Trešdiena, 29. janvāris
Vārda dienas: Kārlis,  Spodris

„Pagastā kaut kas notiek tad, ja dari pats”

Raksta autors: Amanda Gustovska Renātes Balodes arhīva foto

08:09 - 11.11.2024

1.att(4)
Renāte Balode tirdziņā ar uzlīmēm automašīnām, T-krekliem un citiem sava uzņēmuma Guvercinstudio darinājumiem.

Jūrmalniece RENĀTE BALODE pirms trim gadiem sākusi dzīvot Kabilē, kur tagad viņa ir jauniešu darba koordinatore. Pirms gada izveidojusi grafiskā dizaina uzņēmumu Guvercinstudio, darbojas tiktokā un instagramā, muzicē Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centra vokāli instrumentālajos ansambļos Vārdi un Postfolk pie pasniedzējas, mūziķes Rūtas Ķergalves un nupat sarakstījusi savu trešo dziesmu.

TAISA VIZĪTKARTES, UZLĪMES

Pēc pamatskolas Jūrmalā Renāte mācījusies reklāmas dizainu Ogres tehnikumā, kur satikusi dzīvesbiedru kabilnieku, tāpēc pārcēlusies uz dzīvi šeit. Ikdiena paiet pie datora, radot uzņēmumu vizītkartes un citu vizuālo identitāti, arī apģērba apdruku un uzlīmes: „Esmu to darījusi vairākiem skaistumkopšanas, mežsaimniecības uzņēmumiem, zemnieku saimniecībām, arī no Kuldīgas novada. Lielākā daļa klientu ar mani sazinās instagramā vai tiktokā, kur rādu savus darbus. Klienti bijuši dažādi: tādi, kam ir skaidra vīzija, ko viņi vēlas, un tādi, kas nezina ko un kā, taču vajag. Ar tādiem grūtāk, jo bieži vien, kad ko uztaisu, viņi pasaka – vēlas pavisam citādāku. Vizītkartes izveide ir liels klienta un grafiskā dizainera kopdarbs.” Dizainu Renāte rada vairākās programmās Adobe.

„Es arī taisu videorullīšus, kur pamācu, kā sākt savu biznesu, stāstu, kā esmu sākusi es. Būt pašnodarbinātajai ir grūti, jo nav stabilu ikmēneša ienākumu. Arī man bijuši tukšāki laiki, kad pat nezinu, kā lai nomaksāju mēneša maksu par datorprogrammām, ar kurām darbojos. Citreiz klientu ir tik daudz, ka varu atļauties par tām samaksāt veselus trīs mēnešus uz priekšu.

Vienlaikus izgatavoju uzlīmes apģērbam vai automašīnām, ko pārdodu un sūtu ar pakomātu. Kabilē mums tā joprojām nav, un noteikti vajadzētu, jo zinu, ka šeit izmantotu daudzi. Braucu preces izsūtīt no Kuldīgas. Gatavoju uzlīmju komplektus, pārdodu svētku tirdziņos. Tur ir tādas klasiskas uzlīmes KurzemnieksKurzemniece un vēl dažādi mani darbi. Pieņemu arī pasūtījumus un veidoju individualizētu dizainu, apģērbu apdruku. To visu taisu mājās Kabilē. Man ir iekārtas, kas griež materiālu un apdruku karsē uz apģērba.”

JAUNATKLĀTA ENERĢIJA

Rudens esot darbīgs: „Cenšos ne tikai attīstīt savu uzņēmumu, bet arī darboties Kabiles jauniešu telpā, kur rīkoju pasākumus, tiekos ar jauniešiem. Helovīnā tērpsimies kostīmos un iesim biedēt kabilniekus. (Smejas. Saruna notika pirms 31. oktobra.) Pagājušogad viņi bija ļoti pacentušies – katram skaists tērps, citiem vecāki pat speciāli šuvuši. Uztaisījām arī svētku dekorācijas, ar ko rotājam jauniešu telpu.”

Kā Renāte kļuvusi par Kabiles jauniešu koordinatori? „Pirms diviem gadiem feisbukā ieraudzīju ziņu, ka Kabilē notiks jauniešu mobilitātes pasākums. Domāju: interesanti – iešu paskatīties. Vispār, kopš esmu Kabilē un kopš man piedzima meitiņa Mia, kurai drīz būs trīs gadiņi, esmu mainījusies. Agrāk, kad dzīvoju Jūrmalā, šādus pasākumus nebūtu apmeklējusi. Vispār sevi vairs nepazīstu! Toreiz ar Kabiles jauniešiem sadraudzējāmies. Šis mobilitātes projekts notika visu vasaru – iesaistījos visās aktivitātēs, pie mums brauca meitenes no Kuldīgas jauniešu mājas, mēs braucām pie citu pagastu jauniešiem. Rudenī mani uzrunāja bērnu un jauniešu centrs, vaicājot, vai nevēlos turpināt darboties kā jauniešu koordinatore šeit.

Tovasar runājām, ka Kabilē vajadzīga jauniešu telpa, pie kuras arī tikām. Pārvalde atvēlēja veco pasta ēku, pēc tam uzrakstījām projektu konkursam Darīsim paši, tikām pie finansējuma un telpu paši savām rokām izremontējām. Skola iedeva vecos krēslus – atjaunojām, pārkrāsojām. Telpa tagad izskatās ļoti moderna un mājīga – esam izveidojuši foršu vietu, kur sanākt kopā un darīt lielas lietas vai vienkārši atpūsties no skolas. To visu, kā darbojāmies un ko darām tagad, var redzēt mūsu tiktoka un instagrama profilā, meklētājā ierakstot Kabiles jaunieši.”

