Trešdiena, 4. decembris
Vārda dienas: Baiba,  Barbara,  Barba

Ir svarīgi augt ģimenē

Raksta autors: Agnese Inapša, SOS ģimeņu atbalsta centra AIRI vecākiem vadītājas vietniece

08:10 - 21.03.2024

Gimene
Foto: pixabay.com

Agnese Inapsa
Agnese Inapša, SOS ģimeņu atbalsta centra AIRI vecākiem vadītājas vietniece

Mūsu centrs sniedz atbalstu un pakalpojumus audžuģimenēm, adoptētājiem un aizbildņiem, kas savā ģimenē uzņēmuši tos bērnus, kuri vecāku aprūpi zaudējuši. Šādus centrus 2018. gadā biedrība Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija izveidoja piecās vietās: Rīgā, Valmierā, Gulbenē, Bauskā un arī Kuldīgā. Kopš 2022. gada tie apvienojušies, minētajās pilsētās darbību saglabājot.

Atbalsta centra darbs sākas ar jaunu audžuģimeņu, adoptētāju un aizbildņu mācību organizēšanu, lai ģimene iegūtu kādu minēto statusu. Pēc tam sniedzam pakalpojumus audžuģimenēm, specializētajām audžuģimenēm, aizbildņiem, adoptētājiem, viesģimenēm un tajās uzņemtajiem bērniem. Tajos ietilpst sociālā darbinieka un psihologa konsultācijas, ir arī jauno audžuģimeņu mentors, atbalsta persona bērniem ar mācīšanās grūtībām, metodes Marte meo* pārzinātāji, speciālais pedagogs, atkarību speciālists, smilšu terapeits, Hibuki terapijas u.c. speciālisti. Rūpīgi tiek izvērtētas bērna un ģimenes vajadzības un izstrādāts individuāls plāns, kas jāizpilda. Organizējam ikmēneša atbalsta grupas, regulāras mācības, saskarsmi ar bērna bioloģisko ģimeni un radiniekiem, neformālus ģimeņu pasākumus, bērnu un jauniešu nometnes un mantiskos ziedojumus. Īpaša uzmanība tiek pievērsta iestāžu sadarbībai, lai labāk nodrošinātu ģimenē uzņemtā bērna vajadzības.

Sadarbībā ar Kuldīgas novada bāriņtiesu ir apkopoti divu gadu dati par tiem bērniem, kuri ārpusģimenes aprūpē nonākuši tāpēc, ka bioloģiskie vecāki nav spējuši viņus aprūpēt un audzināt, pieļāvuši vardarbību un ir bijis augsts risks bērnu veselībai un dzīvībai. Pēc statistikas redzams, ka to bērnu, kuri atgriezušies pie vecākiem, ir maz. Tas nozīmē, ka ārpusģimenes aprūpē viņi turpina uzturēties līdz pat pilngadībai un audžuģimenēs, kas varētu bērnus uzņemt, brīvas vietas samazinās.

Atbalsta centram un Kuldīgas novada bāriņtiesai ir svarīgi, lai būtu vairāk tādu cilvēku, kuri vēlētos kļūt par audžuģimenēm, aizbildņiem un adoptētājiem. Tā ir iespēja kādam bērnam, kuram tas vajadzīgs visvairāk, uzaugt ģimenē.

Plašāku informāciju par to, kā kļūt par audžuģimeni, aizbildni vai adoptētāju, un citiem ārpusģimenes aprūpes veidiem varat iegūt, apmeklējot mūs Kuldīgā, Ventspils ielā 16, zvanot pa tālruni 25763191, rakstot e-pastā: agnese.inapsa@sosbca.lv , interesējoties mūsu mājaslapā www. sosbernuciemati.lv/airivecakiem, kā arī bāriņtiesā.

Mīlošu ģimeni katram bērnam!

* No latīņu val. – paša spēkiem; attīstību atbalstoša metode no Nīderlandes

______________________

Kuldīgas novadā

Pagājušogad:

• ārpusģimenes aprūpē – 81 bērns (audžuģimenē – 23, aizbildnībā – 52, sociālās rehabilitācijas iestādē – seši);

• izņemti no riska ģimenēm – 16 bērni;

• ģimenē atgriezušies pieci.

2022. gadā:

• ārpusģimenes aprūpē – 92 bērni (audžuģimenēs – 27, aizbildnībā – 57, sociālās rehabilitācijas iestādē – astoņi);

• izņemti no riska ģimenēm – 17 bērni;

• ģimenē atgriezušies divi.

Atbildēt