08:00 - 26.04.2023

Kāda kuldīdzniece jautā, kāda Kuldīgas novadā ir kārtība ar klīstošu dzīvnieku ķeršanu. Kas to dara, kur noķertie dzīvnieki tiek nogādāti, un kā jārīkojas pazuduša dzīvnieka saimniekam, lai atgūtu savu mājdzīvnieku.
Līgums ar diviem uzņēmumiem
Kuldīgas novada pašvaldības vides pārvaldības daļas vides speciāliste Inta Putniņa stāsta, ka līgums par dzīvnieku ķeršanu noslēgts ar Aivaru Celitānu, par sterilizāciju – ar SIA Mīļās ķepiņas un SIA Obodņikova veterinārais serviss. Mīļās ķepiņas ir arī kaķu patversme, bet bezsaimnieka suņus nākotnē nogādās patversmē Ciecerē, dzīvnieku aizsardzības biedrībā Nika. Šobrīd tiekot kārtota dokumentācija, lai noslēgtu līgumu.
Novadā tiek īstenota bezsaimnieku kaķu populācijas kontroles programma Noķer – sterilizē – atlaiž. „Tajā bezsaimnieku kaķi tiek izķerti, tiem tiek veikta sterilizācija/kastrācija, lai ierobežotu nekontrolētu vairošanos, un tad tos palaiž atpakaļ pierastajā vidē,” skaidro I.Putniņa. „Saskaņā ar Kuldīgas novada saistošajiem noteikumiem pašvaldībā ir apzinātas kaķu kolonijas un izvietotas kaķu mājas, kur par tiem rūpējas atsaucīgi iedzīvotāji – baro un novēro, vai kolonijā nav jaunu pienācēju. Ja tādi radušies, par to ziņo. Pilsētā un lauku apdzīvotās vietās dzīvojamo māju tuvumā kaķim var ļaut uzturēties ārpus norobežotas teritorijas, ja tas ir sterilizēts un tam ir nodrošināta apzīmēšana, identificēšana – kakla siksna ar kontaktinformāciju, mikroshēma vai tetovējums.”
Astoņās stundās jānogādā uz patversmi
I.Putniņa stāsta, ka dzīvnieku ķērāji saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajām prasībām pēc dzīvnieka noķeršanas pārliecinās, vai dzīvnieku var identificēt. Ja tas ir iespējams, tad nekavējoties paziņo saimniekam par dzīvnieka atrašanās vietu. Ja īpašnieku nevar noskaidrot, ķērājs astoņu stundu laikā pēc dzīvnieka noķeršanas nodrošina tā transportēšanu un ievietošanu dzīvnieku patversmē. Ja dzīvniekam nepieciešama veterinārmedicīniskā aprūpe, ķērājs nodrošina dzīvnieka nogādāšanu pie veterinārārsta. Pēc aprūpes to 24 stundu laikā nogādā dzīvnieku patversmē.
Jāziņo un jāinteresējas pašvaldības policijā
Noteikumi nosaka, ka par klaiņojošiem dzīvniekiem jāziņo Kuldīgas novada pašvaldības policijai pa tālr. 28881288, turpat var interesēties arī par pazudušu dzīvnieku.
I.Putniņa informē, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, novadā klaiņojošo dzīvnieku skaits ir samazinājies: „Suņu īpašnieki ir kļuvuši atbildīgāki, veic to čipošanu un reģistrēšanu, līdz ar to atrast suņa īpašnieku ir daudz vieglāk. Ar klaiņojošiem kaķiem situācija nav tik laba. Kaķu īpašnieki nesteidzas savu mīluli apzīmēt ar mikroshēmu un reģistrēt datu bāzē, jo tas nav obligāti, bet tas sarežģī atrast nereģistrēta klaiņojošā kaķa īpašnieku. To atvieglotu arī medaljons ar telefona numuru pie kaķa kakla siksniņas. Nereti ģimenes mīluļi nāk mieloties ar barību, kas atstāta bezsaimnieku kaķiem, un, ja jaunpienākušajam kaķim nav atzīmes, ka tas ir sterilizēts/kastrēts, un nav kakla siksnas ar kontaktinformāciju, tad tas tiek uzskatīts par klaiņojošu bezsaimnieka kaķi, noķerts, pārbaudīts un ievietots patversmē. Aicinām kaķu īpašniekus būt atbildīgiem, veikt savu mīluļu apzīmēšanu ar mikroshēmu un reģistrēt datu bāzē.”
Ar suņiem situācija uzlabojusies, ar kaķiem ir grūtāk