Trešdiena, 29. janvāris
Vārda dienas: Kārlis,  Spodris

Kuldīgā top roboti

Raksta autors: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš, Jelgavas pašvaldības arhīva un autora foto

08:47 - 24.09.2024

Img 3157
Uzņēmuma Drive E galvenais inženieris Aldis Ābele un īpašnieks Mārtiņš Ķirķis pie pašu radīta robota, kas klienta uzņēmumā slīpēs alumīnija detaļas.

Mārtiņš Ķirķis sākumā bijis autoelektriķis, pirms četriem gadiem atgriezies Kuldīgā un nodibinājis uzņēmumu Drive E, kas rada ražošanas iekārtas, robotus un citas ierīces uzņēmumiem Latvijā un ārpus tās un sadarbojas ar pasaulē pazīstamo Japānas uzņēmumu Yaskawa.

Drive E specializējas industriālo un robotizēto iekārtu izstrādē un uzraudzībā. Te projektē un izgatavo automatizētas objektu atpazīšanas sistēmas, nestandarta programmatūru un elektroniku, projektē, izgatavo, ierīko un uzrauga ražošanas iekārtas. Uzņēmuma rīcībā arī ir automatizētas metāla virpošanas un frēzēšanas iekārtas.

Agrāk ar automašīnām

M.Ķirķis stāsta: „Mana izglītība saistīta ar automašīnām – esmu autoelektriķis. Kādreiz ar to nodarbojos, bet kļuva garlaicīgi. Ar to nevar nopelnīt tik, cik gribas. Vēl arī liela konkurence. Esmu projektējis un ražojis sporta automašīnu vadības bloku. Vairāki cilvēki sportā ar to brauc ar labiem rezultātiem. Pirms atgriezos Kuldīgā, strādāju par inženieri Jelgavas autobusu rūpnīcā. Ražojām holandiešu autobusus.”

Img 3160
Pirms diviem gadiem Mārtiņš Ķirķis radījis elektroautobusu, kas Jelgavā pārvadā pasažierus: „Autobuss ar dīzeļa motoru jau saknē bija ražots Jelgavā, bet mēs no tā uztaisījām elektroautobusu. Viss ir sertificēts.”

Palīdz citiem ražotājiem

„Darbojamies ceturto gadu. Iesākām ar maziem projektiņiem. Mūsu klienti ir rūpnīcas, kurām bijušas problēmas, ko ražot, vai ir grūti atrisināmas tehniskas nianses. Pirmais projekts bija ļoti sarežģīts. Neviens nebija varējis to atrisināt – klients brauca uz izstādi Vācijā un meklēja izeju, kā metāla caurulēm atrast šuves un tās pozicionēt. Uzņēmums ražo detaļas no iepirktām caurulēm. Man vaicāja, vai varu palīdzēt. Paši izdomājām sensoru, kas šuves vietu nosaka. Tad jau pasūtījumi nāca aizvien vairāk, līdz nonācām pie robotiem.

Mēs ražojam iekārtas, lai citi uzņēmumi varētu ražot ko citu. Mēs arī izstrādājam procesu, lai varētu ražot. Klients nāk ar problēmu, izdomājam komponentes un saražojam iekārtas, uz kā tās turpināt ražot. Varam nodrošināt to, ka detaļas ir pieejamas tad, kad mums vajag, un tādā kvalitātē, kā mums vajag. Citas iepērkam, bet tās ir tādas, ko ražot nav jēgas. Piemēram, lāzerēšanā Latvijā ir liela konkurence – cenas ir zemas, un mums nav izdevīgi lāzeriekārtu turēt. Daudzas detaļas pasūtām no Japānas – tās ir labas. Cenšamies visu laiku turēt augstu līmeni, lai nebūtu problēmu.”

Ar leģendāru uzņēmumu Japānā

„Mums ir līgums ar Japānas uzņēmumu Yaskawa, kas ražo robotus, frekvenču pārveidotājus, elektroniku. Šī firma ir pasaulē pirmā, kas izgudroja servomotoru. Tos lieto visi robotu ražotāji. Tā arī pirmā izdomāja terminu mehatronika. Leģendārs uzņēmums.

Sadarbība sākās tā, ka gribēju strādāt ar robotiem. Atradu ražotāju, kas man patīk, un sāku tam rakstīt vēstules. Pēc kāda laika man atbildēja un uzaicināja uz tikšanos pārstāvniecībā Rīgā. Mēs Kuldīgā esam oficiālais izplatītājs, bet Rīgā ir Ziemeļvalstu tirdzniecības direktora birojs. Lai mūs sertificētu, uzņēmuma pārstāvji bija atbraukuši.”

Izdomāt ir interesanti

„Katrs jauns projekts mums ir kā izaicinājums. Tas mums patīk. Visam var atrast risinājumu, tikai jāpasēž un jāpadomā. Mēs esam piecu cilvēku komanda – visi universāli.

Lielākā daļa klientu ir ražotnes un uzņēmumi Latvijā, bet ir arī Eiropas klienti no kaimiņvalstīm, Zviedrijas un Vācijas. Mūsu lielākais darbs ir pilnīgi automātiska presēšanas līnija ar četriem robotiem.”

Atbildēt