07:31 - 30.03.2025

Šogad stājušies spēkā grozījumi Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, ar kuriem no krimināltiesībām ir izslēgta iespēja brīvības atņemšanu noteikt nosacīti, tā vietā kā pamatsodu nosakot probācijas uzraudzību. Kad cilvēks uzraudzībai pieteicies, dienesta amatpersonas iepazīstas ar tiesas nolēmumu vai prokurora priekšrakstu par sodu. Pēc tam tiek rūpīgi izpētīts klienta dzīves gājums, sagatavots riska un vajadzību novērtējums. Tā ir speciāla metode, kas ļauj noteikt recidīva (atkārtošanās – red.) risku, kā arī tās dzīves jomas, kurās klientam ir grūtības un kas ietekmē viņa noziedzīgo uzvedību. Izvērtējot dzīves gājumu, noziedzīgo nodarījumu vēsturi un individuālas vajadzības, klientam var uzdot pienākumus, un jānorāda pamatojums. Uzraudzība ir dinamiska – dienests uzrauga pienākumu izpildi un jebkurā brīdī kādu no tiem var atcelt vai noteikt atkārtoti. Ja nosacījumi netiek pildīti, dienests ar iesniegumu vēršas tiesā.
Latvijas Sodu izpildes kodeksā noteiktie pienākumi ir:
1) ievērot aizliegumu atstāt dzīvesvietu noteiktā diennakts laikā; 2) ievērot aizliegumu mainīt dzīvesvietu bez VPD piekrišanas; 3) ievērot aizliegumu uzturēties noteiktās sabiedriskās vietās; 4) ievērot aizliegumu sazināties ar noteiktiem cilvēkiem; 5) ievērot aizliegumu izbraukt no noteiktas administratīvās teritorijas bez VPD atļaujas; 6) ievērot aizliegumu lietot alkoholu, narkotiskās vai citas apreibinošas vielas; 7) ievērot ar VPD saskaņotu pārvietošanās maršrutu; 8) piedalīties vienā vai vairākās probācijas programmās; 9) ievērot aizliegumu iegādāties, nēsāt vai glabāt noteiktus priekšmetus; 10) ievērot aizliegumu tuvoties noteiktiem objektiem, vietām vai iestādēm; 11) kriminogēnu problēmu risināšanai apmeklēt VPD norādīto speciālistu, ja ar probācijas uzraudzību notiesātais piekrīt maksāt par to papildus vai ja notiesātajam tas nerada papildu izdevumus, un pildīt speciālista norādījumus; 12) pildīt VPD norādījumus legālai iztikas līdzekļu iegūšanai vai sadzīves jautājumu kārtošanai sabiedriski pieņemamā veidā.
Šogad ieviestas arī tādas izmaiņas Krimināllikumā, ka tiem, kuri transportlīdzekli vadījuši alkohola reibumā, sabiedriskā darba vietā tiek noteikta probācijas uzraudzība. Šai kategorijai ir īpaša programma Autokontrole.
VPD strādā kvalificēti speciālisti, kuri vada probācijas programmas, ir mācīti darbam ar bērniem un jauniešiem, kā arī tiem, kuri paveikuši nodarījumus pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Ir arī izlīguma starpnieki. Tiek pārbaudīti tie, kam noteikta elektroniskā uzraudzība.
Darbu organizējot, tiek ņemtas vērā cietušo intereses. Ja vajag, tiek sasaukta dažādu institūciju sanāksme, lai lemtu, kādus resursus iesaistīt. Soda termiņam beidzoties, cilvēks atgriezīsies sabiedrībā, un tas, vai viņš spēs turpināt dzīvot likumpaklausīgi, atkarīgs no daudziem faktoriem.
Likumpārkāpēji neuzrodas nez no kurienes. Ja sabiedrība par pārkāpumiem ziņotu un nepievērtu acis, iespēja strādāt ar kāda uzvedību un attieksmi rastos agrāk.
Dienests piedāvā nepalikt malā un palīdzēt veidot labāku sabiedrību, kļūstot par līdzgaitniekiem. Ar savu atrašanos līdzās var probācijas klientam sniegt atbalstu un iedrošināt dzīves prasmes uzlabot, pieņemt atbildīgus lēmumus, palīdzēt nokārtot praktiskas vajadzības, pozitīvi pavadīt brīvo laiku un saskatīt jaunas iespējas.
Ja vēlies kļūt par līdzgaitnieku vai atbildīguma un atbalsta apļa brīvprātīgo, iesūti savu dzīves aprakstu (CV) un pieteikumu e-pastā: ta@vpd.gov.lv. Vairāk informācijas ir mājaslapā: www.vpd.gov.lv, tālr. 26655448, 29390741.
Par labāku, drošāku sabiedrību