09:00 - 27.11.2023
Nesen intervijā ar jauno videooperatoru Mārtiņu Lēmani no Kuldīgas uzzināju vairāk par mazā lidaparāta jeb drona izmantošanu ikdienā. Manuprāt, filmējot un veidojot kaut vai īsus reklāmas klipiņus, bez tā iztikt vairs nevar. Piekrītu Mārtiņam – ar to rezultāts ir daudz interesantāks, tas var parādīt kopskatu, rādīt no dažādiem skatpunktiem un ielūkoties arī šaurās, cilvēkam nepieejamās vietās (protams, tur, kur tas atļauts). Šāds video tūlīt piesaista skatītāja uzmanību, un tas mūsdienās ir tik svarīgi – augsts reitings.
Pameklējot informāciju, var uzzināt, ka šis jauninājums vispirms ieviests militārām vajadzībām, bet tagad bezpilota gaisakuģus jeb dronus visā pasaulē izmanto tautsaimniecībā un pētniecībā. Bezpilota dronu operācijas arvien populārākas kļūst arī mūsdienu karā. Tāpat tie ir ļoti labi palīgi mežu apsaimniekošanā – arī daļai Latvijas valsts mežu darbinieku tie kļuvuši par darba instrumentu, kas ļauj īsā laikā pievarēt garas distances, nokļūt citādi neaizsniedzamās vietās un operatīvi iegūt darbam nozīmīgu informāciju. Tur ikdienā dronus izmanto, uzraugot lielās ligzdas, apskatot meža meliorāciju, ievācot inventarizācijas datus un plānojot mežsaimniecības darbus. Ļoti svarīgi tie ir ārkārtas situācijās, kad ātri jāreaģē uguns un vētru postījumu vietās. Tie lieti noder arī lauksaimniecībā. Ar tiem var uzraudzīt kultūraugus, novērtēt lauku stāvokli, krusas nodarītos zaudējumus, slāpekļa nodrošinājumu, meliorācijas sistēmu. Drošības nozarē ar to palīdzību var operatīvāk pieņemt lēmumus un izstrādāt rīcības plānu, piemēram, meklējot pazudušus cilvēkus. Tie spēj izsekot agresīvus autovadītājus, tāpēc labi noder Valsts policijā.
Pēc dronu pārbaudes uzņēmuma Qii.AI datiem nākotne tiem prognozēta spīdoša: tie spēs domāt un sevi vadīt, un tas nozīmē, ka varēs ne vien savākt informāciju, bet paši arī rīkoties, piemēram, nosakot vietas, kur laukos jāiznīdē kukaiņi, un tos apsmidzinot. Paredzams, ka gaisa telpā tie varēs nosūtīt paciņas pat bīstamās vietās, piemēram, vīrusa izplatības gadījumā. Ar saules enerģiju darbināmie droni varēs paplašināt piekļuvi internetam.
Mazais gaisakuģis – palīgs sadzīvē