09:34 - 28.09.2024

Pirms nedēļas piedalījos Kurzemes plānošanas reģiona sarunā ar alsundzniekiem par mobilitāti jeb iespēju nokļūt, kur katram vajag, un tās uzlabojumiem. Mani pārsteidza tas, ka svētdienās sabiedriskais transports no Alsungas uz Kuldīgu un otrādi nekursē vispār, tādēļ iedzīvotāji spiesti meklēt kādu, kas viņus aizvestu. Tāpat alsundzniekus neapmierina rīta autobusa laiks braucienam uz Kuldīgu. Uzzināju, ka daudzi, sevišķi jaunieši, vasarā dodas uz Jūrkalni, bet uz turieni var aizbraukt tikai ar vienu autobusu vakarā, kas ierodas no Rīgas, taču atpakaļ tikt nevar – jābrauc uz Ventspili vai jāstopē, un to jaunieši, izrādās, darot diezgan bieži. Biju izbrīnīta, ka stopēšana alsundzniekiem ir ierasta lieta un kāpt svešās automašīnās viņi nebaidās. Iespējas pārvietoties tur ir ļoti ierobežotas, dzīvi tas noteikti apgrūtina, un par to, manuprāt, būtu bijis jādomā daudz agrāk.
Pati ar sabiedrisko transportu bieži braucu uz Rīgu un atpakaļ, un man bijuši dažādi piedzīvojumi un pārsteigumi. Kopš valstī pieņemts likums, ka starppilsētu autobusos pasažieru nedrīkst būt vairāk nekā sēdvietu un daudzi biļetes iegādājas telefona lietotnē Mobilly, novēroju skaudras situācijas Rīgas autoostā piektdienu pēcpusdienā. Šajā laikā no tehnikumiem un augstskolām uz Kandavu, Sabili vai Kuldīgu brauc daudz skolēnu un studentu, bez biļetes atstājot pensionārus, – lielākā daļa jauniešu biļetes iegādājas lietotnē jau piektdienas rītā. Daudz pensionāru par Mobilly nezina vai nemāk ar to darboties un biļeti pērk autoostā vai pie šofera, kad jau ir par vēlu.
Atceros, ka pirms pāris gadiem ar autobusu Rīga–Kuldīga piektdienās vienmēr brauca vēl kādi desmit cilvēki, kas visu garo ceļu stāvēja kājās, jo sēdvietu vairs nebija, taču tagad šoferis noplāta rokas, un bez sēdvietas palikušie gaida nākamo autobusu. Arī šī situācija sen bija jārisina. Bieži arī pēdējais autobuss Rīga–Kuldīga ir pārpildīts.
Šogad pēc likuma šoferim jāliek visiem autobusā piesprādzēties, taču pati neesmu ne reizes dzirdējusi, ka viņi to darītu. Bieži vien autobusos niķojas maksājuma karšu terminālis, tādēļ reiz šoferis mani autobusā ielaida bez biļetes, jo ar karti samaksāt nevarēju. Taču kurš saņemtu sodu: šoferis vai pasažieris? Meklējot internetā, atbildi tā arī neatradu.
Autobusi un neskaidrības