14:32 - 08.06.2024
Šodien, 8.jūnijā, līdz 12.00 no 1 541 102 balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem Eiropas Parlamenta vēlēšanās par kādu no 16 partiju sarakstiem bija nobalsojuši 271 047 (17,59%).
Kurzemē – 20,15% (līdzīgi ar Zemgales 20,09 %). Visaktīvākie rīta pusē bijuši vidzemnieki – 23,06 %, bet Rīgā tikai 13,45%, Latgalē 13,64%.
Kuldīgas novadā no 22 293 balsstiesīgajiem līdz 12.00 kopā nobalsojuši bija 5020 (22,52%)(2010 to izdarīja iepriekšējās dienās, bet 3004 šodien.)
Kā iet vēlēšanu iecirkņos – par to šodien ziņo Kurzemnieka žurnālisti.
Lai Latvijai viss izdodas!
Tā 546. iecirknī Kuldīgas Centra vidusskolā sacījuši vairāki balsotāji, metot aploksni vēlēšanu kastē. Līdz 9.30 šeit bija nobalsojuši 83 balsstiesīgo.
Rīta pusē arī novērotāju nebija. Pārbaudē bija ieradušies Valsts policijas darbinieki, viņi apjautājās, vai iecirknī viss kārtībā? Mierīgi esot arī citviet pilsētā.
Aktivitāte lielāka
Salīdzinot ar iepriekšējām EP vēlēšanām, aktivitāte esot jūtami lielāka.
Iecirkņa priekšsēde Lelde Selecka saka: „Iepriekšējās balsošanas pirmajā dienā atnāca padsmit, bet nākamajā jau 70, un vakar 150. Šodien līdz pusdesmitem bija atnākuši 83 vēlētāji.”
Plusiņš vai mīnusiņš
L.Selecka stāsta, ka rīts iesācies jauks, vēlētāju aktivitāte bijusi jau pašās pirmajās minūtēs, vienu brīdi izveidojusies pat rinda. Daļā no viņiem steigusies uz lielo pārgājienu, kas Kuldīgā šodien, 8. jūnijā, notiek. „Cilvēkiem viss ir skaidrs. Vienīgi jautā, kā ievilkt krustiņu vai kā kandidātu izsvītrot. Vai drīkst svītrot vairākus, vai var likt vairākus krustiņus?”
Šogad lielu jaunumu vēlēšanu komisijas darbā neesot, L.Selecka saka: „Dokumentu arī iepriekš noskenēja ar telefonu, lai pārliecinātos, vai persona ir tā pati, kas atnākusi balsot. Tāpat arī noteiktos laikos sūtīsim rezultātus, tos redzēs Centrālā vēlēšanas komisija. Mēs gaidām, kā būs ar balsu skaitīšanu. Iepriekš tā bija datorizēta, šoreiz jāskaita rokām. Tas mazliet raisa bažas. Bet mūsu iecirknī ir komisijas locekļi, kuriem ir liela pieredze un to jau ir darījuši. Pa visiem kopā tiksim galā.”
Vislielākā vēlme – miers
Dienas pirmajā pusē vēlēt bija ieradusies arī kuldīdzniece Ruta Leimane. Viņa atzīst, ka noskaņojums šodien ir optimistisks: „Mums ir jādomā par to, ka pagaidām dzīvojam brīvā valsti, un mums visiem ir jāpiedalās vēlēšanās, tas ir mūsu pilsoņu pienākums.”
Kundze uz iecirkni nākusi ar izdarītu izvēli, par ko tieši nobalsojusi, viņa gan neatklāj: „Savu balsi atdevu par ideālu cilvēku, kurš visu laiku Saeimā strādājis un domāju, ka viņam var uzticēties.”
R.Leimane visvairāk bažījas par notiekošo pasaulē, viņas lielākā vēlme, lai būtu miers, lai nav kara: „Es to esmu pārdzīvojusi, man karš atņēma pusi ģimenes. Esmu ne tik ļoti satraukusies par sevi, cik par saviem mazbērniem un mazmazbērniem. Vēlos, lai viņi dzīvotu laimīgā un brīvā valstī, lai būtu demokrātija.”
Intas Jansones teksts un foto
Nīkrācē prieks, ka nāk arī jauni cilvēki
Nīkrāces vēlēšanu iecirknī līdz 12.00 bija novēlējuši 36 iedzīvotāji. Visaktīvāk tie nākuši ap 10.00, bet pirmais vēlētājs jau bijis ieradies pirms iecirkņa atvēršanas.
