08:15 - 17.12.2024
Mūsdienu pasaule ar internetu ir cieši savīta – tā ir kā asinsrite, kas nodrošina nepārtrauktu informācijas plūsmu, saziņu, uzņēmējdarbību utt. Iedomājieties, ka šī neredzamā tīkla pēkšņi vairs nav! Visi ekrāni kļūst tukši, ziņojumi apstājas, un ierastās darbības, ko tik daudzi uztver kā pašsaprotamas, vairs nav iespējamas. Kas tādā situācijā notiktu? Kādas būtu sekas sabiedrībā, ekonomikā un citās jomās un katra cilvēka ikdienā?
Latvijas Radio raidījuma Digitālās brokastis diskusija Diena, kad pazudīs internets notika jūlijā sarunu festivālā Lampa. Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdis Ģirts Ozols toreiz norādīja:
„Pateicoties pandēmijai, mēs jau vairs pat neapzināmies, ka faktiski valsts saziņa ar iedzīvotājiem un iedzīvotāju saziņa ar valsti ir pilnībā digitalizēta. Fiziskā līmenī tā ir nonākusi līdz minimumam.”
Tas man lika aizdomāties: „Cik gatavi mēs būtu tādai situācijai, kad elementāri sakari pēkšņi pazūd?” Esmu jaunākas paaudzes cilvēks, uzaudzis 2000. gados. Tagad reti kurš vairs raksta vēstules un sūta tās pa pastu kā agrāk, un ar automašīnu vēl nesen visi ceļoja pēc kartes, nevis GPS navigācijas. Es no mājas pat izeju bez maka, jo bankas kartes un veikalu atlaižu kartes integrētas telefonā. Ja internets pazustu, es bez tām neko nevarētu paveikt. Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes asociētais profesors Leo Trukšāns gan uzsver, ka internetu tā vienkārši atslēgt nav iespējams – pats par sevi tas nekad neapstāsies.
Bet šī tēma ik pa laikam aktualizējas. 17. novembra rītā Baltijas jūrā tika sabojāts viens no trim Zviedrijas uzņēmuma Telia Lietuva zemūdens sakaru kabeļiem, kas savieno abas valstis. Laikraksts Wall Street Journal vēstīja, ka Ķīnas kuģis Yi Peng 3, kas no Ustjlugas ostas Krievijā izgāja ar minerālmēslojuma kravu, bez apstāšanās izmetis un vilcis enkuru Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos. Apmēram pēc 178 kilometriem kuģis sabojājis otru kabeli, kas savieno Somiju un Vāciju.
Izmeklētāji mēģina noskaidrot, vai 225 metrus garā Ķīnas kuģa kapteinis saņēmis Krievijas izlūkošanas dienesta rīkojumu tādai sabotāžai. Ķīnas Ārlietu ministrija, protams, kategoriski to noraida.
Tas tikai viens piemērs, kas saistīts ar drošību un ir pat trakāks nekā situācija, kad neko nevar nopirkt tiešsaistē. Grūti iztēloties, kā mēs spētu sazināties un dzīvot bez interneta.
Kas notiktu, ja pazustu internets?