Jauniešu telpā visi sanāk tad, kad ir ideja par kopīgu laika pavadīšanu: „Sazināmies vatsapa čatiņā. Biežāk skatāmies filmas, bet ir bijušas arī darbnīcas. Es esmu taisījusi T-kreklu apdrukas darbnīcu, Megija Kuštane no Kabiles skolas mums mācīja animes zīmēšanu. Bija ļoti interesanti – arī es daudz ko iemācījos. Vēl ir bijuši izbraukumi pie citiem jauniešiem, esam piedalījušies tautas bumbas turnīrā Vārmē, nesen bijām ciemos Ēdoles jauniešu mājā Depo. Ikdienā te esam pieci līdz septiņi, bet uz lielākiem pasākumiem brauc arī jaunieši no blakus pagastiem.”

IEDVESMO AR RADOŠUMU

Renāte pievērsusies arī mūzikai: „Nu jau tapusi mana trešā dziesma – Gribu tevi rudenī, tā vēsta par romantisku attiecību sākšanos, iznāks šonedēļ un būs klausāma jūtūbē. Tai vēl nesen filmēju pēdējos videoklipa kadrus. Filmēšanā iesaistījās arī vairāki Kabiles jaunieši, kuriem saku paldies – bez viņiem tas nebūtu izdevies.”

Mūzika esot tuva kopš bērnības: „Dziedāt man paticis, kopš sevi atceros. Ģitāru spēlēju desmit gadus – to apguvu pati, skatoties pamācības jūtūbē. Agrāk iesaistījos visos skolas ansambļos, koros, bet līdz šim gadam nebiju par sevi tik droša, lai uzstātos viena pati. Meitiņa man nu ir devusi pārliecību par sevi. Esmu sapratusi: ja ko gribas, nevajag baidīties – ir jāiet un jāmēģina.

Savu mūziku sāku rakstīt pirms gada, kad satiku Rūtu Ķergalvi. Kuldīgas jauniešu mājā satiku jauniešus Kristeru un Unu, ar kuriem sarakstījām savu himnu. Vēlāk meklēju, kur to varētu ierakstīt. Uzzināju, ka bērnu un jauniešu centrā ir tāds audioierakstu pulciņš, kur jaunieši var radīt mūziku. Tā ir lieliska iespēja! Uzrakstīju Rūtai, un satikāmies. Pēc tam sāku muzicēt viņas vadītajos ansambļos Vārdi un Postfolk, kur iepazinu daudz foršu, radošu jauniešu, kuri paši raksta mūziku un arī citus iedvesmo. Mana pirmā dziesma Mirklis tapa pagājušogad, un tā ir kā vecāku himna. Šogad kopā ar ansambli Vārdi dziesmai ir tapusi grupas versija – spēlējam kopā, un skan ļoti skaisti! Pirmā uzstāšanās man bija kādā koncertā Turlavā, kur dziedāju citu dziesmas, taču pirmā solouzstāšanās, kurā spēlēju savu mūziku, bija nesen Kuldīgā, bārā Didro.”

NO KLUSUMA AUSĪS DŽINKSTĒJA…

Otra dziesma Klusums pie Renātes atnākusi tad, kad viņa ar suni devusies pastaigā pa Kabiles ceļiem: „Kad tikko pārvācos no Jūrmalas, kur ir dzīvība un nekad nav klusuma, man šeit bija šoks… Vienu vakaru izvedu pastaigā suni, un klusums bija tik liels, ka man no tā ausīs džinkstēja! Staigājot vārdi paši sāka nākt prātā – steidzos mājās tos pierakstīt, un tapa dziesma.”

Par Kabili viņa teic: „Kuldīgā, Jūrmalā un citās aktīvās pilsētās notiek daudz kas, taču pagastā – tikai tad, kad ko dari un ņemies pats. Tā kā rīkoju daudz pasākumu jauniešiem, brīvā laika nepaliek. Mana ikdiena sadalīta pa stundām: no rīta strādāju ar grafikas darbiem, vēlāk darbojos ar savu mūziku, filmēju video sociālajiem medijiem, vēlāk braucu uz Kuldīgu kopā ar jauniešiem muzicēt.”

SEKOTĀJI KĻŪST ARĪ PAR DRAUGIEM

Pirms gadiem trim Renāte sākusi darboties sociālajos medijos – instagramā un tiktokā: „Sākumā stāstīju par savu grūtniecību. Sapratu, ka daudziem ir interese, sekotāju skaits pieauga, viņi komentēja, ka viņiem patīk tas, ka esmu vienkārša, nesamākslota, ka rādu un stāstu tā, kā ir. To arī turpinu darīt – stāstu par sev aktuālo. Šobrīd tā ir mūzika. Filmēju video, kuros izpildu citu mūziķu dziesmas, stāstu par savu ikdienu, projektiem, izbraucieniem. Instagrams man patīk labāk – tur cilvēki šķiet tuvāki nekā tiktokā, kur liekas, ka viss publicētais skatītājiem ātrāk aizmirstas, paslīd garām. Kopš šajās vietnēs darbojos, esmu iepazinusi daudz jauku, atbalstošu cilvēku, man ir bijušas jaukas tikšanās, aizsākusies draudzība. Sociālie mediji gan prasa ļoti daudz laika un darba, un gribētu, lai nākotnē man tas atmaksātos, piemēram, ar sadarbību ar citiem uzņēmumiem vai cilvēkiem.”

Atbildēt