Trešdiena, 4. decembris
Vārda dienas: Baiba,  Barbara,  Barba

Par vienu simbolu bagātāki

Raksta autors: Līga Gabrāne, Matīsa Ciņķa arhīva foto

08:00 - 27.03.2023

1 2

Nesen Kuldīgā apmeklēju Demokrātijas akadēmijas Kurzemes grupas pasākumu, kurā viens no uzdevumiem bija muzejā un pilsētā atrast demokrātijas simbolus. Viens dalībnieku secinājums: šādu simbolu mums apkārt ir ļoti daudz. „Kad sāc domāt par demokrātijas jēdzienu, tad saproti, ka gandrīz aiz katra objekta ir stāsts, ko var attiecināt uz demokrātiju,” toreiz sacīja kāda dalībniece.


To atcerējos tagad, kad mūspusē esam ieguvuši jaunu simbolu – bruņurupuci. Jā, es domāju to pašu Pelču bruņurupuci Rafaelu, kas kādu laiku uzturējās pagasta pārvaldē un par ko tagad zina un runā teju visa Latvija.
Simboli mums katram savi. Taču, manuprāt, bruņurupucis tagad ir arī demokrātijas simbols, jo rosinājis pilsonisko aktivitāti: iesaistīties, līdzdarboties, paust viedokli. Un noteikti varam tajā saskatīt brīvības iemiesojumu, proti, atkāpi no standarta, no pieņemtā. Taču visvairāk šajā simbolā es gribētu saskatīt nākotnes biroja tēmu, proti, bruņurupucis, kas darbavietu padarījis interesantāku, patīkamāku gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem un mainījis cilvēku noskaņojumu, varētu kļūt par simbolu tam, ka valsts un pašvaldību iestādes varētu savus birojus iekārtot daudz brīvāk un radošāk, izmantot jaunus telpu organizēšanas veidus un citas metodes, lai cilvēki justos labāk un darbs sekmētos.
Ja kāds gribētu no augšas pārmest, ka bruņurupucim pagasta pārvaldē nav īstā vieta, jo valsts un pašvaldību iestādēs taču visam jābūt stingros rāmjos, tad jāatgādina, ka Valsts kancelejas inovācijas laboratorija kopā ar Valsts nekustamajiem īpašumiem un citiem radījusi projekta Nākotnes birojs konceptu, kurā uzsvērts: viena svarīga vērtība, kas tādās iestādēs jānodrošina, ir labbūtība. Kā skaidro projekta autori, labbūtība (angļu val. well-being) ir stāvoklis, kurā cilvēki jūtas ērti, veselīgi un laimīgi. Tā var novērst stresu un radīt pozitīvu darba vidi, kurā cilvēki un organizācijas var attīstīties.
Kad lasu vai dzirdu to, ko saka vairums pelčenieku, ir skaidrs, ka tieši Rafaelam labbūtības veicināšanā bijusi liela ietekme. Tas nenozīmē, ka bruņurupuci vajadzētu katrā iestādē, taču tēma par labāku, atvērtāku, interesantāku darba vidi, manuprāt, ir iekustināta pamatīgi.
Un tas ir ļoti labi.

Atbildēt