Nīkrācnieks Josifs Tjagunovičs savu izvēli bija pārdomājis jau labu laiku pirms vēlēšanām un Kurzemniekam atklāja, ka balsojis par tiem, kuru darbus līdz šim ciena un novērtē.
Iecirkņa komisijas vadītāja Ilona Rītiņa priecājas, ka nākuši arī gados jaunie nīkrācnieki, kuri vēlēja pirmo reizi. Iepriekšējā balsošanā Nīkrācē savu izvēli bija izdarījuši 23 iedzīvotāji.
Lāsmas Veigeltes teksts un foto
Skrundā strādā gan iecirknī, gan brauc uz mājām
Skrundas vēlēšanu iecirknī lielā rosība pēc 12.00 drusku pierimusi, bet vēlētāji nāk visu laiku.
Iecirknī ieradies arī 91 gadus vecais Vasīlijs Sadovskis, kuram izvēlēties, par ko balsot, neesot bijis grūti. Viņš piedalās visās vēlēšanās un uzskata to par savu pienākumu.
Savukārt Justīne Knopkena atzina: “Izvēlēties bija viegli. Balsoju pēc savām sajūtām, bet pirms tam pārskatīju partiju vērtības.” Līdz 13.00 Skrundas vēlēšanu iecirknī bija nobalsojuši 524 vēlētāji. Iepriekšējās dienās to jau bija izdarījuši 264 iedzīvotāji. Vēlēšanu komisijas sekretāre Laura Jonaite pastāstīja, ka vēlētāju aktivitāte ir lielāka nekā citus gadus. Jau līdz pusdienas laikam bija nobalsojuši tik, cik citus gadus visas dienas garumā. Daļa komisijas bija devusies pie vēlētājiem viņu dzīvesvietā, jo iecirknī saņemti 27 iesniegumi par nepieciešamību balsot mājās.
Lāsmas Veigeltes teksts un foto
Ēdolē atbalsta patriotiskas un pieredzējušas partijas
Ēdoles pagasta vēlēšanu iecirknī nr. 552 vēlēt brauc ne vien vietējie, bet arī īvandnieki, alsundznieki un citi pa ceļam no Kuldīgas uz savām mājām, saimniecību vai jūru.
Līdz 12.00 nobalsojuši 90 iedzīvotāji, informē iecirkņa priekšsēdis Uģis Gauja: „Balsotāju aktivitāte šodien šeit, domāju, ir normāla. Pirmie vēlētāji bija jau 8.00. Iesniegumus mājas balsošanai savā atrašanās vietā ne šodien, ne citas dienas saņēmuši neesam.”
Par tiem, kas solījumus spēs īstenot
„Balsoju, jo man tas ir svarīgi. Tas ir mans pilsoņa pienākums,” saka Ēdoles pamatskolas skolotāja Ligita Mateviča. „Kā pedagoģei, protams, arī man ir lietas, ar ko apmierināta neesmu, piemēram, par mazo lauku skolu likteni, ļoti žēl, ka arī pasts laukos tiek likvidēts. No otras puses, saprotu, cik sarežģīta situācija pašlaik ir mūsu valstī, saprotu, ka mums ir jāpalīdz Krievijas kara Ukrainā cietušajiem, un nauda mūsu valstī ir tik, cik tā ir. Klausoties pirmsvēlēšanu debates televīzijā, vērtēju, ko un kā kandidāti saka. Solīt jau var daudz ko. Vairākas partijas sasolījušas nezinko, taču, vai to visu viņi spēs izpildīt, laiks rādīs.” Kādiem cilvēkiem EP vajadzētu iekļūt? „Tādiem, kas divas reizes spēj padomāt, nestrebjot karstu. Man svarīgi, lai viņiem jau būtu kāda pieredze politikā. Neatbalstu tādus jaunos ekstrēmistus, kas kandidēja pašvaldību vēlēšanās, visiem stāstot, ko tik viņi izdarīs, solīja, ka pensionāriem nu būs lielākas pensijas, lai gan viņi paši nezināja, kā to izdarīt.”
