08:49 - 15.02.2025
![1.att](https://kurzemnieks.lv/wp-content/uploads/2025/02/1.att_-e1739184705303-1024x625.jpg)
I.Zeberiņa Kuldīgas pamatskolas 3.–8. klases koris cer uz Dziesmu un deju svētkiem doties pirmo reizi, un esot patīkams satraukums, jo daudzi pirmoreiz tik ilgi būs arī prom no mājām. Kora vadītāja, mūzikas skolotāja Jana Paipa atzīst, ka viegli nav: repertuārs sarežģīts, un dziedātāju kļuvis mazāk.
Gan jālūdzas, gan pēkšņi pārdomā
„Iepriekšējos gados koris bija līdz 9. klasei, taču astotie un devītie vairs nevēlas dziedāt, un es arī nevienu negribu piespiest. Ja jaunietim visu laiku jālūdzas, lai nāk, tad pašai kļūst jocīgi, un negribu tamdēļ bojāt savu garīgo veselību,” stāsta J.Paipa.
Kāpēc vairs nevēlas? „Grūti pateikt – varbūt pubertātes vecums pie vainas vai kompānija. Taču pārsteidz tas, ka ārpus skolas daži dzied ansambļos, par ko pašiem jāmaksā. Tas man kā skolotājai ir mazliet sāpīgi. Skolas korī tikai jāierodas uz mēģinājumu, kur tevi izglīto un nekas nav jāmaksā. Mūzika taču cilvēku attīsta.”
Daļa pēkšņi pārdomā un uz kori vairs nenāk: „Ir tādi, kas dziedājuši ilgu laiku un vienā dienā pārdomā. Tās ir viņu tiesības, un nevienam skriet pakaļ vairs nevēlos. Vēl nezinu, kā radies mīts, ka tiem, kuri dzied korī, mūzikā ir augstāks vērtējums vai uz tiem skatās citādi. Man viņiem jāiestāsta, ka tā tas nav. Pārbaudes darbā vērtēju zināšanas, ne jau to, vai esi korists. Tāpat, kad mācies tautasdziesmu, to jau dziedi tu, ne es. Stundās bērni un jaunieši paši vērtē, ko ir dzirdējuši. Vienpersonisku vērtējumu par bērna dziedājumu nelieku – klausāmies visi. Gribas šo stereotipu lauzt.”
Nometnes un sadziedāšanās
Svētku repertuārs esot diezgan sarežģīts: „Bet mēs cīnāmies! Grūtāk iet ar a cappella (dziesmām bez pavadījuma – aut.). Četrus mēnešus noslimoju, un daudz mēģinājumu izkrita – varbūt tas ietekmēja. Taču prieks, ka brauksim uz Pelču tautas namu, kur būs kora un ansambļu saliedēšanās, mācīsimies skates dziesmas, jo drīz būs skate arī 1.–4. klases un 5.–9. klases ansambļiem Kuldīgas dzirkstelītes un Kuldīgas liesmiņas.”
Vaicāta, vai visi vēlas uz Dziesmu svētkiem doties, skolotāja atbild: „Redzēsim, kā žūrija novērtēs, jo katrs mūsu prasmi vērtē citādi – kāds ar vienu, kāds ar otru ausi, cits ar acīm. Pirmā skates kārta būs 21. februārī. Bet 11. februārī visu novada koru un ansambļu kopmēģinājumu vadīs diriģents Kaspars Ādamsons un komponiste Līga Celma-Kursiete.”
Runā, ka dziedātāju tagad krietni mazāk, tāpēc uz svētkiem tikšot visi. „Tas būtu ideāli, ja varētu paņemt visus, kas gatavojas, jo man bijusi rūgta pieredze 2000. gadā, kad atnācu te strādāt un bija Dziesmu svētku gads. Izveidoju jaukto vidusskolas kori, un mums pietrūka dažu punktu, lai uz svētkiem tiktu. Tas bija ļoti sāpīgi… Bērni nāca, mēģinājām arī brīvdienās, taču dzīvē notiek visādi.”
Skolas korim tiek rīkotas nometnes: „Tagad manas veselības dēļ pēdējā bija aizpagājušajos Ziemassvētkos. Tad taisījām arī teātra izrādi, dziedājām, bija laimes aka, vēl eglīte skolā nebija novākta. Pēc tam tūlīt saslimu. Pirms mēneša solīju, ka nometni rīkosim, bet veselība atkal pievīla. Mēģinu tikt uz kājām, jo esmu apsolījusi un nedrīkstu atkal piemānīt.”
