Piektdiena, 13. decembris
Vārda dienas: Lūcija,  Veldze

Kuldīga atguvusi savu pili

Raksta autors: Lāsmas Veigeltes teksts un foto

08:32 - 22.05.2024

23
Telefonā lejupielādējot lietotni Art+, netālu no Kuldīgas ķieģeļu tilta var ieraudzīt senās ordeņa pils maketu.

Kuldīgas vecā ķieģeļu tilta galā Pārventā, netālu no kafejnīcas Riverside, atklāts stends par Livonijas ordeņa pili, no kuras dabā nav palicis tikpat kā nekas. Stendā skatoties caur pils siluetu, var labi redzēt vietu, kur upes pretējā krastā savulaik tā atradusies. Bet, kad mobilajā telefonā lejupielādē lietotni Art+ un noskenē speciālu ikonu, var apskatīt senās celtnes virtuālo modeli.

Rekonstrukcijas modeļa autoram, arhitektam Artūram Lapiņam doma par šādu stendu radusies hercogistei veltītajā konferencē. Gatavojot referātu par 54 pilsdrupām Latvijā, viņš sapratis, ka par savulaik iespaidīgo celtni Kuldīgā informācijas ir maz, tāpēc vietā, kur tā atradusies, vajadzētu pils tēlu iedzīvināt. Savā promocijas darbā viņš vēsturiskos datus salicis kopā ar zemes uzmērījumiem un izveidojis digitālu modeli. Vēlāk uzzinājis, ka Liepājas Universitātes mediju mākslas un radošo tehnoloģiju studenti izveidojuši lietotni Art+, ar kuru virtuāli var atdzīvināt dažādus tēlus. Kuldīgas ordeņa pils ir pirmais eksperiments, šai programmā ievietojot vēsturisku objektu. Atklāšanā arhitekts sacīja: „Pils zudusi, bet tās pēdas dzīvo un ir redzamas gan pilsētas vēsturiskā centra struktūrā, gan ēkās, kurās droši vien iemūrēti tās akmeņi. Priecājos, ka kuldīdznieki savu pili atguvuši.”

Domes priekšsēdes vietnieks Artis Roberts sacīja, ka pašvaldība pret bagāto kultūrvēsturisko mantojumu izturas ļoti atbildīgi – cenšas saglabāt un atstāt nākotnei. „Šis ir lielisks piemērs, kā ar mūsdienu tehnoloģijām var uzburt vēstures ainu. Lai tas ir kā impulss jaunām idejām un pēc laika varam ielūkoties arī pils telpās!” vēlēja A.Roberts. Būvvaldes vadītāja Jana Jākobsone piekrita, ka pašvaldība ir atvērta priekšlikumiem, kā virtuālo modeli papildināt, un solīja turpināt meklēt Kuldīgas zudušās, bet atgūstamās vērtības.

Pasākuma apmeklētāja Silvija Nilendere teica: „Ļoti patika tas, ka varu apskatīt, kāda pils bijusi. Nākot šurp, nemaz neiedomājos, ka tā to pili ieraudzīšu.” Kuldīdzniece Laima Mirdza Ostele, kura vairākiem senioriem palīdzēja telefonā iegūt mobilo lietotni, atzina: „Lai šo piedāvājumu izmantotu, jābūt gan digitālajai pratībai, gan labam tālrunim, jo visiem to lejupielādēt neizdevās. Bet ir interesanti vērot, kā pils acu priekšā izaug. Var labāk iztēloties, kā izskatītos tad, ja kuldīdznieki nebūtu to iebūvējuši savās mājās. Jāpiekrīt Artim Robertam, ka ar laiku jāiet vēl solīti tālāk, lai virtuāli varētu apskatīt arī telpas. Bet kopumā tiešām jauki. Jauna aktivitāte arī tūristiem.”

Kuldīgas senās pils projektu izstrādājusi Arhitektoniskās izpētes grupa kopā ar biedrību Art+ un pašvaldību. Tas turpina pilsētas unikālo vēsturisko mantojumu iedzīvināt virtuāli.

Atbildēt