09:52 - 31.08.2024
Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš
Neesmu aktīvs sēņotājs, bet pastaigas brīvdabā un mežos tik tiešām izbaudu. Nesen pastaigājos Vilces dabas parkā Jelgavas novadā. Diemžēl dabas stihijas parka taku bija skārušas, tāpēc takas vidū bija daudz kritušu koku, kuriem dažnedažādos veidos bija jātiek cauri vai jāiet apkārt. Īsi pēc pastaigas konstatēju, ka man uz vēdera ir ērce – diemžēl to pamanīju, kad to jau neskatoties nokasīju. Jautājums, vai tā bija piesūkusies. Redzēju nelielu sarkanu pleķi, tādēļ pamatīgi sāku satraukties. Nu jau vairāk kā divas nedēļas pagājušas, un ērces nospiedumus vairs neredzu. Ar veselību šobrīd viss kārtībā.
No draugiem un radiem daudz dzirdu, ka viņiem pašiem, kā arī viņu mājdzīvniekiem šogad regulāri piesūcas ērces. Esmu dzirdējis arī par pāris Laimas slimības gadījumiem.
Protams, ka pret ērču encefalītu jāpotējas, bet ko darīt ar Laimas slimību? No tās ir bail, un mēs neko nevaram darīt.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ziņo, ka ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos var būt garāka. Ērces kļūst aktīvas, ja gaisa temperatūra pārsniedz +3 līdz +5 grādus.
SPKC mājaslapā šīgada informācija vēsta, ka to aktivitāte nav augstāka kā citus gadus. Protams, jārēķinās, ka karstā laikā ērces ātri pārvietojas, tās sastopamas arī vēsā un lietainā laikā, tādēļ apģērbs pastaigas laikā jāpārbauda ļoti rūpīgi.
SPKC statistika rāda, ka ērču encefalīta gadījumu skaits Latvijā kopš 2019. gada katru gadu minimāli ir audzis – togad 250 gadījumu, bet pagājušogad 262. Laimas slimību gadījumu skaits, ja salīdzina ar 2019. gadu, mazinājies gandrīz uz pusi – togad 483, pagājušogad – 281.
Vēl atklāju, ka ērces izplata slimību, par ko pats daudz nebiju dzirdējis – ērlihiozi. Ērces pārnēsā arī tādus mikroorganismus kā ērlihijas, kas var izraisīt saslimšanu ne tikai mājlopiem un suņiem, bet, kā pēdējos gados atklāts, arī cilvēkiem. Šai slimībai iespējami gripai līdzīgi simptomi – drudzis, galvassāpes un sāpes ķermenī. Slimību ārstē ar antibiotikām, un pret to nav iespējama vakcinācija, ziņo SPKC.
Noteikti pēc brīvdabas pastaigām pārbaudiet savu apģērbu un paskatieties arī zem tā! Mazie radījumi tomēr izplata nejaukas slimības, pret kurām vakcīnu diemžēl nav.
Vai ērču ir vairāk