13:18 - 30.11.2023
Latvijas Banka, Finanšu nozares asociācija un komercbankas ar plašāko bankomātu un filiāļu tīklu – Swedbank, SEB banka, Luminor Bank un Citadele banka – vienojušās arī nākamgad Latvijas iedzīvotājiem nodrošināt skaidru naudu. Šie pasākumi iekļauti 2021. gadā parakstītajā sadarbības memorandā, kas nu atjaunots.
Memoranda darbību turpinot, parakstītāji vienojās:
- līdz 2025. gada 1. janvārim saglabāt bankomātu tīklu, kas iezīmēts memoranda pielikumā un atrodams Latvijas Bankas vietnē Bank.lv, ar papildu ierobežojumu Rīgā noņemt ne vairāk par 5% jeb 17 bankomātiem, kā arī tikpat bankomātu no Rīgas pārvietot ārpus Rīgas;
- nodrošināt, ka katra novada centrā ir vismaz viens bankomāts;
- nodrošināt, ka tiek saglabāts kritisko bankomātu skaits (99), kuri krīzes gadījumā ar skaidru naudu tiek apgādāti vispirms;
- uzturot bankomātu tīklu, kopumā ievērot ne vairāk kā 20 kilometru attālumu taisnā līnijā līdz tuvākajam bankomātam no jebkuras vietas Latvijā, nodrošinot skaidru naudu 99% iedzīvotāju;
- bankomātu faktiskās pieejamības laiku noteikt patērētāju interesēs (katru dienu vismaz 12 stundu).
Skaidrā nauda ikdienas norēķinos savu nozīmi saglabā. Tā līdzās bezskaidrās naudas norēķiniem ir papildu ekonomiskās drošības elements pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos. Eiropas Savienības (ES) un Latvijas tiesību akti nepārprotami nosaka: skaidrā nauda turpinās būt likumīgs maksāšanas līdzeklis, kam noteikti atsevišķi izmantošanas ierobežojumi, kuri ieviesti ēnu ekonomikas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu aprites mazināšanai. ES līmenī tiek izstrādāti tiesību akti, kas papildus nacionālajām iniciatīvām stiprinās skaidrās naudas nozīmi visā eirozonā.
Latvijā galvenais rīks skaidrās naudas nodrošināšanai ir bankomāti, no kuriem var izņemt eiro banknotes.
Memoranda parakstīšanas brīdī 2021. gadā Latvijā bija 902 bankomāti (894 uzturēja vienošanās dalībnieki). Divu gadu laikā skaits samazinājies tikai par 1,7 %, un šogad novembra vidū ir 887 bankomāti (882 uztur memoranda dalībnieki). Atjaunotā vienošanās paredz, ka nākamā gada 1. pusgadā dalībnieku bankomātu skaits valstī samazināsies par 3,3% (līdz 853). Tas pamatā ir saistīts ar viena tirgus dalībnieka lūgumu (ņemot vērā tā ārpakalpojuma sniedzēja prasības un izmaksu pieauguma spiedienu) bankomātu vietas efektivizēt. Memorands paredz arī ierobežojumu visiem dalībniekiem – Rīgā demontēt ne vairāk par 5% jeb 17 bankomātiem, kā arī iespēju tikpat bankomātu no Rīgas pārvietot ārpus galvaspilsētas.
Vienlaikus, ņemot vērā finanšu pakalpojumu, t.sk. skaidras naudas nodrošināšanas, nozīmi potenciālā apdraudējuma vai krīzes situācijā, valstī ir noteikts kritisko finanšu pakalpojumu loks. Viens no tiem ir skaidras naudas maksājumi. Lai tāda nauda būtu pieejama, valstī ir 99 kritisko bankomātu tīkls, kas krīžu gadījumā tiek apgādāts vispirms. Kritisko pakalpojumu regulējumā, kas aktualizēts oktobrī, šiem bankomātiem noteiktas papildu prasības, lai darbību nodrošinātu arī tad, ja nav elektroapgādes un datu pārraides (šīs prasības ieviešanai ir pārejas periods līdz 2025. gada 1. janvārim). Memoranda parakstītāji vienojušies, ka kritisko bankomātu skaits netiks samazināts vismaz līdz 2025. gada 1. janvārim.
Latvijas Bankas un Latvijas faktu iedzīvotāju aptauja augustā liecina, ka 86% iedzīvotāju ar iespēju izņemt skaidru naudu no bankas konta ir apmierināti, 9% nav apmierināti, bet 3% skaidru naudu neizmanto.
Lai skaidra nauda būtu pieejama un tās infrastruktūras ilgtspējīga, strādājam pie tā, lai no 2025. gada šīs naudas nozīme un pieejamības prasības būtu nostiprinātas ar likumu.
Detalizēti par kritiskajiem finanšu pakalpojumiem: https://www.bank.lv/aktualitates-banklv/zinas-un-raksti/jaunumi/16559-iedzivotaji-aicinati-iepazities-ar-informaciju-par-kritiskajiem-finansu-pakalpojumiem
Kritisko bankomātu karte: https://www.bank.lv/pakalpojumi/bankomatu-karte#kritiskie-bankomati-kas-krizu-gadijuma-ar-skaidro-naudu-tiek-apgadati-vispirms.
Bankomātu karte
Lai skaidra nauda vienmēr pieejama