19:28 - 15.01.2024
Jau pirms vairāk nekā pieciem gadiem Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centrs (BJC) sāka pagastos meklēt aktīvus jaunus cilvēkus, kuri varētu kļūt par koordinatoriem informācijas nodošanai jauniešiem. ANCE BRĀLĪTE bija viena no tām, kura brīvprātīgi sāka darboties Laidos.
„Mani ievilināja”
Ance atceras: „Brīvprātīgo darbu sāku jau tad, kad mācījos pamatskolā. Tad tuvākais jauniešu centrs bija Aizputē. Jaunatnes darbinieki bija atbraukuši uz skolu, stāstīja par aktivitātēm un ievilināja tajās arī mani. Sāku brīvprātīgo darbu Aizputē. Bet, kad atnācu uz Kuldīgas Centra vidusskolu, tuvākā jauniešu māja bija Kuldīgā. Tā kā jau pāris reižu biju viesojusies ar Aizputes jauniešiem, sāku apmeklēt pasākumus te.”
2018. gadā BJC rīkoja pasākumu ciklu Kafija ar politiķiem, kurā braukāja pa laukiem un aicināja jauniešus tikties ar politikas veidotājiem: pagastu pārvalžu vadītājiem, domes darbiniekiem. Arī Ance toreiz aizgāja uz šādu tikšanos Sermītes bibliotēkā. Tajā brīvā gaisotnē ar pagasta vadītāju Andri Neilandu un toreizējo kultūras un sporta organizatori Kristu Ciekali jaunieši pārrunāja savas vēlmes, lai dzīve pagastā būtu labāka. „Pārējie ļoti veiksmīgi nolēma, ka es būšu tā, kura aktuālo informāciju nodos Laidu jauniešiem,” nosmej Ance. Līdz tam informācija sūtīta pagasta pārvaldēm, bet tā īsti nenonāca līdz jauniešiem. BJC bija mērķis katrā pagastā atrast vienu jaunieti, kurš pulcinātu ap sevi vienaudžus un dotos uz pasākumiem Kuldīgā. Laidos tika gūts atbalsts, jo Ance atceras, ka ar pašvaldību sarunāja transportu un ļoti daudz vienaudžu no pagasta aizbrauca uz Jauniešu dienu Kuldīgā. Ar smaidu viņa nosaka: „Tas bija pirmais, ko darīju, – stāstīju pārējiem par pasākumiem.”
Ja neuzaicina personīgi – nepiedalās
Iesaistīt jauniešus nemaz nav tik viegli. Kā tas izdodas Ancei? „Kad Laidos vēl bija skola, aktivizēt bija vieglāk, jo varēja informāciju aizsūtīt kādai skolotājai un viņa to izplatīja tālāk. Tad jaunieši bija sasniedzamāki. Tagad katrs mācās kādā citā skolā.” Tagad Ances rīkotajos pasākumos vairāk iesaistās Sermītes jaunieši. Bet tad, kad kaut kur jābrauc, tad gan personīgi tiek aicināti visi tie, kuri kādreiz jau piedalījušies. Daudzi, ja neuzaicina personīgi, paši nemaz nepiesakās.
Nu jau pieredzējusī jauniešu koordinatore Ance saka: „Informāciju feisbukā biežāk redz vecāki un pamudina bērnus. Jauniešiem ziņa jāliek instagramā un tiktokā.” Notikumi vairāk tiek rīkoti brīvdienās, jo citā laikā visi ir skolās un tehnikumos. Bet nedēļas laikā koordinatore sociālajos medijos dažkārt uzdod uzdevumus, piemēram, mudina uz fotoizaicinājumu, kad piecas dienas jāpublicē konkrētas bildes.