Viss joprojām top
„Kuldīgas kultūras centra korī Lai top! par saviem dziedošajiem jauniešiem priecājos. Vokālā pedagoģe Ance Jankovska ir ļoti laba kormeistare. Likās, ka šim korim būs jāsaka ardievas, taču, kad izsludinājām pieteikšanos, atnāca daudz vidusskolēnu. Tie ir dziedātāji no mūsu skolas, Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolas un Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas.” Puišu gan pamaz: „Tā kā meiteņu ir vairāk, viņas puišus vienmēr pārdzied. Mūsu meitenes cenšas pierunāt klasesbiedrus, par kuriem zina, ka dziedāt viņi prot.”
________________________________
Lai piedzīvotu ko īpašu
Ko domā skolēni
Saprast, kādi tie svētki ir
Kintija Apine no 6.a klases korī dzied no 1. klases: „Man dziedāt ļoti patīk – nemaz nezinu, kādēļ. Citur nedziedu, bet mājās ir ukulele, un kādu dziesmu pamācos uz tās nospēlēt.” Korī viņa dzied gan otro, gan trešo balsi: „Kā kurai dziesmai vajag, bet labāk skan otrā balss. Dziedam ļoti daudzas dziesmas, un man patīk visas. Dažreiz arī mājās kādu kora dziesmu padziedu. Klausos popmūziku.” Kintija priecājas par nometnēm: „Paliekam pa nakti skolā vai kur citur, visi dziedam, mums ir lieliska pavārīte, kas garšīgi taisa ēst. Nometnēs esam sadraudzējušies un satiekam ļoti labi. Vienreiz vasarā viss koris gājām uz strūklaku Rātslaukumā – tas bija jautri! Uz svētkiem gribu braukt tāpēc, lai laiku ar kori pavadītu kur citur un saprastu, kas tie Dziesmu svētki ir.”
„Negaidīju, ka būs tik emocionāli”
Kristers Petrovics un Patriks Sermolis no 7.a klases uz kori iet tāpēc, ka tur patīk. Abi dzied arī jauniešu korī Lai top. Kristers stāsta, ka tur esot nedaudz grūtāk: „Skolas korī dziedam vieglākas dziesmas. Jauniešu korī dziedam vairākās balsīs, jo tur skan tenors, bass un baritons. Es dziedu tenoros.” Patriks dzied basos, bet pēc skolas iet arī Jaunsardzē, nodarbojas ar tranšejas šaušanu: „Sezona vēl nav sākusies, tāpēc varu dziedāt.”
Kristers piedalījies pieaugušo Dziesmu svētkos: „Biju ar kori Lai top!, un gāja ļoti labi. Varējām sadzīvot. Laiks bija labs, dažreiz gan lija. Dziedot uz lielās skatuves Mežaparkā, gandrīz sāku raudāt – tik ļoti daudz cilvēku! To vērot bija aizraujoši. Negaidīju, ka tas būs tik emocionāli. Nezinu, vai šajos svētkos tik daudz būs, jo nezinu, vai ir tik daudz bērnu, kuri dzied.”
Skolotāja atbalsta
Sebastiāns Mazzariņš n o 5.a klases korī dzied divus gadus: „Pēc skolas vēl eju boksa treniņos un dziedu arī lielajā korī Lai top. Tur vajag labāku balsi, jo notis ir grūtākas. Es dziedu pirmajos soprānos. Skolotāja atbalsta un saka: man ir talants. Klausos ļoti dažādu mūziku: repu, tehnomūziku un vēl citu. Mīļākie mūziķi ir Treviss Skots, Eminems, Dr. Dre, Snūpdogs.” Dziesmu svētkos viņš vēl nav bijis: „Tur varētu iejusties latviešu ritmos.”
Mamma stāsta: ir interesanti
Ketija Gulbe no 5.a klases: „Dziedu no 2. klases. Kad eju uz kori, vairāk atbrīvojos.” No repertuāra viņai vislabāk patīk dziesmas Pasaule plaša un Veltījums dzejniekiem. Uz svētkiem vēlas braukt tāpēc, lai iegūtu labas atmiņas: „Mums noteikti ies jautri, jo mamma ir braukusi ar kori un vienmēr stāsta, cik labi tur gājis.” Ketija klausās popmūziku un ārzemju dziedātāju Olīviju Rodrigo. Pēc skolas apmeklē volejbola treniņus un nodarbojas ar riteņbraukšanu.
Priecājas, ka atsāka
Marta Vētrāja no 5.a klases korī dzied ilgi, bet vienu brīdi pārtraukusi, jo sākusi apmeklēt daudz citu pulciņu: „Priecājos, ka dziedāt atsāku, jo tas man ļoti patīk. Vēl eju mākslas skolā un arī brīvajā laikā nodarbojos ar mākslu un dziedu. Man patīk daudzas kora dziesmas, bet divas visvairāk: Ai, tu, mana brāļa sēta! un Veltījums dzejniekiem. Dziesmu svētkos neesmu bijusi un ceru, ka šogad tikšu.”
Koristu skaits sarucis, repertuārs gana sarežģīts