Sestdiena, 14. decembris
Vārda dienas: Auseklis,  Gaisma

Piensaimnieki: „Glābšanas riņķis nepieciešams steidzami!”

Raksta autors: Jolanta Hercenberga, Aleksandra Jēkaba Krūmiņa foto

20:10 - 20.02.2023

Img 9968

Pāris mēnešu laikā piena iepirkuma cena ir mazinājusies uz pusi – aptuveni no 40 centiem līdz 20 centiem par litru. Tāpēc šodien, 20. februārī, Kuldīgā, Mārtiņzālē, pulcējās ap 100 piensaimnieku, Kuldīgas novada pašvaldības, Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas un atsevišķu kooperatīvu pārstāvji, lai spriestu par iespējamiem risinājumiem kritiskajā situācijā.

Lūdz pagarināt saistību izpildes termiņus

Nostāja vienota – valdības atbalsts piensaimniekiem nepieciešams steidzami. Nedēļas un mēnešus domāt nav laika. Kā iespējamo atbalstu, ko pašvaldība uzklausīja ar mērķi lūgt valdībai, lauksaimnieki minēja pagarināt elektrības izmaksu atbalsta periodu un Valsts vides dienesta noteikto termiņu mēslu krātuvju izbūvei. Nepieciešama arī esot bezakcijas degvielas limitu palielināšana un piena iepirkumam nodokļu samazināšana, lai piena ražotājiem nebūtu darbība jāpārtrauc.

„Skaitļi ir nepielūdzami. Izmaksas dubultojušās, ieņēmumi mazinājušies uz pusi. Turpināt tā nevar. Lopiem badoties neļausim. Vai nu būs valdības atbalsts un strādāsim, kā pienākas, vai lopi jālikvidē,” sacīja zālē sēdošie lauksaimnieki, papildinot viens otru.

Piensaimnieki arī lūdza pašvaldības atbalstu, īpašuma nodokļu nomaksas termiņu pārcelt uz trešo un ceturto ceturksni, kad ienāks nauda par platībmaksājumiem. Pašvaldības pārstāvji solīja to steidzamā kārtā izskatīt.

Ražojam vairāk, nekā patērējam

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas ģenerāldirektors Rolands Feldmanis rosināja bez tā, ka šobrīd tiek meklēti steidzami risinājumi, lai nozare turpinātu dzīvot, domāt arī par to ilgtermiņā. Viņš skaidroja, ka šobrīd Latvijā dienā saražojam 2,5 tūkstošus tonnas piena, bet vietējie pārstrādātāji izmanto aptuveni 1000 tonnas dienā. Tātad – saražojam vairāk, nekā pārstrādājam. Ražot mazāk nebūtu gudrs risinājums, jo zemniekiem ir saistības par zālāju pļaušanu. Ja nebūs, kas to patērē, tad lauki tāpat būs jāpļauj, bet sienu nebūs kur izmantot. R.Feldmanis uzskata, ka piensaimniekiem, to kooperatīviem jādomā par mazu ražotņu atvēršanu, kurās ražošanas izmaksas gan varētu būt lielākas, bet produktu kvalitāte daudz augstāka nekā lielajās ražotnēs. „Pasaulē un arī Latvijā ir tendence ražot produktus ar mazāku piena daudzumu tajos nekā līdzīgos bija agrāk. Aizvietojam pienu ar lētākām sastāvdaļām. Ja domājam par pārtikas kvalitāti nākotnē, tad būtu svarīgi šobrīd izturēt un rast risinājumu dārgākas un kvalitatīvākas pārtikas saglabāšanā,” sacīja R.Feldmanis.

(Vairāk lasiet piektdienas, 24. februāra, Kurzemniekā.)

Atbildēt