Ceturtdiena, 26. decembris
Vārda dienas: Dainuvīte,  Gija,  Megija

Izaicinājumi uzņēmējdarbībā

Raksta autors: Jolanta Hercenberga

08:00 - 06.05.2023

Izaicinajumi
Foto: pixabay.com

Vai uzņēmējdarbībā šobrīd ir izaicinājumi politiskās situācijas, inflācijas, nodokļu vai kādu citu apstākļu dēļ?

„Savilkt jostas un paciesties”

Aigars Zvingulis, SIA AJG Plus īpašnieks:
– Kokapstrādātājiem situācija nav labvēlīga. Tieši koka pārstrādātājiem, jo noieta tirgus mums ir zem katras kritikas, saražotās produkcijas noliktavas ir pilnas, pieprasījuma pēc tās nav. Tas saistīts ar to, ka celtniecība ir nobremzējusies. Ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē. Situācija tāda ir kopš pagājušā gada rudens. Tā kā pieprasījuma nav, saražotajiem materiāliem cenas krītas. Bet apaļkoku cenas, no kā ražojam, lēnām krīt, bet joprojām ir diezgan augstas. Krasi samazinās energoresursu cenas. Ko tas mums nozīmē? Mums ražošanā ir blakus produkti – šķelda un skaidas –, un arī tos varam pārdot par zemāku cenu. Inflācija aug, arī darbiniekiem izdevumi ir lielāki, tādēļ algas cenšamies turēt tādas, lai pie mums var labi nopelnīt.
Daudzi faktori ietekmējuši to, lai situācija būtu tāda, kāda ir. Kad sākās karš, materiālus pārtrauca iepirkt no Krievijas un Baltkrievijas. Ražotāji domāja, ka koka trūks, lielā daudzumā to iepirka. Tā kā bija liels pieprasījums pēc apaļkokiem, tiem cenas kāpa. Uz augšu ātri uzkāpa, bet tagad uz leju tās krīt lēni. Bet process rit uz otru pusi – uz deflāciju. Jācer, ka situācija nostabilizēsies. Galvenais, lai atsākas darbība celtniecībā, tad jau būs labi. Eiropas Savienība, Ukrainai nākot palīgā, subsidēja graudu ievešanu un vēl visu ko. Tas nozīmē, ka mūsu lauksaimnieki nevar konkurēt ar graudu cenām. Viņi krīt iekšā ar šīm zemajām cenām, bet uzņēmējdarbībai visās jomās ir grūti, un mums šis laiks ir jāiztur. Mēs varam savilkt jostas un paciesties, jo mēs esam ļoti labvēlīgā situācijā, salīdzinot ar Ukrainu. Mums ir iespēja plānot savu dzīvi. Skaidrs, ka naudiņas visam nepietiek, bet ir iespēja situācijai uzlaboties. Joprojām atbalsts tiek dots Ukrainai. Tas dod finansiālu mīnusu, bet jāsaprot, ka tā palīdzība ir vajadzīga arī mums. Mūsu mācītājs Mārtiņš Burke-Burkevics regulāri brauc uz Ukrainu. Arī es uzskatu, ka ir jāpalīdz, cik var. Iedomājieties,
cik uzņēmumu mēs esam Eiropā! Ja katrs kaut mazliet palīdzētu finansiāli tādiem kā Mārtiņš, tad tajā galā, Ukrainā, tas būtu ļoti nozīmīgs atbalsts. Un tas būtu nozīmīgs atbalsts arī mums visiem šeit.

_____________________________________

Laiks būtiski pacelt neapliekamo minimumu

Baiba Mikāla, SIA Amazone līdzīpašniece, Kuldīgas novada domes deputāte:
– Izaicinājumi šobrīd ir vairākās ļoti būtiskās jomās. Mūsu uzņēmums strādā ar Vācijas, Austrijas un Somijas ražotāju rūpnīcām. Ražošanas laiki kļuvuši garāki, un piegādes kavējas. Bet, piemēram, minerālmēslus, ko agrāk tirgotāji iepirka no Baltkrievijas un Krievijas, šobrīd pērk no citām valstīm, un izmaksas par vienu tonnu ir ievērojami pieaugušas. Cena ir divas, trīs reizes pieaugusi.
Vienu brīdi biržā bija augstas cenas arī graudiem, bet šobrīd tās par augstām vairs nenosauksim, taču resursu cenas nav būtiski samazinājušās. Šo uzskaiti varētu turpināt, taču mēs jau to visu zinām, jo katru skar cenu pieaugums.
Šobrīd man bažas rada banku sektors ar savu paaugstināto Euribor likmi. Šis fakts noteikti neveicina uzņēmējdarbības attīstību, to ļoti izjūt cilvēki, kuriem ir hipotēka mājokļa iegādei. Parunājot ar mūsu uzņēmuma darbiniekiem, kuri ņēmuši hipotēku, lai iegādātos sev dzīvokli vai māju, izmaksas esot pieaugušas aptuveni par 150 līdz 200 eiro mēnesī. Jāpiezīmē, ka vidējā alga mūsu uzņēmumā ir 2100 eiro, bet mūsu cilvēki lielāko daļu ienākumu šobrīd spiesti tērēt eksistenciālo vajadzību nodrošināšanai. Cilvēkiem ir arī citas vajadzības.
Man ļoti gribētos, lai cilvēki saņem vairāk reālu naudu savos maciņos. Mēs visi daudz maksājam nodokļos no mūsu atalgojuma. Uzskatu, ka mums būtu jābūt tieši tādam pašam nodokļu apjomam uz darbaspēka atalgojumu, kāds tas ir Igaunijā un Lietuvā. Taču mums tas ir par 5% lielāks.
Šis laiks ir ļoti izaicinošs gan tautai, gan valdībai. Ir notikumi, kuri notiek, nesot līdzi dramatiskas un pat traģiskas sekas. Kovids, karš Ukrainā. Tādēļ šai situācijā būtisks ir jautājums, cik gudri spēs būt mūsu politiķi, cik gudri un iecietīgi spēsim būt mēs. Kādus lēmumus pieņems valdība, un kādas izvēles izdarīsim mēs. Tie ir ļoti cieši saistīti jautājumi, kas ietekmē mūsu dzīvi.

_____________________________________

Jābūt gataviem mainīties un pielāgoties

Aigars Rostovskis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes prezidents:
– Krievijas agresijai Ukrainā ir būtiska nozīme, jo daļai uzņēmumu sasaiste ar Krievijas un Baltkrievijas tirgu bija cieša. No kopējā Latvijas eksporta uz Krieviju tas veidoja septiņus procentus, uz Baltkrieviju – vienu. Inflācija un citi faktori situāciju uzņēmējdarbībā ir mainījuši kopumā. Nav viegli, bet uzņēmējdarbībā vienmēr jābūt gatavam saskatīt jaunas iespējas. Daudzi uzņēmumi to arī dara. Teiciens, ka krīze nozīmē arī jaunas iespējas, ir patiess. Turbulence valda visā pasaulē, un tā skar arī konkurentus ārvalstīs. Operatīvi reaģējot, Latvijas uzņēmumiem ir iespējas ieņemt atbrīvojušās vietas citu valstu tirgos.

Atbildēt