Piektdiena, 13. decembris
Vārda dienas: Lūcija,  Veldze

Kas jāzina, ja jums ir mājdzīvnieks

Raksta autors: Skaidrīte Ābrama, Saeimas tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēde

08:08 - 18.04.2024

Skaidrite Abrama
Skaidrīte Ābrama, Saeimas tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēde

– Visi mīlam dzīvniekus un vēlamies, lai mūsu mājdzīvnieks jūtas labi, taču vai zinām, kādas labturības prasības jāievēro? Ko tad nozīmē pret mājdzīvnieku izturēties kā pret ģimenes locekli?

Marta sākumā pieņemtas izmaiņas Dzīvnieku aizsardzības un Veterinārmedicīnas likumā. Šis process bijis smagnējs, jo jau pirms diviem gadiem grozījumi sagatavoti ministriju līmenī. Pirms gada tie nonāca Saeimā, un sākās otrs garākais process, jo prasību kļuvis vairāk: no tā, kā dzīvnieks tiek turēts, līdz tam, kas mūžā to piemeklē. Likumi nosaka stingrākas prasības mājas un istabas dzīvnieku turēšanai, pavairošanai un atsavināšanai. Ar grozījumiem jāiepazīstas ikvienam mājdzīvnieka īpašniekam jūsu pašu un dzīvnieku interesēs. Prasības ir būtiskas attiecībā pret šķirnes vai bezšķirnes dzīvnieku audzētājiem, pavairotājiem, pret patversmēm, viesnīcām un specializētām tirdzniecības vietām, attiecas gan uz fiziskām, gan juridiskām personām.

Kas jāņem vērā?

Mājas dzīvnieka – suņa, kaķa vai seska – mātītei turpmāk drīkstēs būt tikai viens metiens gadā.

Suņus būs aizliegts turēt piesietus, būs konkrēti izņēmumi. Aizliegums netiks attiecināts uz suņiem, kas dzimuši līdz pagājušā gada 31. augustam.

Būs pienākums suņus, kaķus, mājas seskus iezīmēt ar mikroshēmu jeb čipu, taču arī tur ir daži izņēmumi.

Pēdējais un, manuprāt, būtiskākais, pie kā nonācām ilgās diskusijās, būs pienākums reģistrēt mājas dzīvnieku pavairošanu, kas līdz šim bijusi problēmas sakne. Nekontrolētas pavairošanas dēļ vēlāk daudzi dzīvnieki nonāk uz ielas, klaiņo, ar tiem nodarbojas dzīvnieku ķērāji, iesaistās patversmes, tas turpina iet pa apli. Bet šis noteikums palīdzētu to mazināt.

Noteikumi labturībai

Svarīgākie noteikumi, kuros būs obligātas prasības ikvienam mājas vai istabas dzīvnieku turētājam, Ministru kabinetam būs jāpieņem šādā secībā: 1) par dzīvnieku labturību un aizsardzību; 2) par prasībām mājas dzīvnieku atsavināšanai un sludinājumiem; 3) par dzīvnieku patversmēm un viesnīcām; 4) par specializētām mājas dzīvnieku tirdzniecības vietām un to reģistrāciju. Tam jāstājas spēkā 1. jūlijā. Līdz 31. decembrim tiks izstrādāti piektie noteikumi, kas tapuši pēc diskusijām un dzīvnieku aizsardzības organizāciju priekšlikumiem, kas norādīja uz nekontrolētu pavairošanu.

Mājdzīvnieku turētājiem tiks noteiktas minimālās prasības, kā barot, dzirdināt, obligāti ļaut izkustēties un kā pārvadāt. Būs prasības suņu turēšanai ārpus īpašnieka teritorijas, demonstrēšanai izstādēs, un būs minēti gadījumi, kad suni drīkstēs piesiet. Pilnīgi jauni būs noteikumi par mājdzīvnieku pavairošanu, kas noteiks prasības telpām, inventāram un dzīvnieku kopējam, dzīvnieku iezīmēšanai un reģistrācijai, labturībai, tostarp socializācijai, pārdošanai, veterinārmedicīniskai aprūpei, blakusproduktu savākšanai un uzglabāšanai, dezinsekcijai un dezinfekcijai.

Atbildēt