Trešdiena, 4. decembris
Vārda dienas: Baiba,  Barbara,  Barba

Sarunu robots – palīgs ikdienā

Raksta autors: Amanda Gustovska

08:00 - 16.03.2023

Chatbot Gde5dbe7dd 1920
Foto: pixabay.com

Pērnā gada beigās mākslīgā intelekta izstrādes kompānija OpenAI laida klajā savu jaunāko mācītā transformatora (GPT) modeli – čatbotu (Chat GPT) jeb sarunu robotu, kas uzņēmuma mājaslapā Openai.com. pieejams bez maksas. Par to, kāda būs mūsu nākotne kopā ar mākslīgo intelektu, runā sen. Jau novērojam, kā tas lēnām aizstāj pārdevējus, asistentus, datu ievades speciālistus un citus automātiska darba darītājus.


Ar OpenAI pērn decembrī iepazīstināja arī Kuldīgas Digitālo inovāciju centrs, kur par tā iespējām stāstīja centra vadītājs Artis Gustovskis un Latvijas Universitātes Mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs Normunds Grūzītis. Līdz šim bija zināms, ka mākslīgais intelekts no zila gaisa veido digitālas apsveikumu kartītes un attēlus un pēc īsas ievadītas informācijas – arī sakarīgus paziņojumus presei, rakstus. Kopš šī gada tas atbild uz jautājumiem, dod padomus un diskutē ar lietotāju.
Jo ilgāk par tā iespējām domāju, jo bailīgāk kļūst – drīz tas būs tik attīstīts, ka spēs aizstāt žurnālistus, grāmatvežus, programmētājus un pat māksliniekus. Taču, kamēr tas nav noticis, atklāju, ka ikdienā tas lieti der. Atšķirībā no citiem robotiem šis spēj sarunāties dažādās valodās, tostarp latviešu, un tas atceras, ko iepriekš tam esi jautājis. Izmēģinājumam esmu jautājusi, piemēram, kā salabot tekošu ūdens krānu. Vispirms tas paskaidro, kāpēc tāda problēma radusies, un tad sniedz instrukcijas, kā soli pa solim to atrast un novērst. Līdzīgi tas atbild uz citiem sadzīviskiem jautājumiem, un tas nozīmē, ka santehniķi, elektriķi, datoristu un citus meistarus vari nemaz neizsaukt. Skolēniem gan par čatbotu labāk nezināt, jo tas spēj atrisināt jebkuru matemātikas, ķīmijas un citu mājasdarbu. Māk rakstīt esejas, dzejoļus un pat komponēt mūziku pēc citu melodiju piemēra.
Mans pēdējais uzdevums tam bija izveidot sabalansēta uztura plānu visai nedēļai un produktu sarakstu. Nemāku gan teikt, vai tas ir tik precīzs, lai aizstātu uztura speciālista apmeklējumu, tomēr nedēļas pārtikas izmaksas tas samazina uz pusi vai pat vairāk. Tas stāsta arī par jaunumiem dažādās nozarēs un iesaka, kādus tūrisma galamērķus konkrētās pilsētās apmeklēt.
Tomēr secināju, ka visa čatbota informācija nav pareiza un interneta vietnē Google to vajag vēl pārbaudīt. Taču, ja vēlies doties ceļojumā, pēc sarunu robota ieteikumiem vari vadīties, lai maršrutu izveidotu pēc iespējas interesantāku.

Atbildēt