Ceturtdiena, 29. maijs
Vārda dienas: Vilis,  Vilhelms

Radoši, neparasti un drosmīgi

Raksta autors: Daiga Bitiniece

21:25 - 25.05.2025

Tautumeitas

Pirmo reizi Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā izskanēja dziesma latviešu valodā. Šveices pilsētā Bāzelē etnomūzikas grupa Tautumeitas ar dziesmu Bur man laimi pēc dalībvalstu žūrijas balsojuma ierindojās 7. vietā, augstāko vērtējumu saņemot no Lielbritānijas, Dānijas un Lietuvas. Skatītāju un žūrijas kopvērtējumā – 13. vieta. Pašas Tautumeitas par sasniegto ir gandarītas un apņēmušās arī turpmāk nest pasaulē Latvijas kultūru, valodu un radošumu. Taču mūsu pašu, latviešu, atsauksmes ir pretrunīgas. Galvenokārt par vizuālo tēlu, kas nebija tautisks. Vietnē X meitenes tiek sauktas par laumiņām, fejām, amazonēm un nāriņām, kādam viņas uzbūrušas ainiņu no filmas Avatars. Tāpat pārdomas latviešos izraisījušas pēkšņi parādījušās astes – nav bijusi saprotama to nozīme, kaut citi atkal tieši to sauc par šova maģiskāko mirkli. Kurzemnieka redakcijai piezvanīja kāds mūsu lasītājs, sakot, ka priekšnesums galīgi neiet kopā ar vārdu tautumeitas.

Kas tad ir Tautumeitas? Tā ir etnopopa grupa, kas latviešu tautasdziesmu melodijas un tekstus sakausē ar mūsdienīgiem ritmiem un skaņām, veidojot jaunu, maģisku un spēcīgu latvisko skanējumu. Grupa ir radoša arī vizuālajā tēlā – tērpi un kroņi atspoguļo to, cik tuvs patiesībā ir tradicionālais un futūristiskais. Dziedātāju izskats ir kosmisks, tomēr reizē arī autentisks, spēcīgs un sievišķīgs, teikts grupas mājaslapā.

Manuprāt, precīzi to parādīja arī šis priekšnesums. Vārdnīca Tēzaurs.lv skaidro, ka etnomūzika ir žanrs, kam raksturīgs mūsdienīgs tautas mūzikas elementu izmantojums.

Bet noticis tā, kā jau agrāk kādā intervijā atzinusi grupas vadītāja Asnate Rancāne, proti, tradicionālā kultūra mēdz saistīties ar vārdiem konservatīvsaizspriedumainstāds, kas nepieļauj jaunas idejas, taču arvien vairāk cilvēku aizraujas ar tradicionālo kultūru, pielāgo to savai situācijai, un tā daudz vairāk ienāk arī popmūzikā. „Mēs neattālināmies no tradīcijām – tās transformējas un pielāgojas, taču nepazūd. Tradicionālās kultūras ceļi ir jāpaplašina,” uzskata dziedātāja.

Šis, manuprāt, bija spilgts un profesionāls uzvedums (vairākas grupas dalībnieces ir studējušas etnomuzikoloģiju, ne tikai dzied, bet arī spēlē dažādus instrumentus). Un tas tālu aiznesa Latvijas vārdu, jo pasaulē lielākās mūzikas tiešraides – Eirovīzijas dziesmu konkursa – ietekmi nedrīkstam novērtēt par zemu.

Pēdējā laikā pēc Aminatas 6. vietas pirms desmit gadiem šis Latvijai ir otrs augstākais panākums un otrais gads pēc kārtas, kad izdevās iekļūt Eirovīzijas finālā, – pērn to paveica Dons, iegūstot 16. vietu.

Atbildēt