Pirmdiena, 20. janvāris
Vārda dienas: Oļģerts,  Orests,  Aļģirds,  Aļģis

Stāsts bērniem par suitiem

Raksta autors: Amanda Gustovska, Andra Vasiļevska arhīva foto

08:10 - 22.12.2023

Vasilevskis 2
Agrākais Alsungas priesteris Andris Vasiļevskis atklāj, ka katra ilustrācija pašam bijusi kā pārsteigums, jo akvareļa tehnikā rezultāts nav paredzams.

Pie interesentiem nonākusi jauna grāmata bērniem Suitu leģenda. Katoļu priestera Andra Vasiļevska ilustrācijās un citu apkopotajos nostāstos izklāstīta suitu kultūras veidošanās 17. gadsimtā.

Liela daļa teksta ņemta no vēsturnieka Agra Dzeņa materiāliem, ko grāmatā iekļāvusi biedrības Suitu kultūras mantojums pārstāve Signe Šteinberga. Būs aplūkojami gan pazīstami Alsungas skati, gan kultūrvēsturisku lietu attēli, piemēram, 17. gs. bruņas, jātnieka segli un perlamutra dārgumu lādīte ar auseklīšiem. Viss Alsungā esot atrodams – Livonijas ordeņa pils, pie kuras ir lielā suitu sakta, Romas katoļu baznīca, suitu sievu un vīru tērps, rakstainās zeķes, suitu šahs, ko veidojis Arnis Gercāns un izkrāsojusi Ilze Poriķe, Sanitas Ābelītes porcelāna trauki un vēl, un vēl, saka ilustrators.

Aizputes, Vecpils un Pāvilostas priesterim, Aizputes novadpētniecības muzeja pētniekam un mākslas ekspertam A.Vasiļevskim šī ir otrā ilustrētā grāmata. Tajā ir 36 lappuses un 21 krāsaina ilustrācija A4 formātā. Darbi ir akvareļa tehnikā. Grūtākais bijis katras lappuses tekstā atrast to, kas pateikto spētu atspoguļot tā, lai bērniem interesanti un saprotami: „Tas ir stāsts par to, kā suiti par suitiem tapuši – par viņu leģendu. Tas notika, pateicoties grāfam Johanam Ulriham fon Šverinam un augstdzimušai poļu izcelsmes dāmai Barbarai Konarskai.

Ar akvareli var strādāt ļoti raiti, jo krāsa jau pati ar otras triepienu ilustrācijā ieplūst, savukārt tas, kā tā ieplūdīs, ir pārsteigums, tāpēc man šī tehnika patīk. Domāju arī par grāmatas koncepciju, lai no lappuses uz lappusi būtu jūtama attīstība un veidotos stāsts. No teksta izvilku to, ko gribētos redzēt, piemēram, ja tā ir balles aina, gribas redzēt, kā cilvēki griežas dejā.”

Grāmata šogad tapusi ar Latvijas Nacionālā kultūras centra un biedrības Suitu kultūras mantojums atbalstu. Projekta vadītāja ir biedrības valdes locekle Māra Rozentāle, organizatore – valdes priekšsēde Kristīne Vasiļevska-Stepanova.

Atbildēt