Trešdiena, 22. janvāris
Vārda dienas: Austris

Krāj jaunus iespaidus un zināšanas

Raksta autors: Amandas Gustovskas teksts un foto

08:00 - 21.08.2023

1.attels 1
Katrīna Stjopočkina un Kristers Gelzis strādā veikalā Cikāde.

Augustā Kuldīgas novada pašvaldības nodarbinātības programmā 38 darbavietās novadā strādā 69 skolēni. Kādam tā ir pirmā reize, cits vienā un tajā pašā darbavietā jau ir atkārtoti, taču mērķis jauniešiem ir viens – nopelnīt savu naudiņu un iegūt pieredzi, lēnām saprotot, ko tad darīt nākotnē.

Smaržīga un pozitīva gaisotne

1.attels 1
Katrīna Stjopočkina un Kristers Gelzis strādā veikalā Cikāde.

Veikalā Cikāde, Liepājas ielā 5, strādā divi ļoti pozitīvi un atraktīvi skolēni no Kuldīgas Centra vidusskolas – Katrīna Stjopočkina un Kristers Gelzis. Viņi ir ļoti apmierināti ar kolektīvu un atmosfēru veikalā.

Katrīna septembrī sāks mācības 10. klasē un atklāj, ka šis ir viņas pirmais darbs: „Man ļoti patīk tā atmosfēra, kas ir šeit. Patīk darboties ar dažādām garšvielām, sevišķi tēju. Te visi ir atsaucīgi un draudzīgi. Mani pienākumi ir nosvērt garšvielas vai ko citu, piekārtot preču plauktus. Pati bieži šo veikalu apmeklēju. Redzēju, ka augustā šeit ir brīva vieta, tāpēc atnācu un pieteicos.” Strādājot šeit, Katrīna iemācījusies pareizi nosvērt garšvielas un pēc svara aprēķināt tām cenu, ko iepriekš nebija darījusi: „Tas man šķita kas jauns un interesants. Grūti tas noteikti nav.” Viņa atzīst, ka šajā pašā darbavietā labprāt strādātu arī nākamajā vasarā. Brīvajā laikā Katrīna aizraujas ar lasīšanu: „Cenšos lasīt dažādu žanru grāmatas – meklēju jaunus iespaidus, jaunu literatūru, kas mani ieinteresētu.” Pēc skolas beigšanas viņa plāno studēt psiholoģiju, taču apsver domu arī par vēstures studijām, iespējams, abas apvienojot.

Kristers šogad mācīsies 12. klasē. Cikādē viņš strādājis jau pagājušās vasaras jūlijā: „Uz pilsētas svētku laiku bija ļoti daudz pircēju, sanāca palīdzēt ar darbiem pat vairāk. Man ir tādi paši pienākumi kā Katrīnai, tos dalām uz pusēm. Kad esam brīvāki, apgrozāmies veikala telpās, atbildam arī uz pircēju jautājumiem. Es jau visu sortimentu esmu iepazinis – zinu, kur kas atrodas, un varu palīdzēt to pircējam atrast. Protu arī nedaudz ko pastāstīt par pašiem produktiem, piemēram, reiz man vaicāja, kura kafija ir garšīgāka. Runāt sanāk arī angliski, taču problēmu nav – ja ko nezinu, pajautāju kolēģiem. Labāk pārzinu, piemēram, kūku dekorus, jo tā ir lieta, ar ko pats aizraujos. Kad ir brīvāks brīdis, cepu kūkas, kēksiņus, ik pa laikam izmēģinu arī ko jaunu – nesen uztaisīju kafijas krēmu.” Kādreiz Kristers domājis, ka gribētu būt konditors, taču šobrīd apsver domu studēt arhitektūru vai finanses, iespējams, Rīgas Tehniskajā Universitātē vai Banku augstskolā.

Šis ir jau vismaz trešais gads, kad skolēni veikalā strādājot, stāsta Cikādes līdzīpašnieks Mārtiņš Rūtenbergs: „Pieredze ir tikai un vienīgi laba. Katru vasaras mēnesi ņemam divus skolēnus, pašvaldība nāk pretī, dodot viņiem finansējumu. Vasarā, kad darba ir vairāk, mums ir arī papildu darba rokas. Ja šādas nodarbinātības programmas nebūtu, visticamāk, nāktos ņemt kādu papildu darbinieku. Skolēni ar visu vairāk vai mazāk tiek galā. To, ko ierādām, to izdara. Reizēm ir gadījies kādu vairāk apmācīt, kādam kas gājis lēnāk, tomēr tas nāk par labu gan mums, gan viņiem pašiem. Šovasar mums ir ļoti labi un čakli skolēni!”

Gūst lielāku atbildības izjūtu

2.attels 2
Ance Kuršinska un Marija Ausmane šķiro dokumentus uzņēmumā Mežsaimnieks.

Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā uzņēmuma Mežsaimnieks birojā, Pilsētas laukumā 4, darbojas divas skolnieces – Marija Ausmane un Ance Kuršinska. Abas vēlas iegūt pieredzi, kas noderētu nākotnē.

