Trešdiena, 4. decembris
Vārda dienas: Baiba,  Barbara,  Barba

Saslimstība pieaug

Raksta autors: Inta Jansone

08:00 - 27.11.2023

Gripa
pixabay.com

Cik ļoti augusi saslimšana ar vīrusu infekcijām: kovidu, gripu? Kuriem cilvēkiem iesakāt potēties?

Edīte Tettere, Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrisko attiecību speciāliste:

– Kovida gadījumu skaita pieaugums turpinās, un laboratoriski apstiprināti 209, nedēļu iepriekš – 183. No 505 pacientiem, kuri slimnīcās testēti SARS-CoV-2 klātbūtnei, 95 cilvēkiem kovida infekcija apstiprināta, nedēļu iepriekš bija 76. Stacionēti 217 šādi pacienti, līdz ar to pieaugums saglabājas: 42. nedēļā slimnīcās bija ievietoti 87 pacienti, 43. nedēļā – 154, 44. nedēļā – 213. Grupā, sākot ar 60 gadiem, reģistrēti 11 nāves gadījumi, un vismaz sešiem kovids bija pamata diagnoze.

Turpinot gripas monitoringu, no 6. līdz 12. novembrim vidējā izplatība nedaudz palielinājusies. Ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 17 klīniskie gadījumi jeb vidēji 24,1 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, iepriekš – 15,3 uz 100 tūkstošiem. Augstākā saslimstība ir bērniem līdz četriem gadiem.

Pagājušajā nedēļā stacionāros gripai testēti 95 pacienti, divos gadījumos rezultāts pozitīvs: vienā noteikta B tipa gripa, vienā A tipa.

Riska grupu pacientiem pret gripu ir vakcīnas Influvac Tetra (cilvēkiem ar hroniskām slimībām), Efluelda (senioriem) un Fluenz Tetra (2–7 gadus veciem bērniem ar hroniskām slimībām). Par valsts naudu iegādātās vakcīnas Influvac Tetra jau izdalītas medicīnas iestādēm, un vairāk nekā 25 000 devu (47%) ir ģimenes ārstu praksēs un citās ārstniecības iestādēs, kas cilvēkus potē.

Tuvākais – 29. novembris

Laura Preglauska, Kuldīgas slimnīcas galvenā māsa:

– Slimnīcā kovida gadījumu skaits ir sācis augt gan mediķu, gan pacientu vidū. Lemsim par epidemioloģiskās drošības pasākumiem. Pagaidām gan slimnīcas apmeklētājus, gan pacientus, kuri nāk uz ambulatoro pieņemšanu, aicinām palikt mājās tad, ja parādījušies vīrusam raksturīgie simptomi: drudzis, nogurums, klepus, iesnas, iekaisis kakls, vēdera sāpes, slikta dūša, caureja. Saslimšana izpaužas dažādi, taču biežākie simptomi ir temperatūra (drudzis), iekaisusi rīkle, sāpes kaklā, sauss klepus, iesnas, stipras galvassāpes, nogurums. Lai gan kovida vakcīna Kuldīgas novadā bez maksas ir pieejama visām iedzīvotāju grupām, interese par šo poti tomēr ir zema. Epidemiologi uzsver, ka pirms diviem trim gadiem saņemto pošu aizsardzība ir mazinājusies un no saslimšanas var nepasargāt. Vakcinācijas mērķis joprojām ir būtiski samazināt smagu slimības gaitu, hospitalizāciju un nāves risku. Pote ieteicama visiem no 65 gadiem, pieaugušajiem ar nopietnām hroniskām blakusslimībām, vidējas vai augstas imūnsupresijas (mazinātas imunitātes – red.) pacientiem. Pret kovidu var potēties pie ģimenes ārsta vai mūsu slimnīcas vakcinācijas kabinetā. Tas atrodas 1. stāvā, jāiet pa uzņemšanas nodaļas ieeju blakus Gulbja laboratorijai. Vakcinēšanās jāieplāno, devas pasūtot, tāpēc aicinu iedzīvotājus zvanīt uz kabinetu pa tālruni 29469816 un pieteikties savlaicīgi. Tuvākā darbdiena kabinetā būs 29. novembrī. Poti pret gripu gan riska grupas, gan tie, kas to vēlas darīt par maksu, var saņemt pie ģimenes ārsta. Gripas izplatība vēl vērtējama kā zema.

Jādara, ko var, lai nesaslimtu

Zaiga Rone, Kuldīgas ģimenes ārste: – Vīrusi kādu laiku jau ir aktivizējušies. To jūt pieņemšanā – pacientu skaits ievērojami palielinājies. Mēģinām tikt galā. Pārsvarā cilvēki slimo ar sezonālajiem vīrusiem, pa retam gadās kaut kas nopietnāks, arī kovids atkal parādās. Ja slimo viegli, saslimušie uz vizīti nenāk. Arī nekur citur mēs neiesakām iet, jo svarīgi ir ārstēties mājās, ievērojot karantīnu. Ar gripu ir līdzīgi – tā lēnām sāk parādīties. Domāju, ka ar gripu un kovidu saslimušo skaits vēl augs.

Vīrusiem specifiskas terapijas nav: ja ir iesnas, palīdzam ar līdzekļiem, kas palīdz elpot; klepum jādzer sīrups, bērniem bieži iesakām elpošanas vingrinājumus, kas palīdz visu izklepot ārā. Jāvēdina telpas, jādzer daudz šķidruma, jāēd gan dārzeņi, gan augļi. Jāievēro miera režīms. Simptomi lēnām pazudīs – nedēļas laikā viss tiek izslimots. Pret gripu būtu jāpotējas bērniem no pusgada līdz diviem, jo viņiem imunitāte tikai veidojas. Jāpotējas arī iedzīvotājiem ar hroniskām saslimšanām un virs 65 gadiem. Tas būtu jādara arī tiem medicīnas darbiniekiem, kuri ir riska grupā, jo ir saskarē ar saslimušajiem. Ļoti labi darbojās visas kovida profilakses rekomendācijas – tad arī saslimšana ar parastajiem vīrusiem bija mazāka. Tāpēc jāmazgā rokas, jābūt labam uzturam, jādzer daudz šķidruma, jādodas svaigā gaisā. Ja ir iespēja, vajadzīgas dažādas fiziskas aktivitātes, jo tās veselību stiprina.

Atbildēt