08:00 - 03.11.2023
Analizējot statistiku par ugunsgrēkiem dzīvojamajās ēkās, secināts, ka aptuveni puse bojāgājušo miruši nevis no apdegumiem, bet gan no saindēšanās ar toksiskām vielām, kas rodas, sadegot mēbelēm un citiem sadzīves priekšmetiem. Turklāt lielākā daļa nosmakusi dūmos vai sadegusi guļamistabā. Praktisks veids, kā bojāgājušo skaitu samazināt, ir dzīvojamajās telpās ierīkot tehniskas iekārtas, kas cilvēkus par ugunsnelaimi brīdinātu, un tie paspētu degošās telpas pamest. Visefektīvāk ir ierīkot autonomo dūmu detektoru.
Kas ir autonomais detektors?
Tā ir neliela ierīce, kas pati spēj telpā konstatēt dūmu koncentrāciju un siltumu un iemītniekus aptuveni pusstundu par to nepārtraukti brīdina ar spalgu, 80 decibelu skaņas signālu. Par rīcību atkarībā no situācijas jāizlemj iemītniekiem: apslāpēt liesmas pašiem vai nelaimes skarto mājokli nekavējoties pamest un saukt palīgā ugunsdzēsējus. Ja mājoklī neviena nebūs, paliek cerība, ka autonomā detektora spalgo signālu izdzirdēs kaimiņi un izsauks ugunsdzēsējus.
Cik vajag dzīvoklī un mājā?
Ideāli būtu pa vienam katrā telpā, kurā iemītnieki uzturas un dara saimnieciskus darbus, proti, vietās, kur ugunsgrēks iespējams. Pati mazākā prasība – viens ugunsgrēka autonomais detektors dzīvoklī un viens dūmu detektors katrā privātmājas stāvā.
Detektoru var uzlikt jebkurš, kas prot sienā vai griestos izurbt pāris nelielu caurumu un detektoru piestiprināt ar komplektā ietilpstošajiem dībeļiem un skrūvēm. Vispiemērotākās vietas būtu guļamistabas un gaiteņa griesti netālu no guļamistabas durvīm. Ja nevar detektoru pielikt griestiem, to drīkst likt sienas augšdaļā tuvu griestiem, bet nedrīkst tieši griestu un sienas dobumā. Tas tādēļ, lai ugunsnelaimē varētu guļošos iemītniekus pamodināt. Dūmi ceļas augšup, griestu virzienā, tur koncentrējas un tikai pēc tam sāk piepildīt telpu uz leju.
Detektora tehniskā apkope ir vienkārša. Vajag tikai savlaicīgi nomainīt bateriju, pārbaudīt darbību un noslaucīt putekļus, kā teikts instrukcijā. To var jebkurš. Jauna baterija kalpo aptuveni gadu (vai kā noteicis ražotājs). Detektora korpusā baterijas jaudas automātiskā kontrole ar skaņas signālu laikus brīdinās, ka baterija jānomaina. Laiku pa laikam detektors jāpārbauda. To dara pēc instrukcijas, visbiežāk, nospiežot kontroles (testa) pogu, pēc tam jāatskan spalgam signālam. Ja tas skan, detektors darbojas. Pārbaude ieteicama reizi mēnesī.
Izvēles nianses
Detektori nopērkami elektropreču un specializētos ugunsdrošības ierīču veikalos. Tie var atšķirties ar iebūvētajām papildu funkcijām un ar cenu. Pārdevēji paskaidros katras funkcijas nozīmi. Padomu var saņemt arī VUGD. Cena atkarīga no ražotāja un papildu funkcijām. Taču, pērkot jebkura ražotāja vai modeļa detektoru, pirmām kārtām uzmanība jāpievērš tam, lai uz korpusa būtu zīme CE un informācija par atbilstību Eiropas standartam EN 14604. Pārliecinieties, vai instrukcija ir valsts valodā! Ieteicams fotoelektriskās darbības principa modelis ar spuldzīti, kas ieslēdzas vienlaikus ar skaņas signālu. Naktī tas nodrošinās kaut nelielu redzamību, ja aizdegšanās dēļ apgaismojums būs bojāts.
Aparāts noder tikai sākumā
Privātmājā jābūt arī ugunsdzēsības aparātam. Tas noderēs neliela ugunsgrēka dzēšanai aizdegšanās sākumā. Jāatceras, ka aparātu drīkst izmantot tikai tad, ja dzēšana nerada draudus veselībai un dzīvībai. Ja ugunsnelaime notikusi, izvērtējiet situāciju un neapdraudiet sevi, nekavējoties zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112!
Objektā, kurā atrodas gāzes aparāts, kura siltuma jauda ir lielāka par 50 kW, kā arī tad, ja šis aparāts ir pagrabā vai cokolstāvā, jāierīko detektors, kas signalizē par gāzes noplūdi.
Kā pašiem sevi paglābt no ugunsnelaimes