08:00 - 12.08.2023
Vērojama tendence, ka augstskolu beidzējiem pirmā darba meklējumi specialitātē mēdz ieilgt. Darba devēji sūkstas, ka jauniešiem ir augstas prasības par samaksu, savukārt jaunieši uzsver, ka darba devēji, piesakot vakances, bieži izvirza neizpildāmu prasību – viena vai pat vairāku gadu darba pieredzi.
__________________________________
Novērtē savu ieguldījumu
Anna Rusjanovska, karjeras trenere:
– Kad jaunietis pabeidz universitāti, kaut kāda pieredze tomēr ir uzkrājusies, jo papildu darbus viņi parasti dara jau kopš vidusskolas vai pat agrāk. Taču tā, visticamāk, ir nevis pieredze tajā specialitātē, ko viņi apgūst, bet gan dažādos palīgdarbos. Savukārt, studējot jurisprudenci gan bakalaura, gan maģistra līmenī, students, visticamāk, būs bijis praksē, un, mācības pabeidzot, viņam būs arī neliela pieredze specialitātē. Tāpēc lielākoties augstskolu beidzējiem kaut kāda pieredze ir. Taču uzreiz specialitātē atrast darbu ar atbilstošu atalgojumu, kad pieredze vēl neliela, manuprāt, ir fokuss, par ko ir vērts runāt. Darba devēji tomēr sagaida ievērojamu pieredzi. To redzam sludinājumos, kuros bieži minēts, ka nepieciešama pieredze no gada līdz trim, augstākos amatos – pieci gadi vai vairāk. Taču ir arī tādi darba devēji, kuri jauniešus pieņem un ir gatavi ieguldīt laiku viņu attīstībā. It sevišķi tas redzams informācijas tehnoloģiju sfērā, kurā uzņēmumi ir gatavi potenciālos darbiniekus apmācīt, organizē nometnes un citus pasākumus. Runājot par atalgojumu, ko jaunieši sagaida, pēc savas pieredzes zinu, ka tāda tendence ir: viņi vēlas saņemt vairāk, nekā darba devēji piedāvā. Man šķiet, ka jaunieši vairāk novērtē savu laiku un ieguldījumu, un arī augstākā izglītība tagad maksā ļoti daudz. Ja cilvēks daudz iegulda, viņš vēlas arī ko saņemt pretī, un tas ir loģiski.
__________________________________
Izķer kā karstus pīrādziņus
Madara Daudziņa-Šuktere, Liepājas Universitātes uzņemšanas komisijas sekretāre:
– Ar diezgan lielu pārliecību varu teikt, ka visās profesionālajās studiju programmās prakses vieta parasti paliek kā darbavieta, it īpaši pēdējā kursā. Jaunos pedagogus izķer kā karstus pīrādziņus. Mūsu pedagoģijas absolventu nodarbinātības rādītājs ir 98%. Tie, kuri studiju laikā ir sabiedriski aktīvi, viegli tiek arī pie darba. Bakalaura programma Jauno mediju māksla ir akadēmiskā programma. Mācību laikā nozare studentus iepazīst izstādēs un festivālos, tāpēc maģistra studijas absolventi parasti neizvēlas, jo visi pie sapņu darba jau tikuši un realizē mākslinieciskās ieceres. Tāpat inženierzinātņu studenti, kuri bakalaura darbā strādā ar izgudrojumiem, iziet ar tiem plašākā pasaulē un darbavietu var pat izvēlēties. Savukārt maģistra programmai Vadības zinības ir visaugstākais nodarbinātības rādītājs starp Latvijas augstskolām – 93,8%. No manas pieredzes: es studijas beidzu pirms sešiem gadiem, to laikā vadīju studentu padomi, pēc absolvēšanas pieteicos vakancei Liepājas Universitātē un tagad šeit strādāju. Droši varu teikt, ka studiju laikā iegūto pieredzi darba devējs novērtē.
__________________________________
Jādara tas, kas patīk
Inga Andra Leigute, komunikācijas speciāliste:
– Pagājušajā gadā pabeidzu profesionālās bakalaura studijas Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolā RISEBA, kur apguvu reklāmu un sabiedriskās attiecības. Darbavietu gribēju atrast tuvāk mājām. Rīgā piedāvājums specialitātē ir liels, taču Kurzemē šādas vakances ir retums. Sapratu, ka uz Rīgu neizbraukāšu, bet strādāt vēlos tieši specialitātē. Es uzskatu, ka jādara tas, kas patīk un ko esi apguvis. Tāpēc uzdevums nebija viegls, taču man paveicās. Kad studēju pēdējā kursā, vajadzēja atrast prakses vietu. Dzīvoju Ugālē, un mans mērķis bija to atrast tuvāk mājām. Nosūtīju daudzas vēstules dažādām iestādēm un nonācu Ventspils novada domē. Pēc prakses man piedāvāja arī pastāvīgu darbu. Vienlaikus esmu pabeigusi maģistrantūru Ventspils Augstskolā, kur studēju starpkultūru komunikāciju. Es piekrītu, ka augstskolu beidzējiem atrast darbu ir grūti un tiešām bieži tiek prasīta trīs gadu pieredze. Taču mācību laikā students bijis praksē tikai dažus mēnešus, un tādas viņam nav! Man paveicās, ka bija iespēja sevi pierādīt prakses laikā.
Kā jauniešiem atrast pirmo pastāvīgo darbu?