Sestdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna,  Sandris,  Rūsiņš

Novads kļūst sakoptāks, bet cīņa ar latvāņiem jāturpina

Raksta autors: Dace Jansone, Kuldīgas novada pašvaldības vides speciāliste

06:41 - 26.04.2025

Vides Specialiste Dace Jansone 2
Dace Jansone, Kuldīgas novada pašvaldības vides speciāliste

Pavasaris mūs pārsteidzis ar silto laiku un krāsām dabā. Kā katru gadu aprīlis ir spodrības mēnesis – tas liek rosīties mājās, dārzā un tuvējā apkārtnē. 26. aprīlī Lielā talka Latvijā notiks jau 18. reizi, un Kuldīgas novada pašvaldība aicina gan individuālus talciniekus, gan mācību iestādes un darba kolektīvus sakopt novadā sabiedriskās vietas. Šīgada vadmotīvs Esam daba! Esam kopā! Esam Latvija! iemieso pašus svarīgākos principus. Mēs nevaram dzīvot atrauti no dabas: esam daļa no tās.

Tāpēc aicinu visus – ne tikai uzņēmumus vai iestādes, bet arī ģimenes, draugu kopas, kaimiņus – būt daļai no Lielās talkas ne tikai konkrētā datumā, bet arī ikdienā. Sakopt mežu, šķirot atkritumus, iestādīt koku, iedvesmot citus – tās visas ir talkas, ko varam sarīkot katru dienu, jo tikai tad, kad dzīvosim ar pārliecību, ka esam daba un esam kopā, varēsim dzīvot tīrākā, veselīgākā, ilgtspējīgā Latvijā.

Protams, katrs var sākt ar savu sētu – apgriezt dzīvžogu vai koku zarus, kas uz ietves jau traucē gājējiem un velosipēdistiem. Savāktās lapas un zarus bez maksas var nodot uzņēmuma Kuldīgas komunālie pakalpojumi atkritumu šķirošanas laukumā Dārzniecības ielā 9.

Lielās talkas koordinatore Kuldīgas novadā esmu es, un pa tālr. 27025423 ar mani var vienoties par uzkopjamo koplietošanas teritoriju. Kad tā ir saskaņota, Lielās talkas koordinatori un pašvaldība aicina talciniekus šo vietu atzīmēt interaktīvajā kartē (https://talkas. lv/liela-talka/pieteikt-talku/), lai tās nepārklātos un izdotos sakopt pēc iespējas plašāku vietu.

Kā katru gadu bezmaksas maisi atkritumiem un to savākšana tiek nodrošināta tikai tad, ja talka notiek pašvaldības koplietošanas teritorijās. Ja vēlaties to darīt privātajā īpašumā, tad par maisiem un atkritumu aizvešanu jāgādā pašiem.

Mans novērojums: katru gadu mūsu vide kļūst tīrāka. Tas, protams, priecē. Izglītības iestādēm parasti ir savi maršruti jeb teritorijas, kas jāsakopj. Piemēram, Kuldīgas Centra vidusskola kopj Sūru ielas pļavas un sliedīšu ceļu. Arī pilsēta attīstās, un apkārtne tiek kopta vairāk.

Rīkot talku jau nenozīmē tikai vākt atkritumus – var arī iekopt dzīves vidi, tajā ko labiekārtojot, izveidojot atpūtas vietu vai iestādot puķes, kokus.

Pašvaldība vairākus gadus cīnās arī ar invazīvajām sugām, piemēram, latvāni. Lai cik tas nebūtu dīvaini, auga sēklas pārvietojas pa ūdeni un atrod vietu, kur uzdīgt un iesakņoties. Novadā latvāņu ir daudz, piemēram, Pelčos, Kurmāles pagasta Priedainē, arī Kuldīgā, Ēdoles un Dzirnavu ielā, pie Annas kapiem. Pavasarī lapu rozetes būtu mehāniski izduramas. Jāatceras par piesardzību: nedrīkst to darīt ar plikām rokām. Lielā platībā ar mehānisko apstrādi ir grūtāk – tad talkā jāņem ķīmiskā. Šogad pašvaldība rīkojusi cenu aptauju 15 hektāru apstrādei.

Atbildēt