08:23 - 20.03.2025

Alsungas Mākslu pamatskolas 1.–4 . klases deju kolektīvs Dzīpariņi 12. martā kopīgā repertuāra apguves skatē diemžēl nepiedalījās, jo daudzi apslimuši, taču tas gatavosies skatei 17. aprīlī Pastendē, kur būs kopā ar Talsu novada dejotājiem. Savukārt Alsungas bērnu folkloras kopa Suitiņi ceļazīmi uz Dziesmu svētkiem jau saņēmusi.

Prasa disciplīnu
Dzīpariņos ir vairāk nekā 20 bērnu, stāsta vadītāja Ance Sproģe: „Visvairāk ir no 1. un 2. klases, bet ļoti maz – no 3. un 4. klases. Lielākie negrib nākt, taču ar mazajiem ir pietiekami, un nākamgad noteikti atkal nāks jauni. 17. aprīlim turpināsim gatavot repertuāra pamata dejas.”
A.Sproģe bērnu deju kolektīvu Alsungas skolā vada otro gadu. Vēl viņa ir muzikālā pedagoģe pirmsskolas audzēkņiem, kurus gatavo Mazajiem Dziesmu svētkiem Kuldīgā, un vada folkloras kopu Suitiņi: „Ar to februārī skatē Liepājā ieguvām pirmo pakāpi un uz svētkiem dosimies! Kuldīgas novadā esam tikai trīs kolektīvi, tāpēc braucām uz Dienvidkurzemes novadu. Bija jāsagatavo septiņu minūšu programma un rotaļu programmas, divarpus stundu ilgas. Rīgā tās rādīsim vairākās vietās: Mežaparkā, Vērmanes dārzā un Brīvības pieminekļa laukumā, arī Brīvdabas muzejā. Tur ir 15 dziedātāju no 1. līdz 6. klasei, dzied arī dejotāji no Dzīpariņiem.
Dziedātāji noturas ilgāk, bet grūtāk iet ar dejotājiem, jo tur jāpiepūlas vairāk. Reizēm vecāki liek bērnam vienu gadu pamēģināt dejot un pēc tam pašam izlemt, vai vēlas turpinās, taču pastāv uz to, ka gads līdz galam jānovada.
Pēc gada atkrīt diezgan daudzi, jo deja prasa fizisku darbošanos un lielu disciplīnu. Tā prasa gribasspēku savākt augumu, un maziem bērniem to izdarīt ir īpaši grūti. Bieži atgādinu, ka kājas jāceļ augstu – nevar šļūkāt pa zemi. Ar vecākiem runājam, ka tagad atstāt kolektīvu nebūtu vēlams. Ir brīži, kad bērniem neko darīt negribas, tomēr uz mēģinājumiem viņi atnāk. Daudziem patīk rotaļas, kuras mācāmies Suitiņos, kā Trejdeviņi, un tās arī atbilst viņu vecumam. Dzīpariņiem vislabāk patīk deja Āzītis, jo tur ir vairāki jautri rotaļu elementi. Man šķiet, ka dejas šogad ir ļoti interesantas, vecumam piemērotas. Nav tā, ka kaut kas sagādātu lielas grūtības. 1.–2. klasei tās liekas netradicionālas, citādākas, bet 1.–4. klasei ir ar ierastām kustībām.”
Folkloras programma apjomīga
Suitiņus A.Sproģe vada kopš 2019. gada: „Sāku tieši pirms pandēmijas. Piedalījāmies Dziesmu svētkos Kuldīgā kovida laikā, taču uz Rīgu nebraucām, individuālajos konkursos nepiedalījāmies, tāpēc televīzijas raidījumos nebijām. Vēl dzied pāris bērnu no šī laika.” Kāda ir Alsungas bērnu interese par folkloru? „Mazajiem tā ir, jo rotaļas un mūsu burdons patīk. Redzēt, ka arī es, skolotāja, dziedu Suitu sievās un uzstājos, – tas viņus iedvesmo. Reizēm iznāk uzstāties kopā. Viņi dara ar prieku. Suitiņi šogad svinēs 40 gadu jubileju, būs koncerts.”
Suitiņi bieži uzstājas skolā, janvārī dziedājuši skolotājām no Igaunijas, kas Alsungā viesojušās. Lieldienās ar rotaļām un dziesmām darbosies skolā, un noteikti būs koncerts Mātes dienā: „Neko jaunu nemācāmies, jo Dziesmu svētku programma ir diezgan apjomīga. Grūtāk iet nevis ar pašām dziesmām un rotaļām, bet ar organizēšanu – jāatceras, kurā brīdī no skatuves jānoiet, kad jāšūpina rokas, kad jāsastājas uz nākamo rotaļu.”
Dejot un dziedāt grib paši mazākie