Piektdiena, 13. decembris
Vārda dienas: Lūcija,  Veldze

Daudzsološs. Zinošs. Prognozējams

Raksta autors: Daiga Bitiniece, Lailas Liepiņas foto

08:00 - 05.06.2023

Rinkevics
Šīgada 2. martā Edgars Rinkēvičs, kurš ievēlēts par Valsts prezidentu, "Kurzemnieka" redakcijā uz žurnālistu jautājumiem atbildēja kā ārlietu ministrs.

Tie ir vārdi, ko jaunajam Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam jau veltījuši daudzi jo daudzi cilvēki tepat Latvijā, un to atzinuši arī eksperti un kolēģi ārzemēs.


Bet – vai un kā Latvijā darbojas demokrātija? Tas ir jautājums, kas man šķiet aktuāls kontekstā ar šīm vēlēšanām.
Pāris aspektu. Pirmais. Labāk būtu bijis todien internetā vispār neieskatīties. Tāpēc par tur pamanītajām šausmām, kas netradicionālās seksuālās orientācijas dēļ veltītas jaunievēlētajam Valsts prezidentam, ir tikai viens secinājums, kas nebeidz pārsteigt, – cik cilvēki var būt rupji, ļauni, cietsirdīgi, maigāk sakot, bezgaumīgi, nekorekti. Un par mutes palaišanu, par šādu gānīšanos nevienu jau nesodīs. Mums tiešām valda liela demokrātija, diemžēl arī tur, kur tiek pārkāptas ētikas normas. Kaut drīzāk man to gribētos dēvēt par visatļautību.
Otrs. Demokrātiju var veicināt abas puses: gan valsts ar saviem lēmumiem un mums radītajām iespējām, gan pati sabiedrība. Un sabiedrība ir arī tādi cilvēki, kuri ir aktīvi, iesaistās biedrībās, stājas partijās. Nekas labāks jau nav izgudrots. Tāpēc pārmetumi, ka E.Rinkēvičs tagad pēc ievēlēšanas spēlēs tandēmā ar partiju, no kuras ievēlēts, nav īsti vietā, jo viņš taču nevarēja nokrist no debesīm. (Tiesa, mums bija veiksmīgs gadījums ar Vairu Vīķi-Freibergu, un nupat neveiksmīgi izgāja Uldim Pīlēnam. Bet tie ir izņēmumi.) Patīk vai nepatīk – partiju sistēma ir pamats, un tikai pats jaunievēlētais prezidents varēs pierādīt, ka spēj skatīties partiju lietām pāri, ka spēj redzēt plašāk. Tiesa, visinteresantāk būs redzēt, kā veidosies līdzšinējo koalīcijas partneru attiecības ar Nacionālo apvienību, kura, eksprezidenta Valda Zatlera vārdiem runājot, uzvedās augstprātīgi, par Valsts prezidentu vispār nebalsojot. Bet arī tā ir demokrātijas izpausme, kaut šī jēdziena skaidrojumā teikts, ka svarīgākais demokrātisku lēmumu pieņemšanā ir visu iesaistīto līdzdalība.
Trešais, ko kontekstā ar demokrātiju gribu pieminēt, ir personiskie iespaidi par līdzšinējo ārlietu ministru, ar ko esam tikušies gan preses konferencēs, gan sarunās ministrijā, gan uzņemot ciemos Kurzemnieka redakcijā. Ja demokrātiju traktējam kā līdzvērtīgu attieksmi pret jebkuru, kā izturēšanos pret apkārtējiem, tad jāsaka: Edgara Rinkēviča uzvedība bijusi tik vienkārša un draudzīga, cik vien var iedomāties. Turklāt ar labu, gaumīgu humoru.
Atliek vēlēt veiksmi, gudrus padomniekus, drošu roku izšķirīgos lēmumos un svaigu pieeju jaunajam darbam.

Atbildēt