Trešdiena, 22. janvāris
Vārda dienas: Austris

Svarīgi potēties un atsākt lietot D vitamīnu

Raksta autors: Amanda Gustovska, interneta un Lindas Vanagas arhīva foto

08:54 - 01.10.2024

1.att
Lai nenoķertu kādu rudens saslimšanu, imūnsistēmu var stiprināt, ēdot ogas un dārzeņus un daudz kustoties. Ārste iesaka asins analīzēs pārbaudīt D vitamīna un dzelzs līmeni.

Līdz ar rudens dzestrumu ierodas arī elpceļu vīrusu saslimšanas. Aptaujājot cilvēkus uz ielas, daudzi atzīst, ka tagad pats vairs nevar noteikt, vai vienkārši esi apaukstējies vai ir kovids. Kā tad šie simptomi atšķiras un kā vēsajā laikā imunitāti stiprināt, stāsta Linda Vanaga, ārste rezidente Kuldīgas slimnīcā un Līgas Lagzdiņas ģimenes ārsta praksē.

D897b184 5e6d 4f2a 97de 3f3866cb8ebd
Ārste rezidente Linda Vanaga atklāj, ka pašlaik uzliesmojis kovida vīruss un elpceļu infekcija – garais klepus.

PLOSĀS KOVIDS UN GARAIS KLEPUS

„Esmu novērojusi, ka vairāk manāmas divas vīrusu saslimšanas: kovids, kas Kuldīgā atgriezies jau kopš augusta, un garais klepus, ar ko slimo vairāki pieaugušie. Par vakcināciju pret kovidu neviens no maniem pacientiem nav interesējies, taču revakcinācija ir iespējama. Tieši cik kovida gadījumu Kuldīgā pašlaik ir, nav zināms, jo cilvēki vairs tik aktīvi netaisa testus un ar kovida simptomiem bieži vien pat dodas uz darbu. Man katru dienu zvana pacienti, kuriem ir šādi simptomi, bet, vai tas tiešām ir kovids, nav zināms – tikpat labi tas var būt cits vīruss. Veikalos nopērkamos kovida testus iesaka tikai pāris dienu pēc saslimšanas, jo pirmajās saslimšana var neuzrādīties. Savukārt laboratoriskos testus slimnīcās neviens vairs netaisa. Kovida simptomi nav mainījušies – tie ir tādi paši kā pandēmijas sākumā, tikai kāds tos izjūt stiprāk, kāds mazāk. Tas ir klepus, paaugstināta temperatūra, iesnas. Kādam ar smagāku slimības gaitu klepus var pāraugt plaušu karsonī.

Otra pašlaik izplatīta saslimšana – garais klepus – ir akūta un lipīga elpceļu infekcija, kas var ilgt līdz pat trim mēnešiem. Vēl pacientam var būt arī iesnas, periodiski augstāka temperatūra. Pie manis ar garo klepu pārsvarā nākuši pieaugušie, un viņiem tas nav tik bīstams kā bērniem, kuriem šis vīruss var būt arī letāls. Nesen Latvijā viens vēl nevakcinēts bērns no garā klepus nomira. Pret to iesaka potēties sievietēm grūtniecības beigās, un tas arī jaundzimušajam nodrošina pirmo aizsardzību, jo bērnam pirmā obligātā vakcinācija var būt tikai no divu mēnešu vecuma. Bet līdz tam viņš no šīs infekcijas nav pasargāts.”

KĀ SAGATAVOTIES GRIPAS LAIKAM?

Ar gripu vēl neviens neslimojot – tā parādās tikai oktobrī un parasti ilgst līdz martam. Pagājušogad Kuldīgā tā sākusies un beigusies vēlāk. L.Vanaga atgādina, ka arī pret gripu var potēties: „Galvenās grupas, kurām šī vakcīna ir valsts samaksāta, ir bērni no trim mēnešiem līdz sešiem gadiem, grūtnieces, pieaugušie ar hroniskām saslimšanām, cilvēki virs 60 gadiem un ārstniecības personas. Iesaku to darīt visiem, jo kādam, kurš nav nevienā kategorijā, arī gripa var noritēt smagi.”

Lai veselību uzlabotu, ārste iesaka lietot D vitamīnu un dzelzi, jo to trūkums bieži ir zemas imunitātes un sliktākas pašsajūtas iemesls. Lai uzzinātu rādītājus, viņa iesaka nodot asins analīzes. „Lai rudenī neslimotu, veselība jāstiprina jau vasarā, daudz dabīgo vitamīnu uzņemot no ogām, dārzeņiem. Tagad, kad atsākas aukstais periods, saulīte lēnām pazūd, un ļoti svarīgi labai imunitātei ir lietot D vitamīnu ar profilaktisko devu – 4000. Katram vajadzētu fiziskas aktivitātes, jālieto sezonāli augļi un dārzeņi, jo arī tie stiprinās imunitāti. Labsajūtai periodiski var lietot magniju, bet tas tieši imunitāti neietekmēs,” piebilst L.Vanaga.

Atbildēt