Pirmdiena, 30. decembris
Vārda dienas: Dāvids,  Dāvis,  Dāniels,  Daniela,  Daniels

Rudens un vīrusi – roku rokā

Raksta autors: Inta Jansone

08:33 - 23.09.2024

Foto: freepik.com

Lai arī mūs vēl priecē saulainais un siltais laiks, lapas lēnām sārtojas, un ir skaidrs: rudens klāt. Arī vīrusu laiks. Par kovida uzliesmojumu speciālisti brīdināja jau vasaras otrajā pusē, taču izskatās, ka tas nav mazinājies. Arī vairāki paziņas ar to atkal sasirguši.

Slimību profilakses un kontroles centra infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs skaidrojis, ka ik pēc četriem, pieciem, sešiem mēnešiem parādās jauns vīrusa paveids un tas esot izturīgāks par citiem. Latvijas Radio runājot par kovidu, viņš norādīja, ka riska grupām vīruss joprojām ir bīstams un par aizsardzību jāparūpējas katram. Sākoties mācībām, bērni var vīrusu dabūt skolā, nepamanot ar to aplipināt, piemēram, vecvecākus, tāpēc apslimušajiem nevajadzētu doties viņus apraudzīt. Imunizācijas valsts padomes priekšsēde, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Dace Zavadska uzskata: vakcinēšanās joprojām ir efektīva. Atjaunotā un pielāgotā Covid-19 vakcīna esot vērsta pret SARS-CoV-2 variantu JN.1. Profesore gan secina, ka mēs diemžēl skrienam vīrusam pakaļ, nevis ejam vienā solī vai to apsteidzam. Speciālisti atgādina: seši mēneši pēc pēdējās pārslimošanas vai gads pēc iepriekšējās potes ir intervāls, pēc kura vajadzētu saņemt nākamo devu. Saprotams, ka par 100% vakcīna nevienu nepasargās, bet no smagas slimības gaitas gan.

Visai bieži šodien tiek runāts, cik ilgi ar vīrusu būtu jāpaliek mājās. Cilvēks var vīrusu izdalīt 14 dienas, bet, pēc J.Perevoščikova sacītā, pēdējās dienās to izdala ne sevišķi daudz, tāpēc ieteicamas vismaz septiņas dienas, bet trīs dienas pēc tam būtu jālieto sejas maska.

Arī aptiekās novērots, ka cilvēki pērkot ātros kovida antigēna testus. Salīdzinājumā ar jūliju augustā pārdošanas apjoms pieaudzis par 200%, un tendence turpinoties.

Jāatgādina, ka kovida simptomi ir līdzīgi kā tad, ja saaukstējamies: iesnas, klepus, aizlikts deguns, paaugstināta temperatūra. Tāpēc svarīgi ir testus nopirkt un mājās izmantot. Arī pati esmu tādus iegādājusies, lai gan aptiekā man tika veltīti visai aizdomīgi skatieni.

Atbildēt