Piektdiena, 20. decembris
Vārda dienas: Arta,  Minjona

Kāda būs mana pensija?

Raksta autors: Inta Jansone, Aijas Brikšes arhīva foto

08:05 - 10.12.2024

Aija Brikse
Latvijas Bankas finanšu pratības daļas vadītāja Aija Brikše: „Šogad notika diskusija, kādai jābūt attiecībai starp iemaksām pensiju pirmajā un otrajā līmenī. Vai turpmāk maksāsim 15% pirmajā un 5% otrajā? Gala lēmums vēl nav pieņemts.”

„Iedzīvotāju interese par pensiju un tās plānošanu pieaug. Tas ir būtiski, jo vairāk nekā puse pensiju sistēmas dalībnieku izvēlējusies savam vecumam neatbilstošu plānu,” secina mūsu novadniece, Latvijas Bankas finanšu pratības daļas vadītāja Aija Brikše.

Lai veicinātu pārdomātus un savlaicīgus ilgtermiņa uzkrājumus, Latvijas Banka un finanšu nozares dalībnieki no 2. līdz 6. decembrim rīkoja Tavas pensijas nedēļu. Tiešsaistē pasākumu Ir viegli būt jaunam un uzkrāt pensijai vadīja A.Brikše. „Nepārdomātai izvēlei ir tieša ietekme uz maciņu nākotnē. Latvijas Banka aprēķinājusi, ka, izvēloties dzīves posmam piemērotu pensiju plānu, ik mēnesi pensijā varēs saņemt apmēram par 900 eiro vairāk.”

Latvijas faktu aptauja šogad atklāja, ka trešdaļa cilvēku par sava 2. pensiju līmeņa plāna pārvaldītāju un ieguldījumu stratēģiju nav informēta. Tavas pensijas nedēļas mērķis bija mudināt izdarīt tādu izvēli, lai nākotnē dzīvotu turīgāk. Tikai 34% Latvijas iedzīvotāju izvēlējušies, kam savu pensijas uzkrājumu nodos mantojumā, un mazāk nekā puse atrodas atbilstošā 2. pensiju līmeņa plānā. „Aptaujās redzam, ka 77% iedzīvotāju domā: vecumdienas viņiem nodrošinās pirmais un otrais pensiju līmenis. Taču redzam, ka otrais līmenis nav izvēlēts atbilstošs. Vēl aptaujās parādās, ka cilvēki plāno pensijas gados strādāt, bet šis tomēr ir viens no riskantākajiem plāniem, jo nevar prognozēt, kādas būs iespējas šajā vecumā strādāt.”

Kādēļ šādas akcijas jārīko? A.Brikše skaidro: „Mūs ļoti interesē tas, lai iedzīvotāji otrajā pensiju līmenī uzkrātu iespējami lielāku summu, ko no pensiju sistēmas varētu saņemt vecumdienās. Prognozes liecina, ka nākotnē nodokļu maksātāji varēs mana vecuma cilvēkiem un jaunākiem vai arī desmit gadus vecākiem pensijas vecumā samaksāt 27% no vidējiem ienākumiem. Piemēram, ja tagad saņemu 1000 eiro uz papīra, tad man jārēķinās, ka nākotnē tie, kuri maksās nodokļus, man varēs nodrošināt ap 270 eiro. Tad ir jautājums, kādi vēl ienākumi pensijas vecumā man būs.”

Speciāliste norāda, ka ir ļoti liela starpība, kādu pensiju plānu cilvēks izvēlas: „Mēs ar kolēģiem, gatavojoties pensiju nedēļai, aprēķinājām, cik liela būtu starpība, ja viens, piemēram, 30 gados izvēlas savam vecumam neatbilstošu pensiju plānu, bet otrs – atbilstošu. Starpība abiem pensijas vecumā varētu būt 900 eiro, ko otrs mēnesī saņemtu pie pensijas klāt.”

A.Brikše atgādina, ka Latvijas pensiju sistēmā ir trīs līmeņi. Par katru plašāk var uzzināt mājaslapā www.naudasskola.lv. „Vairāk gribas runāt par pensiju 2. līmeni, jo mums ir iespēja izdarīt tādu izvēli, kas nākotnē ļoti būtiski ietekmēs to, cik daudz saņemsim pensijas vecumā. Un tas neprasa papildu līdzekļus – vairāk fokusējamies uz to, ka, maksājot nodokļus, iemaksājam pensijas sistēmā.”

Kā pensiju līmeņi atšķiras? „Tie atšķiras pēc tā, cik daudz katrā līmenī iemaksājam. No darba algas uz papīra 34,09% ir sociālās iemaksas: 14% maksājam pirmajā pensiju līmenī, 6% otrajā, bet 14,09% ir vēl citas sociālās iemaksas. Latvijā ir astoņi otrā pensiju līmeņa pārvaldnieki un 33 ieguldījumu plāni.”

Atbildēt