Trešdiena, 29. janvāris
Vārda dienas: Kārlis,  Spodris

Redzēt no iekšpuses

Raksta autors: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš

13:35 - 14.11.2024

Img 4784
Jēkaba Aleksnadra Krūmiņa foto

Ļoti cerēju, ka tā nenotiks, bet uz beigām jau sapratu, ka tā tiešām būs: ASV prezidenta vēlēšanās otrreiz uzvarējis republikāņu kandidāts Donalds Tramps.

Tikko atgriezos no ASV, no pieredzes apmaiņas programmas Open World (Atvērtā pasaule) – biju tur viens no pieciem Latvijas žurnālistiem. Floridas štata Džeksonvilā apmeklējām vēlēšanu pārraudzības biroju, ziņu dienestus, ar žurnālistiem, akadēmiķiem, sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem un politiķiem sarunājāmies par vēlēšanu ietekmi un dezinformāciju.

Jau no sākta gala ievēroju, ka mediji Amerikā ir pilnīgi citādi un ziņas diezgan bieži ir nevis neitrālas, bet nosveras uz vienas vai otras partijas pusi. Žurnāliste Deidre Konnere no Džeksonvilas medija The Tributary minēja, ka ASV sākušas parādīties tādas organizācijas, kas ir kā propagandas mašīnas, un ka politiķi šo degradējošos mediju vidi izmanto sev par labu. Tas izskaidroja arī to, kādēļ ģimene, kas mani uzņēma, televīzijā ziņas neskatās. Viņi tām vienkārši neuzticas.

Tā kā ASV ir divu partiju sistēma – republikāņi un demokrāti –, tur es tiešām izjutu to, ka daudziem grūti izšķirties, par kuru no diviem kandidātiem balsot. Mūs uzņemošās ģimenes vecāki kritizēja abus kandidātus, un tā arī neuzzināju, par ko viņi galu galā nobalsoja.

Ja man būtu bijusi iespēja balsot (šāda aptauja notika vairākās Eiropas valstīs), es iestātos par demokrātiskām un liberālām vērtībām. Jāpiekrīt tiem, kuri teica, ka ASV joprojām valda rasisms un seksisms un ka arī tādēļ Kamala Harisa zaudēja.

Mani apbēdina arī tas, ka politiķi šajā valstī neuzticas žurnālistiem un tos nerespektē. Tas apstiprinājās, tiekoties ar republikāņu kongresmeni Džonu Razerfordu: viņš jau pašā sākumā mums pateica, ka žurnālisti to vien darot, kā sagrozot amatpersonu teikto.

Protams, politiskās peripetijas Amerikā ir sarežģītas, tāpēc priecājos, ka man bija dota kaut neliela iespēja šajos procesos ieskatīties. Ģimenē dzīvoju kopā ar portāla Delfi kolēģi Tomu Ģiguli, kurš studējis politikas zinātni un savā medijā specializējas ASV politikā. Arī no sarunām ar viņu varēju gūt padziļinātu izpratni, un tas arī ir šādu vizīšu mērķis – apgūt ko jaunu, mācoties no vairāk pieredzējušajiem.

Atbildēt