Piektdiena, 11. aprīlis
Vārda dienas: Hermanis,  Vilmārs

Mums ir, ko sargāt

Raksta autors: Līga Gabrāne, Jēkaba Aleksandra Krūmiņa foto

08:35 - 16.11.2023

Lācplesa Diena

Lāčplēša dienā raugoties svecītes liesmā un pieminot varoņus, kuri cīnījās par mūsu valsts brīvību, es nevaru nedomāt arī par Latviju šodien.

Ja parēķinām, cik ilgi latviešiem kā nācijai bijusi sava valsts, tad uz vēstures kopējā fona Latvijas gadu skaits 105 ir niecīgs. Taču, iespējams, tieši tāpēc mums tā ir milzīga vērtība. Mūsu kolektīvā atmiņa zina gan to, ka savu valsti var zaudēt, gan to, ka var atgūt. Diemžēl uz pasaules fona esam pavisam maza nācija, un tas nozīmē, ka ikvienam no mums par savu valsti ir liela atbildība. No katra atkarīgs tas, cik Latvija stipra, un valsts var pastāvēt tikai tad, ja tā ir stipra izglītībā, kultūrā, ekonomikā, veselībā, aizsardzībā – faktiski ikvienā jomā. It sevišķi šodien, kad pasaulē ir tik daudz nemiera un pārbaudījumu.

Lai gan frāze, ka Latvija ir mūsu kopīgās mājas, lietota tik bieži, es tomēr nezinu labāku salīdzinājumu, labāku simbolu kā mājas. Mājas, kurās dzīvojam mēs, kurās dzīvojuši mūsu senči. Un nezinu citu formulu, kā par tām gādāt, kā trīs lokus, kuros būt. Un tie ir: es pats, mana ģimene, mana valsts. Ideālā gadījumā mums pietiek spēka un enerģijas gādāt par visiem trim līmeņiem. Taču arī tad, ja rūpējaties galvenokārt par savu māju un bērniem, tas ir lieliski, jo ģimenes ir mazās šūniņas, no kurām tālāk veidojas plašāks kopums. Kādam var šķist, ka gādāt par sevi izklausās diezgan egoistiski, taču, ja iegūstat labu izglītību, attīstāt sevi fiziski un garīgi, tieši tad jūs spēsiet ko dot citiem – Latvijas sabiedrībai un valstij dot tādas vērtības, kuras citādi nebūtu iespējamas.

Ir dzirdēts teiciens: „Es nemīlu šo valsti, bet mīlu šo zemi.” Emocionāli jau var ļoti labi to saprast, jo kuram gan nav tādu brīžu, kad mūsu valsts politikā un politiķos esi vīlies. Taču kopš 2022. gada 24. februāra, redzot, kā Krievija uzbrukusi Ukrainai, domāju: arī Latvijā daudzi esam pārdomājuši, ko mums nozīmē mūsu zeme, valsts, neatkarība, brīvība. Un par ko tad cīnās ukraiņi? Vai tikai par zemi kā teritoriju? Ukraiņi cīnās arī par savu brīvību, neatkarību, pašnoteikšanos. Par savu valsti. Un par demokrātiskām vērtībām visā pasaulē.

Atbildēt