Trešdiena, 22. janvāris
Vārda dienas: Austris

Zem brīvām debesīm saulespuķu laukā

Raksta autors: Daina Tāfelberga

18:54 - 29.08.2022

1 Katrina

Svētdien Raņķos pie estrādes saulespuķu laukā skaistā un iedvesmojošā koncertā tikās dziedātājas Katrīnas Gupalo talanta cienītāji un tie, kuriem sāp karš Ukrainā. Varēja ziedot Ukrainas atbalstam.

Izjūtās un atbalstā – kopā
Koncertu atklāja ukraiņu puisis Arhips Boroviks, kurš spēlēja akordeonu. K.Gupalo dziedāja ukraiņu, latviešu autoru un pašas sacerētas dziesmas, kas atbilst šībrīža izjūtām par situāciju pasaulē. Klausītāji varēja just līdzi arī dziesmā Resistance (Pretestība). Tā kara sākumā radusies mūziķiem no Latvijas, Lietuvas, Krievijas un Ukrainas, paužot atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas agresiju, par savas valsts un visas Eiropas vērtībām un tiesībām uz brīvību, godinot Ukrainas aizstāvju drosmi un pašaizliedzību. Visa atlīdzība par Resistance straumēšanu un izpildīšanu tiek ziedota Ukrainas atbalstam.
Raņķu kultūras organizatore Dace Pušīlova saka: „Tagad saulespuķu laukam ir citāda nozīme nekā pirms gada. Zināju, ka koncertam jābūt simboliski tieši šo puķu ielenkumā.” Vairākus tādus sējumus Raņķu pusē izveidojusi Hepneru ģimene akcijā Saulespuķes vienotai Eiropai kopā ar Ukrainu. D.Pušīlova: „Vietas sagatavošana prasīja lielu darbu – izpļaut, izkaplēt, nolīdzināt. Bet darītāji bija, neskatoties uz karstumu. Priecājos, ka kaut ko saziedojām. Biju pārliecināta, ka jāaicina tieši Katrīna Gupalo, jo viņas vēstījums darīt visu, lai karu izbeigtu, ir ļoti aktuāls. Par Arhipu biju dzirdējusi, ka Kuldīgas Pilsētas svētkos puisis uzstājas pie Marmelādes, un caur draugiem viņu sameklēju. Arhips ar mammu Ludmilu Boroviku un māsu Alinu Linlinu ieradušies no Pierīgas, Stopiņu novada, kur pašreiz mitinās. Tētis palicis Ukrainā.”

Tur nebija iespējams
Arhipa mamma pastāstīja, kā nokļuvuši Latvijā: „Dzīvojām Brovaros netālu no Kijivas. Jau pirmajā kara dienā redzējām un dzirdējām apšaudi, bombardēšanu. Pēc trim nedēļām nolēmām aizbraukt, to nav iespējams pārdzīvot, kā iznīcina Irpiņu, Buču. Jau 2014. gadu (Krimas un Donbasa okupāciju – red.) piedzīvojām. Dienā, kad dzimteni pametām, vecākajai meitai apritēja 30 gadu. Braucām līdz Latvijai četras dienas.” Ģimene ir pateicīga latviešiem, jo ar atbalstu jūtas šeit kā mājās. Arhips mācās 8. klasē Ulbrokas vidusskolā un apmeklē arī mūzikas skolu. Zane Vīnkalne tulkojot palīdzēja sazināties: „Mūsu dēli mācās vienā klasē – tā sapazināmies.”

Kaut ko var katrs
Dziesmas Resistance ieceres un mūzikas autore ir pati K.Gupalo: „Esmu pa pusei ukrainiete – mans tētis bija ukrainis, radi dzīvo tur. Kad sākās karš, bija šoks un bezspēcība: ko es varu izdarīt tiem, kas posta un iznīcina manu tēvzemi? Tad sapratu, ka varu daudz tajā jomā, kurā esmu profesionāle, – mūzikā. Ir jēga cīnīties pret agresiju ne tikai Ukrainā, bet visā pasaulē. Un cīnīties visās jomās: ar psiholoģisku atbalstu, informāciju internetā, medicīnisku palīdzību. Katram vajag darīt to, ko viņš var. Karš jau ilgst pusgadu, un nav zināms, kad tas beigsies. Doma, ka jūsu tuviniekam jākaro, nestāv blakus gāzes cenai. Latvija Ukrainas labā darījusi daudz. Bet joprojām ir svarīgi palīdzēt: dot pajumti, darbu, integrēt sabiedrībā. Kad cilvēks dara savu lietu, tad piemirst par piedzīvoto. Liels prieks par jaunu sadarbību, kas rodas šajā laikā. Prieks, ka iepazinos ar Arhipu. Iepazīstot citam cita kultūru, bagātinās visi.”

Atbildēt