Ceturtdiena, 9. janvāris
Vārda dienas: Kaspars,  Aksels,  Alta

Ja aizliegtais auglis būtu rūgts

Raksta autors: Daina Tāfelberga

09:00 - 27.01.2023

Smoke

Nesmēķēju kopš vidusskolas pēdējās klases. Būtībā to brīdi tālajā jaunībā par smēķēšanu nemaz nevar saukt – tas bija­ tikai izmēģinājums, lai pārliecinātos, ka tabakas dūmi man nemaz nepatīk: ne iekšā vilkt, ne uz āru pūst, gaisu piesārņojot. Toreiz aromātisku cigarešu nebija.


Par modernajiem tabakas izstrādājumiem vai tās aizstājējiem tagad tikpat kā neko nezināju līdz brīdim, kad intervēju policijas nepilngadīgo lietu inspektori un pēc šīs sarunas gatavoju rakstu par elektroniskajām cigaretēm. Un to jaunības grēku pieminu tāpēc, ka Saeimā top grozījumi Tabakas aprites likumā, lai ieviestu stingrākus noteikumus attiecībā uz jauno, diezgan plašo un patīkamo piedāvājumu smēķētājiem. Likumprojekta izstrādē tiek ņemta vērā ārvalstu pieredze, tostarp no Nīderlandes ar tās izslavēto brīvības un baudu citadeli Amsterdamu priekšgalā. Tur pieaugušie varbūt var mierīgi uzpīpēt zālīti, bet attiecībā uz modernajiem tabakas aromatizētājiem Veselības ministrijai dota vaļa kaut ko atļaut un ko aizliegt. Eiropā nav vienotu noteikumu – katra valsts iet savu ceļu.
Latvijas likumdevēju starpā par vajadzību ieviest stingrākas normas pastāv strīds. Pārsteigums: izrādās, ir tādi politiķi, kuri iestājas pret. Šie pretinieki paķēruši vienu nabaga Lielbritānijas Karaliskās koledžas pētījumu, ka elektroniskās cigaretes ir ievērojami mazāk kaitīgas nekā parastās, tāpēc ieteicama alternatīva, lai atmestu to slikto smēķēšanu. Līdz ar to jaunais likums esot drauds valsts ekonomikai un sabiedrības veselībai.
Bet ir daudzi pilnīgi pretēji pētījumi un vairāk nekā 60 ārstu apvienību parakstīta vēstule Saeimai, kurā pieprasīts aizstājēju tirdzniecību ierobežot. Vai gan neticēt ārstiem, kuri apgalvo, ka e-cigarešu nekaitīgums ir māns? Arī šīs ierīces ražo tabakas uzņēmumi, kuru interesēs nevar būt pircēju skaitu samazināt. Tātad tā cīkstēšanās notiek ar politiķiem, kuri kāda biznesa intereses aizstāv.
Tikmēr jaunā paaudze kuplu dūmu uzvelk teju vecāku, skolotāju un likumsargu priekšā, jo tas dūms nav tik acīmredzams un smirdīgs kā parastajām cigaretēm. Smaržīgs un garšīgs – tāds, ka gribas vēl un vēl, līdz jāsauc mediķi… Kaitīgas tās vielas ir kaut vai tāpēc vien, ka bērniem grūti paiet garām kārdinošām – krāsainām, mānīgi smaržīgām – lietām, bet kļūt atkarīgam ir viegli.

Atbildēt