Piektdiena, 20. decembris
Vārda dienas: Arta,  Minjona

Iekāpt laika kapsulā

Raksta autors: Lailas Liepiņas teksts un foto

08:02 - 13.12.2024

Dsc 0565
Modris Rubenis savas fotoizstādes Laika kapsula atklāšanā Kuldīgas novada muzejā.

„Šie taču mūsu kāzu muzikanti!”, „Re, ku’ mans priekšnieks!”, „Kas tā par vietu? Vai tā tur toreiz izskatījās?” Tā Kuldīgas fotogrāfa Modra Rubeņa izstādes Laika kapsula atklāšanā viens pēc otra izsaucās apmeklētāji. Novada muzejā piektdien ļaužu bija daudz, jo tur redzamais uzrunā plašu interesentu loku – fotogrāfijās dokumentēta 80. gadu ikdiena Kuldīgā un tās apkārtnē.

Ieradās tuvi un tāli sveicēji: ģimene, draugi, bijušie kolēģi, Latvijas fotoklubu pārstāvji.

„Sākuma fāzē izšķirstīti kādi 10 000 negatīvu,” atklāja M.Rubenis. „Četrus piecus mēnešus tikai sēdēju un skatījos filmiņas, tinu tās otrādi, lai var ieskenēt. Tikpat daudz laika prasīja skenēšana, tad atlase, beigās apstrāde un laimīgs finišs – izstādē redzami 50 darbi. Bet tā ir tikai maza daļa no visa, kas man par šo laiku ir. Vēl bija sagatavots vismaz simts. Tajos ir citi skati, citi cilvēki, citas noskaņas.”

Muzeja direktors Eduards Dambergs teica: „Modris Rubenis bijis klāt gan lielos, gan mazos notikumos. Astoņdesmitie gadi Latvijas vēsturē ir interesants posms – būtiskas pārmaiņas, un fotogrāfijās to var labi nolasīt. Modrim tās pārsvarā ir dokumentālas – akcentēti iedzīvotāji un viņu ikdiena.”

Kuldīgas fotoklubu Divas upes vada Artis Gustovskis, kurš 2014. gadā vadību pārņēmis no M.Rubeņa: „Fotoklubs dibināts jau 1969. gadā, un Modris bijis visilgākais vadītājs. Viņš ir arī mans skolotājs. Un pavisam noteikti tāda personība, kas spēj aizraut. Atceros, ka viņš mūs, jaunos, vazāja visur kur – pa Kuldīgas jumtiem un kur tik ne! Bet tā mums radās interese par klubu un fotogrāfiju.”

20 gadus M.Rubenis bijis laikraksta Kurzemnieks fotogrāfs. Atmiņās dalījās galvenā redaktore Daiga Bitiniece: „Atnācu no Rīgas uz Kuldīgu 1984. gadā pēc studijām un jutos pārsteigta, ka Kuldīgā – tādā maziņā un, šķita, pelēkā – viss notiek. Ir fotoklubs, ir Modris Rubenis, ir starptautiskas izstādes! Tāds bija pirmais iespaids par Kuldīgu. Fotogrāfijas saglabā vēsturi, un liels Modra nopelns ir tas, ka cilvēkus viņš dokumentē godīgi. Darbā viņam latiņa vienmēr bija uzlikta ļoti augstu – ne tikai par to, kā cilvēkus, notikumus, procesus atspoguļot, diskutējām arī par rakstu kvalitāti, un viņam bija daudz foršu ideju.”

Izstāde Kuldīgas novada muzejā būs līdz 6. aprīlim.

Atbildēt