Trešdiena, 4. decembris
Vārda dienas: Baiba,  Barbara,  Barba

Dienā – desmit tūkstoši soļu

Raksta autors: Amanda Gustovska

08:50 - 08.05.2024

Veseligs Dzivesveids
Attēls: AI

Kopš laiks ārā lutina un jūtama vasaras tuvošanās, daudzi jūt vēlmi sportot un ēst veselīgāk, lai nomestu svaru un izskatītos labāk. Sociālajos medijos ir vairāk rakstu par badošanās sekām, savukārt instagrama lietotnē Threads redzu, ka cilvēki dalās ar iespaidiem un rezultātiem, ja pārstāj ēst cukuru vai neēd pēc 18.00.

Uztura speciālisti atgādina, ka veselību un ķermeni iespaido tas, ko darām katru dienu. Neviena diēta, kas ilgst desmit dienu, paliekošus rezultātus nedos, tieši otrādi – nomestie kilogrami pēc tam uzaugs atpakaļ dubultā. Viņi norāda, ka mūsu ieradumi redzami pašsajūtā, izskatā un asins analīzēs.

Kāda sieviete ap gadiem 60 intervijā man atklāja, ka viņai nelīdz nekādas diētas: vienīgais, kas veselību uzlabo un arī ļauj pazust kilogramiem, ir dienā nostaigāto soļu skaits. Kā zināms, optimālais skaits dienā būtu 6000, taču, lai pārmaiņas pamanītu, ieteicams noiet desmit tūkstošus, un siltā laikā tas ir viegli paveicams. Ja esi bijis mazkustīgs, speciālisti iesaka sākt ar trim četriem tūkstošiem, lēnām distanci palielinot līdz desmit.

Kopš strādāju par žurnālisti, šādu soļu skaitu (vismaz reizi divās dienās) man izdodas pieveikt pat nemanot. Agrāk gan domāju, ka žurnālistam vienīgās kustības ir sitieni pa datora klaviatūras taustiņiem, taču, lai to darītu, ir jānokļūst no viena punkta līdz otram, lai satiktu cilvēkus un būtu klāt pasākumos, turklāt laika vienmēr ir par maz, tāpēc bieži nākas piekopt ātrsoļošanu. Jāsmejas, bet patiešām – šādi arī pati esmu tikusi vaļā no četriem nevēlamiem kilogramiem, iepriekš kā daudzi izmēģinot sulu kūres vai neēdot vakaros (tad gan aiz izsalkuma biežāk gadījās nevis paēst normālas vakariņas, bet gan apēst visādus draņķus, kas atradās virtuves plauktos).

Izrādās, ka maģiskajam 10 000 soļu likumam ir arī vēsture. Pirmsākumi meklējami Japānā 1960. gadā, kad popularitāti guva viens no pirmajiem soļu skaitītājiem Manpo Kei. Nekāda zinātniska pamatojuma tam nebija, bet skaitlis skanēja tik labi, lai ražojums gūtu popularitāti. Vēlāk zinātniskos pētījumos apstiprināts, ka septiņi astoņi tūkstoši soļu dienā spēj uzlabot veselību, novērst dažādu slimību riskus, tādējādi arī paildzinot mūžu.

Atbildēt