09:00 - 19.10.2023
No vardarbības cietušajiem tagad ir iespēja uzturēties tā sauktajā krīzes dzīvoklī.
Kuldīgas novada dome apstiprinājusi sociālā dienesta grozījumus saistošajos noteikumos par sociālajiem pakalpojumiem. Pēc Labklājības ministrijas (LM) datiem, sociālo rehabilitāciju ik gadu saņem ap 700 pilngadīgu vardarbībā cietušu cilvēku. Kuldīgas novadā pērn institūcijā to saņēma septiņi, savukārt dzīvesvietā – 56 cilvēki.
„Ņemot vērā augstos rādītājus, 1. jūlijā stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanas kārtība no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām pilngadīgām personām. Tie paredz cietušajiem lielāku valsts atbalstu. Tas tiek piešķirts tādiem cilvēkiem, kuriem konstatēts augsts vardarbības risks. Tas ir, ja sociālais darbinieks, novērtējot veselībai un dzīvībai bīstamos faktorus, konstatē augstu vardarbības risku, speciālistu konsultāciju skaitu var palielināt līdz 120, bet cietušo rehabilitāciju institūcijā pagarināt līdz 180 dienām,” skaidro sociālā dienesta direktores vietniece Marlēna Vidmane.
LM dati rāda, ka 75% gadījumu vardarbīgais ir tuvu stāvošs cilvēks – partneris, laulātais vai cits, ar kuru tiek dzīvots vienā mājoklī. „Ja vardarbība bijusi ģimenē, cietušie ziņo policijai, kura lemj par nošķiršanu, un tā cietušais var palikt dzīvesvietā. Tomēr mēdz būt gadījumi, kad atrasties dzīvesvietā vairs nav droši, – tad patvērums jāmeklē citur. MK grozījumi ietver jaunu valsts pakalpojumu – krīzes dzīvokli. To piešķir tiem, kam konstatēts apdraudējums dzīvībai un veselībai. Turklāt cietušais var to izmantot kopā ar citiem, ar kuriem mājsaimniecībā dzīvojis kopā, piemēram, ar vecākiem un bērniem,” turpina M.Vidmane.
Pirmreizēji pakalpojums tiek piešķirts līdz 30 dienām, bet to var pagarināt līdz 180. Kamēr cilvēks atrodas krīzes dzīvoklī, var saņemt arī psihologu vai juristu konsultācijas vai izmantot atbalsta personas pakalpojumu. „Šāds atbalsts ir būtisks, jo, tikai esot drošībā, rehabilitācijas pakalpojumus var izmantot pilnvērtīgi,” saka M.Vidmane.
Sociālais dienests atgādina: ja kāds ir cietis vardarbībā – neklusējiet! Apdraudējuma gadījumā jāziņo pa tālr. 112.
Inta Jansone
Palīdzība krīzes brīdī