07:24 - 11.07.2025

No Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem Rīgā otrdienas naktī atgriezās E.Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolas stīgu orķestra dalībnieki, kuri bija iesaistīti simfoniskās mūzikas koncertā Daudzskanīgais debesjums arēnā Xiaomi. Kolektīva vadītāja Baiba Jūrmale saka – brīnišķīgajā milzīga mēroga koncertā valdījusi īsta svētku sajūta: „Tik skaista, iedvesmojoša un pacilājoša! Bērni bija sajūsmā.”
Pirmo reizi Latvijā izveidots Svētku apvienotais simfoniskais orķestris, kurā muzicē 1000 dalībnieku no 31 izglītības iestādes simfoniskajiem orķestriem un kamerorķestriem. Īpaši šim koncertam radīti jaundarbi, kā arī aranžējumi nestandarta sastāvam. Notikumu vizuāli bagātināja videoprojekcijas un gaismu partitūras.
Vairāk, nekā cerēts
Stāsta B.Jūrmale: „Trīs dienas dzīvojām Rīgā, gatavojāmies koncertam. Kopmēģinājumi arēnā notika no rīta līdz vakaram ar pauzītēm un pusdienošanu. Sākotnēji likās, kā būs, jo darāmā ļoti daudz, bet, esot procesā, viss notika raiti, ātri un interesanti. Neviens nesūdzējās, ka ir grūti, un ar rezultātu visi ir ļoti apmierināti. Pat nestādījāmies priekšā, kā tur būs, jo tik daudz dalībnieku – liels orķestris ar 1000 mūziķiem, bet bija vienkārši fantastiski – vairāk, nekā domāts un cerēts. Šķiet, izdarīts pat vairāk, nekā virsdiriģenti gaidīja.
Programma bija daudzpusīga. Atskaņojām 13 komponistu skaņdarbus no senākiem laikiem, kā Jurjānu Andreja darbus, līdz mūsdienās populārajiem autoriem: Raimondam Paulam, Jurim Kulakovam, Zigmaram Liepiņam, Mārtiņam Braunam. Bija klasiski skaņdarbi, ka Jāņa Ivanova 6. simfonijas daļa, un arī roka un popa mūzika, piemēram, Zigmara Liepiņa mūzika no rokoperas Lāčplēsis, Raimonda Paula Sikspārņa Fledermauša šūpuļdziesma. Tieši šim pasākumam radīti divi darbi, un koncertā bija pirmatskaņojums Jēkaba Jančevska skaņdarbam Klavigo un Riharda Zaļupes skaņdarbam Aiztālēs, kurā autors pats bija solists.
Dzīvojām Hanzas vidusskolā, un apstākļi vienkārši ideāli: turpat arēna, turpat skola. Nu, kā kūrortā!”
Enerģijas bumba
Fināla dziesmā ar dūdu skanējumu orķestrim pievienojušies 11 dūdinieku: pieci no Auļiem, pieci no Suitu dūdeniekiem un Ieva Nīmane. Izpildīts skaņdarbs Stāvēju, dziedāju. Alšvangas dūdu meldiņš Mārtiņa Miļevska apdarē.
Stāsta Suitu dūdenieku vadītājs Juris Lipsnis: „Tas bija fantastiski, kā tas tūkstotis bērnu spēlēja kopā, – tāda mūzikas masa! Apbrīnoju viņu varēšanu, jo skaņdarbi ļoti nopietni. Kopā jutāmies labi: viņi nāca klāt runāties, dot pieci. Bija prieks redzēt savējos ar suitu saknēm. Dziedātājas Ances Krauzes meita Elza Siliņa šajā orķestrī bija pirmā vijole.”
Suitu dūdeniekus uzaicinājis M.Miļevskis – dziesmai ir viņa apdare. Juris: „Mārtiņš ir mūsu Ruča (ilggadējās suitu dziedātājas Marijas Steimanes – red.) mazdēls. Viņam laikam svarīgi, lai arī suiti te piedalītos. Pirms kāda mēneša prasīja, vai to varam, un dabūjām nopietni trenēties, jo dziesmas temps ir straujš. Kopā ar Auļiem to esam jau spēlējuši citur. Mārtiņš pats bija pie bungām. Šis gabals vienmēr ir īsta enerģijas bumba! Sākumā spēlē lēnāk, bet līdz beigām tempu četrkāršo. Bērniem tāds azarts – ierakstā skatījāmies, ka puikas, kas spēlē šķīvjus, tos sitot, pilnīgi lec! Mums kā amatieriem tas bija ļoti emocionāli, un, braucot mājās, ierakstu klausījāmies neskaitāmas reizes.”
Veselam tūkstotim skanēt un saskanēt