Ceturtdiena, 2. janvāris
Vārda dienas: Indulis,  Ivo,  Iva,  Ivis

Nīkrācē vilks nokož aitas

Raksta autors: Daina Tāfelberga, Zonbergu ģimenes arhīva foto

17:54 - 25.10.2024

Wild Wolf Nature
Attēls: freepik.com

Naktī uz piektdienu Nīkrāces pagastā vilks nokodis septiņas aitas. Tas neesot pirmais gadījums, kad plēsīgais meža zvērs šaipusē nodarījis postu mājdzīvniekiem. Piektdienas vakarā viens vilks nomedīts.

„Aitas pieder dēlam, bet viņš tagad Nīderlandē,” stāsta nīkrācniece Zinaīda Zonberga. „Dzīvojam centrā, bet saimniecība atrodas ceļā uz Skrundu pie meža. Aitas ganās aplokā, kam apkārt elektriskais gans, bet vilkam tas nav nekāds šķērslis. Turpat ir iežogota nojume, kur iet pa nakti. Kā parasti no rīta pirms deviņiem braucu pārbaudīt, vai viss kārtībā. Atbraucu un skatos: jā, jā, nekādas kārtības – sadarīti posta darbi! Piecas aitas nokostas guļ pie nojumes, mazliet tālāk sestā un septītā. Vairākas ir savainotas, pārējās stāv pārbijušās un saspiedušās stūrī. Vienai aitai izēsts tesmenis – vilks jau ēd to, kas garšīgāks. Pārējās tikai nokostas. Redzējusi neesmu, bet zināms, ka vilki mūspusē ir. Jau pavasarī trīs mēnešus vecus jērus kādus padsmit nokoda pa vairākām reizēm. Ganāmpulks mums liels, un uzreiz nepamanījām.”

Kā skaidro Valsts meža dienesta Kurzemes virsmežniecības medību inženieris Jānis Okmanis, šādos gadījumos tiek izsaukts mežzinis, kas situāciju fiksē: pārbauda un nofotografē pēdas, kodienu vietas, noņem siekalu paraugus. Materiāli tiek sūtīti uz mežzinātnes institūtu Silava, kur tiek pētīts, kas postu nodarījis. Gadoties, ka aitām uzklūp klaiņojošs suns vai to bars, bet pārsvarā tomēr vainīgs vilks. Šī suga ir medījama, un limits sezonā ir 300 vilku. Medības notiekot diezgan aktīvi.

Kurzemnieks sazvanīja aitu īpašnieku Andreju Zonbergu. Tā kā viņš ir prombūtnē, drošības nolūkos sarunāti mednieki, kas naktīs ganāmpulku pieskatīs, jo, sajutis asiņu garšu, vilks var atgriezties, bet ne uzreiz. „Problēma ir daudz lielāka – aitkopība Latvijā jau tā maz attīstīta un vilku dēļ var iznīkt pavisam,” teic A.Zonbergs. „Par visiem gadījumiem, visticamāk, netiek ziņots, ja mājdzīvnieki nav apdrošināti. Esmu mednieks, un, manuprāt, vilku limits ir par mazu. Medību sezona sākas 15. jūlijā un beidzas 31. martā.
Jau tagad limits izpildīts par 70%.”

Atbildēt