L.Mateviča atklāj, ka balsojusi par jau pieredzējušiem, zināmiem kandidātiem. Vaicāta, kurus EP redzēt nevēlētos, viņa teic: „Noteikti tos, kas neatbalsta Latviju, kas domā, ka Krievija Ukrainā iebrūk pamatoti. Tos, kuri uz jautājumu, vai nosoda Krievijas iebrukumu, no atbildes izvairās. Arī tos, kuri neuzskata, ka latviešu valodai mūsu valstī būtu jābūt vienīgai galvenajai valodai.”
Lai vērtības atbilst
Anita no Īvandes balsojusi Ēdoles iecirknī, jo tas bijis mājām tuvāk. Viņa balsojusi par 5. sarakstu: „Kandidātus pirms vēlēšanām pavērtēju, un šī saraksta kandidāti iestājās par man vistuvākajām vērtībām, atbilst maniem kritērijiem. Skatījos pēdējās pirmsvēlēšanu dienu debates televīzijā, tās patiešām bija interesantas, un šajās dienās arī es pieņēmu galējo lēmumu. Uzskatu, ka EP nebūtu jāiekļūst prokrieviskajām partijām, vajadzētu iekļūt progresīvajiem!”
„Balsoju, jo uzskatu, ka tas ir mans un katra latvieša pilsoniskais pienākumus! Nekādus mūsu plānus vēlēšanas šodien man nenojauca. Paši esam ceļā uz Alsungu, izvēlējāmies vēlēt Ēdolē, jo iecirknis mums ir pa ceļam,” saka Liene Ventere. Viņa un viņas ģimene balsojusi par latviskām partijām: „EP noteikti būtu jāiekļūst cilvēkiem, kas pārstāv Latvijas nacionālās intereses.” Pirms izdarīt savu lēmumu, Liene sarakstus analizējusi: „Šorīt vēl izgāju cauri visiem vēlēšanu sarakstiem, pārdomāju visu vēlreiz. Protams, bija arī partijas, kuras neatbalstu nemaz un tās arī nemaz nevērtēju. EP noteikti nevajadzētu iekļūt tiem, kas atbalsta Krievijas karu Ukrainā.”
„Savu balsi atdevu par pieredzējušiem un zināmiem kandidātiem. Pirms vēlēšanām vēl iemetu aci arī kādās debatēs, kas no žurnālistikas viedokļa, šķiet, bija ļoti kvalitatīvi izveidotas. Taču ikdienā politikas norisēm tik aktīvi līdzi nesekojam,” teic ēdolnieks Uldis Ante.
Par godīgiem un izglītotiem
„Bieži jau vēlēt nākt nesanāk, taču, kad šīs dienas pienāk, tas ir mūsu pienākums, un mēs to arī pildām,” saka ēdolnieks Regnārs Jansons. Viņš uzsver, ka EP jāiekļūst godīgiem, patriotiskiem, gana atraktīviem un arī izglītotiem kandidātiem: „Ēdoles pusē svarīgi ir arī tas, lai kandidāts nebūtu pārņemts ar zaļo kursu. Es kandidātus esmu analizējis diezgan minimāli, man sava izvēle jau bija skaidra. EP noteikti nebūtu jābūt Saskaņai un citām viņu atvasinātām partijām. Tās nemaz necenšos atcerēties, jo negribu piesmērēt galvu ar nevajadzīgām lietām.”
Ēdolnieku Krišu Zvejnieku satiekam auto stāvvietā, kurš atbraucis vēlēt kopā ar ģimeni un arī kādu neierastu mājdzīvnieku: „Šo putnu atradām vecajā Vulkāna teritorijā, tas bija izkritis no ligzdas, vārnas tam uzbruka, es to paņēmu savā aizgādībā. Vēl tas ir par mazu, lai palaistu brīvībā, bet, kad tas iemācīsies lidot, tad laidīsim lielajā dzīvē.” Krišs, pirms dodas vēlēšanu iecirknī, vēl līdz galam nav pārliecināts par savu izvēli, atklājot, ka gala lēmumu pieņemšot uz vietas. Vaicāts, par ko būtu jāiestājas cilvēkiem, kas iekļūs EP, viņš teic: „Noteikti par saviem solījumiem, vārdiem, ko mums ir devuši. Bieži vien gan redzam, ka tad, kad šie solītāji nonāk tālāk, reti ko no sasolītā īsteno.”
Amandas Gustovskas teksts un foto
Šodien EP vēlēšanās aktivitāte laba un viss mierīgi