Aktīvie iesaistās it visur
Lai vieglāk jauniešus izvilinātu no mājām, pasākumi jāplāno ļoti dažādi. Vasarā Ance vairāk tos plāno laukā, bet ziemā – telpās. Viņa cenšas, lai vismaz divas trīs reizes gadā var kaut kur aizbraukt, piemēram, uz Jauniešu forumu. Citreiz paši atsūta ziņu un prasa, vai brauciens tiks organizēts. Laidu pagasta jauniešiem ļoti patīk galda spēles. Bet Ance saka – tā nav visur: „Iepriekš braucu uz Vārmi mobilajā darbā. Tas ir tā, ka jaunatnes darbinieks aizbrauc uz citu pagastu un vada pasākumu tās vietas jauniešiem. Tur bija citas intereses. Kādā pagastā vairāk patīk spēlēt bumbu, citā – darboties radoši. Bet, pirms kaut kas nav sarīkots, nevar zināt, vai uz to nāks vai ne.”
Runājot ar citiem brīvprātīgajiem un ņemot vērā savu pieredzi, Ance pārliecinājusies, ka ļoti svarīga ir diena un laiks, kurā pasākums sarīkots. Citiem patīk darbdienas, citiem brīvdienas. „Vēl viena problēma – aktīvie ir visur: pulciņos, sporta un mūzikas skolā. Viņi gribētu piedalīties, bet maz brīvā laika. Visur nevar būt.”
Par vērtīgāko pagājušā gada pasākumu Ance atzīst dalību Jauniešu forumā, kurā varēja pēc interesēm piedalīties darba grupās un izteikt viedokli. Jaunieši bijuši priecīgi satikt vienaudžus no citiem pagastiem un sadraudzēties. Ance uzskata: „Tas ir svarīgi, lai viņi ne tikai atrodas savā vidē, bet arī komunicē ar citiem.”
Šīgada pirmajā tikšanās reizē Laidu jaunieši savās telpās Sermītes centrā taisījuši mērķu kartes no avīžu un žurnālu attēliem un tekstiem.
Atbalsts ļoti svarīgs
Ance Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē vēl studē ekonomiku, bet no pērnā marta jau ir pieņemta darbā par jaunatnes darbinieci Laidu pagastā. Viņa ir priecīga, ka pagasta pārvalde ļoti atbalsta, vienmēr var sarunāt transportu nokļūšanai pasākumos citviet. Sermītē jauniešiem piešķirts pašvaldības dzīvoklis, kuru šajā ziemā jaunieši sākuši izmantot aktīvāk. Pagasta pārvaldes vadītājs Andris Neilands šīgada budžetā paredzējis naudu telpas remontam. Ļoti atbalsta arī BJC. Jaunatnes darbinieki tur var vienmēr aprunāties, prasīt padomu, piemēram, kāpēc uz to vai citu pasākumu jaunieši neatnāca.
Visu var sasniegt, ja ir vēlme
Pamatizglītību Ance ieguvusi nelielā skolā, bet tas nav traucējis sasniegt iecerēto. Viņa vērtē: „Ja būtu gājusi lielā skolā, diez vai brīvprātīgo darbā būtu iesaistījusies. Vidusskolā pirmais mēnesis bija grūts, jo jauni priekšmeti un citi skolotāji. Bet pēc tam es tāpat starp 30 klasesbiedriem biju trešajā vai ceturtajā vietā.” Jautāta, no kā Ancei rodas vēlme darīt vairāk, nekā ierasts, viņa pārliecinoši atbild: „Man bija skaidrs, ka iešu vidusskolā un augstskolā. Es redzēju, ka brāļi tā dara, un sapratu, ka arī man tā jādara.”
Izmēģini arī tu!
BJC jaunatnes darbinieks Adrians Dravnieks informē: „Mums ir izstrādāts brīvprātīgā darba nolikums. Pagājušajā gadā gandrīz 40 jauniešu noslēguši līgumu par šo darbu. Gada laikā viņi krāj stundas, raksta speciālu dienasgrāmatu, ierakstot paveikto un iegūtās iemaņas. Bet katru gadu martā rīkojam svinīgu pasākumu aktīvāko sumināšanai.”
Brīvprātīgais darbs atnes darba piedāvājumu