Marija šogad absolvējusi V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolu. Viņa rudenī Rīgas Tehniskajā universitātē sāks studēt vides inženieriju, tāpēc, lai gūtu nelielu ieskatu šajā jomā, izvēlējusies šo darbavietu gan šovasar, gan pagājušo vasaru. Marijas pienākumos ietilpst pavadzīmju ievadīšana sistēmās un vairāki uzdevumi, kas saistīti ar dokumentu šķirošanu un kārtošanu birojā. Grūti neesot: „Kad izskaidro, kas kā ir jādara, viss ir saprotams un izdarāms.” Marija vēl nav izlēmusi, kādā profesijā vēlētos strādāt nākotnē, taču atzīst, ka gūtā pieredze šeit noteikti noderēs. Viņa beigusi arī E.Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolu un joprojām brīvajā laikā spēlē mūzikas instrumentus – flautu, saksofonu –, pavada laiku ar draugiem, ģimeni, dodas pastaigās, sēņo.

Ance šogad mācīsies 11. klasē un strādā otro vasaru: „Pagājušo gadu strādāju Kuldīgas labumos. Šogad man bija iespēja strādāt šeit, jo ir pazīstama priekšniece, un es piekritu. Strādāju te arī jūnijā. Mani darba pienākumi no Marijas neatšķiras. Šeit ir ļoti mierīgi, un tas man patīk. Arī kolektīvs ir ļoti jauks. Ja mani pieņemtu, labprāt te pastrādātu arī nākamgad.” Arī Ance beigusi mūzikas skolu Kuldīgā un brīvajā laikā spēlē klavieres, ģitāru, dzied. Viņa vēl nezina, ko gribētu studēt nākotnē, atklājot, ka, iespējams, tā varētu būt arhitektūra.

Mežsaimnieka grāmatvede Monta Zīverte stāsta, ka skolēni darbam vasarā tiek piesaistīti otro gadu: „Pērn mums bija trīs vai četri skolnieki. Šovasar ir Marija un Ance. Par sarežģītu nevienam darbiņš nav bijis, un neko grūtu jau darīt neliekam – dokumentu šķirošana, kādu datu ievade jau ir vienkārši pienākumi. Mums šovasar ir ļoti gudras meitenes, kuras čakli strādā. Arī pērn jaunieši bija ļoti atbildīgi.”

Izmēģina darbu apkalpošanā un gatavo

3.attels
Rihards Stankēvičs, Kerida Šefanovska un Megija Čača apgūst klientu apkalpošanu un jaunas receptes suši bārā Kuldīgas hercogs.

Suši bārā Kuldīgas hercogs klientus apkalpo četri jaunieši, un katrs apguvis kāda garda bezalkoholiskā kokteiļa vai suši recepti, ko nu taisa arī savās mājās. Kurzemniekam izdevās satikt trīs jauniešus.

Megija Čača mācīsies V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 10. klasē un strādā pirmo vasaru: „Jau ilgi bija doma pamēģināt pastrādāt tieši šeit, un šovasar šāda iespēja radās. Man vairāk interesē apkalpošanas nozare, komunikācija ar cilvēkiem, tāpēc gribēju strādāt par oficianti. Pieņemu pasūtījumus, aiznesu ēdienu, taisu dzērienus.” Ikdienā Megijai patīk doties izbraucienos, taču šovasar lietainā laika dēļ tas nav sanācis. Viņa labprāt šeit strādātu arī nākamvasar: „Man ļoti patīk, visi ir draudzīgi un atbalstoši.”

Rihards Stankēvičs mācīsies Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolas 12. klasē un arī strādā pirmo vasaru: „Gribēju uzzināt, kā ir strādāt tieši kafejnīcā, tāpēc pieteicos. Esmu palīgs virtuvē – griežu dārzeņus, palīdzu ko izvārīt, mazgāju traukus. Pa šo laiku esmu iemācījies pagatavot suši, ko nekad nebiju taisījis.” Pārsteigums bijis par rīsu sagatavošanu: „Izrādās, ka process ir diezgan garš – no sākuma tos nomazgā, tad izvāra un pēc tam pievieno etiķi, lai tie kļūtu lipīgāki.” Rihards pēc skolas beigšanas gribētu studēt programmēšanu Liepājā.

Kerida Šefanovska mācīsies V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 12. klasē. Viņa strādā otro vasaru: „Iepriekš strādāju Usmas Meķos par apkopēju, šogad nolēmu strādāt šeit, jo redzēju, ka skolēniem piedāvā bezmaksas pusdienas, un man ļoti garšo suši. Es strādāju bārā un daru to pašu, ko Megija. Man ļoti patīk šis darbs. Kolektīvs ir ļoti atsaucīgs. Iemācījusies esmu ļoti daudz. Skatījos, kā virtuvē taisa ēdienu, nu māku uztaisīt kafiju un dažādus bezalkoholiskos kokteiļus, piemēram, Mohito un saldējuma. Tagad labāk māku arī uztaisīt suši.” Keridu aizrauj kino, viņa daudz skatās korejiešu seriālus un pēc vidusskolas grib studēt Latvijas Universitātē kaut ko saistītu ar komunikācijas zinātnēm.

Kuldīgas hercoga īpašniece Unda Bredovska stāsta, ka šis ir pirmais gads, kad dota iespēja pastrādāt skolēniem, un līdzšinējā pieredze esot pozitīva: „Kopā šovasar būs strādājuši astoņi jaunieši. Katrs bijis citādāks – kāds ir nedaudz slinkāks, un viņu vajag vairāk pabakstīt, cits – čaklāks, bet kopumā visi ar visu tiek galā.”

Atbildēt