Otrdiena, 14. janvāris
Vārda dienas: Roberts,  Roberta,  Raitis,  Raits

Attālinātais darbs kā jauna darba forma

Raksta autors: Līga Gabrāne

09:58 - 28.08.2023

Darbs Attālināti
Foto: pixabay.com

Vai attālinātais darbs kā jauna darba forma ir ienākusi mūsu dzīvē uz palikšanu? Kādi ir tā plusi un mīnusi?

Mūsu jaunā realitāte

Kaspars Kotāns, SIA CV-Online Latvia personāla atlases nodaļas vadītājs:

– Sākoties kovidam, šī darba forma kļuva par mūsu jauno realitāti, un es teiktu, ka līdz šim brīdim ļoti daudzos uzņēmumos to turpina izmantot, taču raksturīgāks ir hibrīddarbs, kas nozīmē, ka ir dienas, kad darbinieks strādā attālināti, un ir dienas, kad strādā birojā. Protams, jāņem vērā arī tas, kāda veida darbs tas ir. Mazumtirdzniecībā, ražošanā un citos sektoros pandēmijas laikā nekas būtiski nemainījās, viņi turpināja strādāt klātienē, jo to nosaka darba specifika.

Attālinātā darba risks vai ēnas puse ir jautājums par komandas garu. Ja katrs strādā attālināti, komandas izjūta mazinās. Darba devējam jāpiedomā, lai nebūtu tā, ka katrs darbinieks, kas ir šajā uzņēmumā, pārstāv tikai pats sevi, savus kolēģus īpaši daudz neredz un ka sāk klibot komunikācijas puse, viedokļu, informācijas apmaiņa, pazūd komandas gars. Un tad rodas jautājums, kā panākt, lai komandas gars saglabātos. Varbūt tie ir kopēji formāli vai neformāli pasākumi, varbūt tā ir saslēgšanās Zoom vai kādā citā platformā, lai tāpat parunātu vai apspriestu darba jautājumus. Protams, ja komanda vairāk vai mazāk uzturas vienā telpā, tad skaidrs, ka viedokļu apmaiņa un savstarpēja palīdzība notiek vieglāk. Taču pozitīvi ir tas, ka attālinātajā darbā darbiniekiem tiek dota lielāka brīvība, patstāvība, taču jāskatās, vai dienas beigās ir sasniegts darba rezultāts.

Uz attālināto darbu var paskatīties arī no psiholoģiskās higiēnas puses – vai cilvēkam mājās ir sakārtota darba vieta tā, lai viņam būtu ērti strādāt, vai mājās esošie apstākļi netraucē koncentrēties darbam? Varbūt darbiniekam nemaz nav tādas vietas mājās, kur viņš varētu kvalitatīvi un netraucēti strādāt. Varbūt vienmēr līdzās ir citi ģimenes locekļi, mājdzīvnieki, kādi citi sadzīviski traucēkļi. Šādos gadījumos ir labi, ja darbiniekam ir iespēja variēt un nākt strādāt arī uz biroju.

___________________________

Nav jābaidās

Artis Gustovskis, Kuldīgas Digitālo inovāciju centra vadītājs:

– Pandēmijas laiks parādīja, ka attālinātais darbs ir iespējams un ka cilvēkiem tas arī patīk. Tika veiktas aptaujas un pētījumi, kuros tika secināts, ka attālinātais darbs ļauj optimizēt ikdienas darba laiku; ja labi saplāno, daudz ko var izdarīt attālināti. Ir virkne profesiju, sākot ar arhitektiem un beidzot ar datu analītiķiem, kuri var pilnībā strādāt attālināti.

Šī darba forma ir nākotne, jo ļoti daudzās profesijās viss tiek veikts digitāli. Ja tev ir internets, planšete, dators vai viedtālrunis, tad tu vari ļoti daudz izdarīt attālināti.

Taču ir arī cits aspekts – socializācija. Pēc pandēmijas bija cilvēki, kuri ar prieku atgriezās darbā klātienē, jo viņi bija noilgojušies pēc socializēšanās un citu cilvēku klātbūtnes, bet bija tādi, kas uzsvēra to, ka, strādājot attālināti, var ietaupīt līdzekļus un socializēšanās nav nepieciešama.

Bieži parādās arī bailes, kas saistītas ar digitālo transformāciju kā tādu, piemēram, cilvēkiem ir bailes no datu noplūšanas. Es nupat biju Japānā, un mans kolēģis Toms Girvaitis ir bijis Kembridžā, Lielbritānijā, pēc šīm pieredzes apmaiņas vizītēm mēs sapratām, ka pasaules vadošajās augstskolās un tādās valstīs kā Japāna un Lielbritānija nevis baidās, bet domā: ja mēs zinām, ka viss digitalizējas, tad pieņemam to, izpētām un saprotam, kādu labumu no tā varam iegūt.

___________________________

Plašākas iespējas

Inta Steika, SIA Eran valdes locekle:

– Mēs strādājam Kuldīgā, sniedzam ārpakalpojumus grāmatvedībā, un klienti mums ir dažādās Latvijas vietās. Mums nav pie viņiem jādodas klātienē, visu var atsūtīt digitāli. Komunikācija notiek e-pastā un izmantojot citus saziņas rīkus. Šāda prakse mums bija jau pirms kovida laika, taču tagad ir jūtams, ka attālinātais darbs notiek arvien vairāk, jo mūsu klientūra paliek plašāka. Piemēram, mums ir klienti Rīgā, izbraukāt pie katra reizi nedēļā vai mēnesī būtu diezgan sarežģīti. Tas, ka šodien ir iespējams sazināties un strādāt ar klientiem attālināti, mums sniedz iespējas palielināt to uzņēmumu un saimnieciskās darbības veicēju loku, kurus apkalpojam. Ir bijuši klienti, kuri, uzsākot ar mums sadarbību, gribēja vairāk komunicēt tiešsaistē, bet tas bija vairāk pirmajos mēnešos, līdz saprata, ka darbs tiek paveikts arī bez viņu aktīvas iesaistes un līdzdalības. Mēs par katru potenciālo klientu pārbaudām internetā pieejamo informāciju, sadarbojamies arī ar Valsts ieņēmumu dienestu.

Uzņēmumā izmantojam arī attālināto darbu. Četri grāmatveži strādā klātienē, bet viens – attālināti.

Atbildēt