Trešdiena, 16. aprīlis
Vārda dienas: Mintauts,  Alfs,  Bernadeta

Ar diviem telefoniem. Tepat aiz robežas

Raksta autors: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš

09:36 - 11.04.2025

Jēkabs Polijā

Nupat Varšavā, Polijā, ar žurnālistiem, nevalstisko organizāciju un valdību pārstāvjiem tikāmies ASV pieredzes apmaiņas programmas Open World (Atvērtā pasaule) absolventu konferencē. Tajā piedalījās pārstāvji no ASV Kongresa starptautiskās vadības biroja, Amerikas Starptautiskās izglītības padomes un dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas un Polijas. Tika pārrunāta pilsoniskā iesaiste, dezinformācija, izglītība un citas tēmas.

Visspilgtāk atmiņā palikušas sarunas ar baltkrievu pārstāvjiem. Iepazinu žurnālistu Antonu, kurš dzīvo Polijā, bet iepriekš dzīvojis Gruzijā. Viņš neatklāja mediju, kurā strādā, jo uztraucas par ģimenes drošību. Kādēļ tā? Situācija Baltkrievijā ir ļoti līdzīga situācijai Krievijā – tur vārda brīvības faktiski nav. Viņš jau bijis politieslodzītais, jo kritizējis Baltkrievijas diktatoru Aleksandru Lukašenko. Antons teica: ja mamma feisbukā kaut vai uzspiestu Patīk kādai viņa ziņai, arī viņu varētu ielikt cietumā.

Mums ar Latvijas, Igaunijas, Polijas un Baltkrievijas pārstāvjiem pie galda raisījās saruna par informācijas ainas mainīšanu. Katrs dalījāmies pieredzē par mediju vidi savā valstī. Situācija ar satura ticamību un vārda brīvību bija līdzīga visās zemēs, izņemot Baltkrieviju. Tās pārstāvji teica: ja kāds, dzīvojot Baltkrievijā, vēlas uzzināt patiesu informāciju, viņam vajadzīgi divi mobilie telefoni – viens, ar kuru var iet ārā, otrs, kas stāv mājās, kurā skatīties un klausīties ziņas, apmeklēt dažādas mājaslapas ir droši. Tas tādēļ, ka varot gadīties – uz ielas liek telefonu uzrādīt un to pārbauda. Tā kā daudzas mājaslapas ar ticamām ziņām Baltkrievijā ir bloķētas, jaunumus pārsvarā var uzzināt vietnē YouTube.

Cik mēs ikdienā par šo faktu aizdomājamies? Tepat blakus, uzreiz aiz Latvijas robežas, ir divas nedemokrātiskas valstis, kurās tiek sagrautas vēl pēdējās vārda brīvības iespējas un kurās iedzīvotājus apspiež, baro ar dezinformāciju, sabiedrību šķeļot. Žēl to, kuri ir spiesti no savas valsts bēgt ne tikai kara dēļ, bet arī tāpēc, ka tās diktatoriskais līderis diktē savus noteikumus un iznīcina daudzu cilvēku dzīvi.

Atbildēt