ka te pārstāvēti vairāku paaudžu mācībspēki, arī studenti pat no visjaunākajiem kursiem, kuri rādīja prasmi keramikā, eksperimentējot arī ar elektroniku, formu vai funkcionalitāti. „Tas bija liels pasākums, un gribēju, lai tas savu ceļu turpina. Kuldīgas Mākslas nams ir viena no tām vietām, kur cilvēki labprāt nāk. Tā bija mana ideja, jo, kad rudenī šo izstādi apmeklēju Mākslas akadēmijā, mani uzrunāja ļoti daudz darbu – katrs autors ar savu rokrakstu likās interesants. Izstādē ir vairāk nekā 20 autoru darbi – katram viens vai vairāki objekti vai komplekti, vai kompozīcijas. Centāmies parādīt pēc iespējas pilnvērtīgāk. Šeit nedaudz mainīta eksponēto darbu specifika, jo Ziemassvētkos akadēmijas rīkotajā Jaunmarkā daudzi tika iegādāti un ir nokļuvuši jaunās mājās, privātkolekcijās. Vairāk nekā divas trešdaļas darbu ir tieši tie paši, kas akadēmijā un ko bija paredzēts eksponēt Kuldīgā.” Izstādi rīko pašvaldība sadarbībā ar LMA.

Atbildēt