08:25 - 15.03.2024
Apskatīt lielformāta fotogrāfijas, uzzināt, kas ir camera obscura, un šo parādību redzēt telpas izmēra fotokamerā – to līdz 28. aprīlim var izdarīt novada muzejā Kuldīgas fotogrāfes, muzeja izstāžu un ekspozīciju kuratores Lauras Vilertes izstādē Klusums.
Camera obscura latīņu valodā nozīmē tumša telpa jeb tumša kamera. Tas precīzi raksturo diezgan vienkāršo konstrukciju – pa nelielu caurumu tumšā kastē vai telpā ieplūst gaisma, kas uz plakanas virsmas projicē apgrieztu ārējās pasaules attēlu. Izstādes fotogrāfijas atrodas telpās, kurās šis fenomens novērojams. Optisko parādību mākslinieki un zinātnieki izmantojuši gadsimtiem ilgi, lai pētītu gaismu un radītu reālistiskus attēlus. Camera obscura īpaši populāra kļuva renesanses periodā, kad tādi mākslinieki kā Leonardo da Vinči un Jans Vermērs to izmantoja tam, lai radītu precīzākus pasaules attēlojumus. Ar šo tehniku viņi varēja precīzi notvert gleznās redzamo objektu izmēru, formu un perspektīvu.
L.Vilerte stāsta: „Izstādē ir astoņi darbi: pieci no Liepājas, trīs no Kuldīgas. Tie tapuši pagājušogad un šogad. Te redzama arī 19. gadsimta kamera, ko ieguvām no Liepājas muzeja. Ideja par izstādi radās studiju laikā Liepājas Universitātē. Kovida laikā pasniedzējs uzdeva katram savā istabā uztaisīt camera obscura. Mēs, dizaina kurss, to izdarījām un sūtījām attēlus. Man tas likās ļoti interesanti. Kad pienāca laiks bakalaura darbam, man palīgā nāca lietuviešu pasniedzējs Petrs Saulens. Bildes ir analogajā tehnikā bez digitālas iejaukšanās: fotografētas ar 4×5 collu izmēra filmu, attīstītas laboratorijā un kopētas uz fotopapīra. Pēc tam gribēju veidot arī Kuldīgas fotogrāfijas, un tās ir digitālas.”
Unikālais šajā izstādē ir iespēja ieiet kamerā: tur ir aptumšota telpa, un uz sienas var apskatīt Ventas rumbas projekciju kājām gaisā.
Apmeklētāja Daiga Auziņa saka: „Vienkārši kolosāli! Sākumā neizpratu, kā camera obscura strādā. Esmu pārsteigta – skaisti un interesanti! Unikāla tehnika.”
Camera obscura: nokļūt tumšās telpas pasaulē