Trešdiena, 22. janvāris
Vārda dienas: Austris

Alsungā – pirmais ģimeņu saiets

Raksta autors: Laila Liepiņa

13:59 - 20.07.2022

Suiti Nodarbiba N

Nedēļas nogalē Alsungā aizvadīts Ģimeņu saiets suitos. Kā jau nosaukumā redzams, pasākums paredzēts galvenokārt ģimenēm, bet piedalīties varēja ikviens, kuru interesē tradicionālās kultūras vērtības.

Ar Latvijas Nacionālā kultūras centra atbalstu programmā Suitu kultūrtelpas stiprināšanas un popularizēšanas pasākumu nodrošināšanapasākumurīkoja biedrība Suitu kultūras mantojums (SKM).

Kļūst pieprasītas

Esam novērojuši, ka arvien vairāk cilvēku izrāda interesi par aktivitātēm visai ģimenei, it īpaši par tādām, kas saistītas ar tradicionālās kultūras vērtībām,” saka projekta vadītāja, SKM valdes locekle Māra Rozentāle. „To pierāda lielais pieprasījums pēc tādiem pasākumiem kā 3×3 nometnes, kas tiek organizētas gan Latvijā, gan ārzemēs. Pērn mūsu biedrības rīkotās Suitu amatu dienas, kurās piedalījās ģimenes ar bērniem un par kurām bija ļoti labas atsauksmes, deva ierosmi šogad sarīkot saietu īpaši ģimenēm. Tas notika ciešā sadarbībā ar biedrību Suitu amatnieki,ko vada Inga Šēna-Laizāne. 14. augustā būs arī Suitu amatu diena, kurā amatnieki palīdzēs.”

SKM valdes priekšsēde Kristīne Vasiļevska-Stepanova stāsta: „Divarpus dienās astoņās darbnīcās varēja vismaz gūt ieskatu dažādās prasmēs: rokdarbos, suitu ēdienu gatavošanā, improvizācijas teātra iemaņās bērniem, dziedāšanā, kokles un dūdu spēlē, metālapstrādē. Vakaros notika danči Suitu dūdenieku pavadījumā.”

Brauc apgūt dūdas

„Ziemā iegādājos dūdas,” stāsta folkloras kopas Mare vadītāja Sarmīte Sedliņa no Jūrmalas. „Tā kā protu spēlēt flautu, likās, ka dūdu spēle būs vienkārša, bet ātri sapratu, ka vajadzīgs skolotājs, kas ierāda pamatprincipus. Ļoti nopriecājos, uzzinot, ka Alsungā notiek saiets, kurā paredzēta arī dūdu meistarklase. Esmu sapratusi, kā dūdas pareizi jātur, kā jāpūš, kā jāveido skaņa, iemācījos pāris gabalu – atliek mājās vingrināties.” Sarmīte piedalījās pašas gādātā suitu tautastērpā: „Ceļš līdz tam bija dažādu sagadīšanos pilns. Esmu nolēmusi papētīt, vai tā ir tikai sagadīšanās, ka mans uzvārds Sedliņa minēts grāmatā par suitiem Balandnieki.

Stingrs raksturs, laba sirds un ticība

„Esmu ļoti priecīga šajā saietā piedalīties,” atzīst rīdziniece Solvita Brence-Kauste, kura Alsungā ieradusies ar dzīvesbiedru Andreju un meitiņu Keitiju. „Pēc tādas iespējas ilgojos jau sen, jo ik reizi, braucot uz Jūrkalni un redzot norādi Suitu kultūrtelpa, šķita, ka šķērsoju kaut ko īpašu, jaudīgu, neaizskaramu un noslēpumainu. Un izjūtas nepievīla – suitu kultūrtelpa ir īpašs, jaudīgi krāšņs un bagātīgs Latvijas gabaliņš. Etnogrāfiskais ansamblis Suitu sievas krāšņajos tērpos man vienmēr bijušas spēka, gudrības un pietātes simbols. Trīs dienas viņas bija līdzās mums, mācīja un iedvesmoja.

Te varēja piedalīties dūdu un kokles meistarklasē, kranču un pērlīšu, našķu un metālapstrādes darbnīcā. Caur šīm nodarbēm, dejām, rotaļām un dziesmām ieguvām vērtīgas zināšanas un pieredzi, kas pašiem ļauj ar sirdi un prātu būt suitiem tuvāk un stāstīt par šo kultūru citiem.

Esmu uzaugusi Latgalē un suitos mēģināju atrast līdzību ar latgaliešiem. Un arī atradu – tas ir cilvēku stingrais raksturs, labā sirds un ticība.”

Jānis Silenieks

Biedrības arhīva foto

Suiti Dudas Maca N

Alsundznieks Juris Lipsnis māca dūdu spēli Sarmītei Sedliņai no Jūrmalas folkloras kopas Mare.

Atbildēt